E-Bülten

İsim Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

KOCAELİ Hava Durumu

KOCAELİ KOCAELİ

İstatistikler

  • Bugün Gösterim27.282
  • Ziyaretçi Genel15.104.163
  • Toplam Gösterim26.167.253
  • Online Sayısı12
Hakan BIÇAKÇI

27 Kasım 2017 Pazartesi Saat: 13:16

ANNE VE ÖĞRETMEN

Hakan BIÇAKÇI

Her Kasım ayının 24. günü Öğretmenler günü olarak kutlanır.

 Bu gün, çok değerlidir… Çok anlamlıdır... Çünkü ülkelerinin kaderini çizen; siyasetçisinden, doktoruna, mühendisine, esnafına, tüccarına, çiftçisine, işçisine vs. aklımıza gelen her kesim bir eğitim sürecinden geçer. İnsanı, diğer canlılardan ayrılan en önemli özellik, bir belleğe sahip olmasıdır. Bu belleğin verimli kullanımı için, doldurulan bilgilerin niteliği önemlidir. Bir tarladan yüksek verim alabilmek için, üst düzey tarım bilgisine sahip ve toprağın dilinden anlayan bir çiftçi olmalısınız.

Doğumla başlayan yaşam süreci boyunca, bilgiler insan belleğine akmaya başlar.

İlk evre “ağacın yaşken eğrilmesi” dönemidir ki; bu dönem, aile ortamı ve anne gözetiminde gerçekleşmektedir. Burada önemli özne, annedir. İyi eğitimli bir anne; çocuğunun 1. Aşamayı sağlıklı geçmesinin en önemli verici gücünü oluşturur.

Bu evre tamamlandıktan sonra eğitimin 2. ayağı çevre ve okul ortamıdır. Bu dönem, çocuğun hayatla haşir nesir olması ve geleceğini planlama aşamasıdır. Burada eğitim sunucuları öğretmenler; bilmediğimiz bir geleceğin kısa yol tuşlarını evrensel formüllerle öğreten hayatımızın unutulmayan birer kahramanlarıdır.

Son evre 3. Dönem ise, iş hayatına geçiş ve verimli olma aşamasıdır... Yeterli bilgilerle donanmış bellek, artık üretme aşamasına gelmiştir.

Aile içinde anneden başlayan eğitim süreci, eğitim kurumlarıyla devam eder ve iş hayatına atılma ile üretim aşamasına geçilir. Üretimden verim alınması, ilk iki ayağın nitelik ve donanımlı olması, başarının sırrı olarak görülmelidir. Anne ve öğretmen, toplumların yetişmesinin iki ana faktörleridir. Bir toplum, geleceğinin aydınlık olması istiyor ve arzuluyor ise; öncelikle, anne ve öğretmenlerini bilgi, beceri ve insanca yaşayacakları olanaklarla donatmak zorundadır.

Başta, Baş Öğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere; Eğitim Kurumlarında çocuklarımızı emanet ettiğimiz öğretmenlerimizin 24.Kasım Öğretmenler gününü kutluyor, ayrıca çocukları hayata ilk hazırlayan anneleri de tebrik ediyorum.

Anne ve öğretmenine imkân sunan ve değer veren toplumların sırtı yere gelmez!

Sevgi ile kalın…  

 


Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız :
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?
 

Gölcük Postası Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları