E-Bülten

İsim Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

KOCAELİ Hava Durumu

KOCAELİ KOCAELİ

İstatistikler

  • Bugün Gösterim8.602
  • Ziyaretçi Genel13.581.735
  • Toplam Gösterim23.969.325
  • Online Sayısı11
Hakan BIÇAKÇI

21 Ağustos 2017 Pazartesi Saat: 14:56

METAL YORGUNLUK!..

Hakan BIÇAKÇI

İnsan yaşadığı müddetçe hayatını bir şekilde idame ettirir.

Hayatın insana tanıdığı şanslar eşit olmasa da bazı insanlar bu fırsatları daha iyi değerlendirip avantaja dönüştürebilir. İnsanlar bir bölümü de doğuştan şanslıdır. Bu dünyada şansın olsa da olmasa da, şanslı doğsan da doğmasan da; yaşanan hayat insanı yorar!

Metal yorgunluğu genellikle metal benzeri ürünlerden elde edilen bir araba, bir uçak, bir makine vs. akla gelmektedir. Her aracın bir kullanım ömrü vardır. Yeni bir araç almışsanız size 100-150 bin km garanti verirler. Ama siz o araçla 200 bin, 500 bin km de yapabilirsiniz. Size verilen garanti kapsamı metal performansının en üst düzeyde olduğu sınırı gösterir. Bu km sonrası araçta metal yorgunluğu yavaştan başlar. Bir gün bir parça diğer gün başka bir parça arıza çıkartır. Motor aynı olmasına rağmen performansı gittikçe düşer! İşte biz buna metal yorgunluğu diyoruz.

Biz insanlar üzerinde kullanılan bu ifade mecazi anlamdadır. İnsanın yorgunluğu, ruhsal ve bedenseldir. Kafanızı fazla yorarsanız ruhunuz, vücudunuzu fazla yorarsanız bedeniz yorulur. Atalarımızın dediği gibi “sağlam kafa sağlam vücutta bulunur” sözü boş bir ifade değildir. Sağlıklı bir insan; beden ve ruh sağlığı iyi olan insandır. Günümüzde seçmek zorunda bırakıldığımız vekillerin genel yapısına baktığımızda ruh ve beden sağlığı yerinde olan kaç vekil bulunabilir. %20 ila %30 arasında olabileceğini düşünmekteyim. Bu topraklarda katma değer yaratamayan ve liderine bağlı hareket eden vekiller ülkemize ileriye taşıyamaz. Bulunduğumuz coğrafyada, dünyanın en sıkıntılı ve sancılı ülkeleri yer almaktadır. Hareket kabiliyeti olan genç, dinamik ve 100 km’yi aşmayan vekillere ihtiyaç vardır. Ülkedeki siyasi yapılara göz atıldığında, ömrünün kalan kısmını tatmin etmek için kendine yer arayan bir siyası tablo ile karşılaşmaktayız. 18 yaş altı vekil olunamıyorsa, 65 yaş üstü de vekil olunmamalıdır. Km’si dolan bir araç garanti kapsamından çıkartılıyor ise, yaş km’si dolan beden ve ruh sağlığı arıza vermeye başlayan insanlarında vekil kapsamından çıkartılması gerekmez mi?

Lider ve vekillerimizin yakın geçmişlerinde ki konuşmaları arasında 180 derece söylem tutarsızlıkları ruhsal yorgunluklarını ortaya koymaktadır. Bu yorgunluğu gizleyecek bir zaman diliminde de değiliz! Google amcaya yazdığınızda tutarsızlıkların diz boyunu aştığını görürsünüz.

Oy verdiklerimizi sorgulamalıyız. Sorgulayalım ki; kendilerine ve yandaşlarına değil; ülkeye hizmet etsinler!

18 yıl geçen geçmesine rağmen 17 Ağustos depremi hüznünü korumaktadır. Deprem şehitlerine rahmet, hala acısını yüreğinde hisseden ilçemiz insanına sabırlar diliyorum.

Sevgi ile kalın…

 


Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız :
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?
 

Gölcük Postası Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları