E-Bülten

İsim Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

KOCAELİ Hava Durumu

KOCAELİ KOCAELİ

İstatistikler

  • Bugün Gösterim23.709
  • Ziyaretçi Genel15.064.963
  • Toplam Gösterim26.097.290
  • Online Sayısı12
M.Hilmi ÖZBEK

27 Temmuz 2017 Perşembe Saat: 15:03

HAYÂTIN GÂYE VE AMACI…

M.Hilmi ÖZBEK

Allah rasülü eshâbına “ Allah’ın kulları üzerindeki haklarının ne olduğunu biliyormusunuz”diye sordu. Eshap, “ Allah ve rasülü daha iyi bilir”cevâbını verdiler.

Bunun üzerine Allah rasülü şöyle buyurdu.”Allah’ın kulları üzerindeki hakkı, onların Allah’a ibâdet etmeleri,ve ona hiçbir şeyi ortak koşmamalarıdır”.

 Allah rasülü bir müddet sonra “Peki kulların Allah üzerindeki hakkının ne olduğunu biliyormusunuz” diye sordu.ve ardından şu müjdeyi verdi, “kendisine kullukta bulunması ve hiçbir şeyi ortak koşmaması hâlinde Allah’ın kuluna azap etmemesi ve onu cennet’e koymasıdır”.

 Bütün mahlukâtı yaratan Allah, kerem ve cömertlikte eşsizdir. Onun insanoğluna ihsan ettiği nîmetler saymakla bitmez. Aldığımız nefesten içtiğimiz suya, yediğimiz lokmadan harcadığımız zamâna, her şey onun bize lütfudur. Aklımız, gönlümüz, sevgi ve merhametimiz , birbirimize olan muhabbetimiz hep onun bize ikrâmıdır.

O halde bize ömrümüzü, türlü nîmetleri, hâsılı varlığımızı bağışlayan Allah’a ne kadar şükretsek az değil midir? Rabbinin bunca nîmetini görmezden gelerek , insanın sorumluluklarını ihmal etmesi ve başıboş bir hayat sürmesi hiç aklıbaşında bir insana yakışır mı?

 Hepimiz biliriz ki; varlık amacımız,

Allah’a îmân ve kulluğun yanında yeryüzünü îmar etmektir.

Yeryüzünde sevgi, saygı, şevkat ve merhameti yaymaktır.

Hepimizin ortak yurdu olan dünyamızda iyiliği egemen kılmaktır.

Her dâim adâleti yüceltmektir.Hakka ve hakikate tercuman olmaktır.     Bâtıla karşı hakkın, zâlime karşı mazlum ve mağdurun, cehâlete karşı ilim ve irfânın yanında yer almaktır. Fitne, fesat, zulüm, savaş, katliam gibi her türlü kötülüğün karşısında durmaktır.

 Bugün genelde insanlık, özelde ise islâm coğrafyası barış ve huzûrun, eman ve selâmın,güven ve sükûnetin, özlemini duymaktadır.

 Unutulmamalıdır ki, bütün bu güzellikler Kur’ânın bâki hakikatlerinde, Sevgili peygamberimizin çağlar üstü örnekliğinde mevcuttur.

  Yeter ki müminler olarak bizler, hayâtımızı bu güzelliklerle tezyin edelim, yeter ki bu güzellikleri uygun bir lisanla, hikmetli bir uslupla insanlık âilesine takdim edebilelim.

 Yüce yaratan ölümü ve hayâtı hangimizin daha güzel işler yapacağını anlamak için yarattığını haber vermiştir.

Öyle ise, şu kısacık imtihan dünyasında bize düşen muhabbetullah ile dolu bir gönle, Allah’ı zikreden ve ona şükreden bir dile, sâlih amellerle geçirilen bir ömre sâhip olmaktır.

 Bizler fâni dünyamızı imar ederken ebedi yuerdumuz olan âhireti mâmur etmeyi unutmamaktır. Yüce yaratıcının rızâsı uğrundaki hiç bir gayreti zâyi etmeyeceği ümidi ile yaşamaktır. Yeterki bizler sâdece ona dayanıp güvenelim. Yeter ki “benim namazım, her bir ibâdetim, hayâtım ve ömrüm âlemlerin Rabbi Allah içindir” diyerek her dâim Rabbimizle, Rabbimiz için yaşayalım...

  Değerli dostlar, geliniz..! Gâye-i hayâtımız üzerinde bir kez daha düşünelim.

 Varlık gâyemiz doğrultusunda bir hayat yaşamaya gayret edelim.

Rabbimize yüz akıyla dönmeye çalışalım. Böylelikle ömrümüzün nihâyetinde şu ilâhi mijdeyi duyabilmek için ümidimiz her dâim diri kalsın.

 “Ey huzur içinde olan nefis! Sen ondan, oda senden râzı olarak rabbine dön! İyi kullarımın arasına gir.(Cennetime gir). Emri fermânına layık ollım...

Sağlıkla kalın.

 


Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız :
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?
 

Gölcük Postası Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

HIRS VE İNTİKÂM MÜSLÜMANA YAKIŞMAZ..!

Paralel yapı..! Diğer adıyla Pensilvanya ihânet şebekesi denilenler,
Devamını Oku21.05.2018 - 19:41:44

KARA BAHTLI ÜLKEM..!

Devamını Oku21.05.2018 - 19:41:44

TEMİZ VE SAMÎMİ OLMAK..!

Yıl 1983… Özallı yıllar…
Devamını Oku21.05.2018 - 19:41:44

SEÇİME GİDERKEN..!

Devamını Oku21.05.2018 - 19:41:44

DİLE SÂHİP OLABİLMEK..! SİYÂSETÇİ DİLİNE SÂHİP OLMALI:

24 Haziran 2018 de erken seçim var.
Devamını Oku21.05.2018 - 19:41:44
Tüm Yazıları