E-Bülten

İsim Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

KOCAELİ Hava Durumu

KOCAELİ KOCAELİ

İstatistikler

  • Bugün Gösterim295
  • Ziyaretçi Genel14.103.846
  • Toplam Gösterim24.673.379
  • Online Sayısı17
Armağan TEKE

12 Ocak 2018 Cuma Saat: 14:21

Örnek davranışlar sergileyebilmek

Armağan TEKE

 Aileler çocuklarını yarınlara en iyi şekilde hazırlayabilmek için maddi manevi bütün imkanlarını adeta seferber ediyor. Çünkü anne babalar, çocukları için hep en iyisi olsun ister. Ebeveynler çocuklarını dürüst, sorumluluk sahibi ve büyüdüğünde iyi bir meslek sahibi olmasını isterler ve bunun için çocuklarına destek olurlar.

 Çocukların iyi yetişmiş, çevresine saygılı, arkadaşlık ilişkileri kuvvetli, sosyal, paylaşımcı, yardımsever olmasını isteyen ve bekleyen aileler, aynı zamanda onlara örnek olmak durumundadırlar. Çünkü çocuklar küçük yaşlardan itibaren büyüklerinin davranışlarını örnek alırlar. İleride çocukların nasıl birisi olması isteniyorsa, o şekilde hareket edilmelidir.

 Bunu birçok örnekle açıklayabiliriz. Mesela, çocuklarımızdan kitap okumasını bekliyorsak, büyükler olarak bizlerde çocuklarımıza örnek olabilmek için kitap okumalıyız. Şayet bir ailede kitap okuma alışkanlığı var ise çocukta da ailenin diğer fertleri gibi kitap okuma eğilimi fazla olacak, okuma alışkanlığı kazanabilecektir. Çocuklara kitap alarak okumasını beklemekten ziyade, aile fertlerinin bir araya geldiği akşam, televizyonu kısa süreliğine de olsa kapatıp birlikte kitap okumak, onun ileride kitaplara ve okumaya daha fazla zaman ayırmasına vesile olacaktır.

 Her geçen gün gelişen teknoloji hayatımızın büyük bir kısmında kolaylık sağlamaktadır. Hemen herkeste bulunan cep telefonları, adeta insanların vazgeçemediği bir arkadaş konumuna geldi. Günümüzde küçük yaşlara kadar inen telefonların, doğru ve yerinde kullanılmadığı durumlarda olabiliyor. Özelikle akraba ve arkadaş ziyaretlerinde sohbet ve muhabbetlerin yerini sosyal medyada gezinmek aldığında, çocuklara örnek davranış sergilemiş olmuyoruz.

 Çocuklara yardımlaşma ve paylaşma konusunda da örnek olabilmeliyiz. İhtiyaç sahiplerine yardımda bulunmanın ne kadar önemli bir davranış olduğu bilincini aşılayabilmeliyiz. Bu konuda ilçemizde bulunan okullardaki öğrenciler, belkide büyüklerine örnek olacak davranışlar sergilemeye devam ediyor. İlçemizden çok uzaklarda bulunan kardeşlerine yardımda bulunmayı görev edinen öğrencilerin sergilemiş oldukları tutum ve davranışlar takdire şayandır.

 Trafikte de çocuklarımıza örnek olabilmeliyiz. Yayalara öncelik verilmesi gerektiğini, trafikte saygılı olmanın ve kurallara uymanın önemli olduğunu çocuklara iyi anlatmalıyız. Büyükler, çocuklarına doğa sevgisi ve çevre temizliği konusunda da örnek olabilmelidir. En basit örneği, çöpümüzü çöp konteynırına attıktan sonra kapağını kapatmak ve bunun toplum sağlığı açısından önemli olduğunu çocuklara aktarabilmeliyiz. Kendimizden yaşça büyük olanlara ziyarette bulunmanın, büyüklere saygı, küçüklere sevginin önemini anlatmalı ve bizlerde örnek olmalıyız.   

 Eğitimin önce ailede başladığını unutmamak gerekiyor. Çocuklarımıza olumlu olan davranışları kazanmaları konusunda yardımcı olunmalı, onlara örnek olmalıyız. Onlara olumlu davranışlar kazandırırken önce biz yapmalıyız ki, büyüklerini örnek alan çocuklarda uygulayabilsin.

 


Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız :
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?
 

Gölcük Postası Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları