Anket

Gölcük'te olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
Gölcükte olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
  • Sinema
  • Balık Ekmek Tekneleri
  • Konserler
  • Bowling Salonu
  • Lunapark

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Armağan TEKE
Armağan TEKE

Mahallelerdeki ortak sorunlar (2)

İlçemizde bulunan mahallelerdeki ortak sorunlar olarak, dünkü yazımda başıboş gezen sokak köpekleri, saatli çöp uygulamasına uyulmamasından kaynaklanan sıkıntılar ve otopark sorununa değinmiştim.

27 Ocak 2016 Saat: 13:55

 Gölcük’te bir mahallede ne sorun varsa diğer mahallelerde de benzer sorun veya sorunlarla karşılaşabiliyorsunuz.

 Vatandaşların mahallelerinde ki sorunlarından biriside çöp konteynerleri. Daha doğrusu çöp konteynerlerinin doğru kullanılmaması. İlçemizde mahallelerde genellikle köşe başlarında çöp konteynerleri bulunuyor. Duyarsız vatandaşlar tarafından kapağı açık bırakılan veya çöpe atılması gereken atıkların çöpün içine değilde yanına bırakılması, yine duyarlı vatandaşların tepki gösterdikleri sorunların başında geliyor.

 Vatandaş çöpünü konteynere atmaya geldiğinde kendi hijyenini düşünerek, konteynerin kapağını eliyle tutup açmıyor ve çöpünü oraya bırakıveriyor. Duyarsız vatandaşlar kendi hijyenini düşünüyor ama başkasının sağlığını düşünmüyor. Konteyner yerine gelişigüzel sağa sola bırakılan çöpler, sokak köpekleri tarafından dağıtılıyor. Bunun sonucunda da ortaya kötü görüntü ve kokular çıkıyor. Bu da o mahallede yaşayan tüm insanların sağlığını tehdit ediyor.

 İlçemizde her geçen gün artan yapılaşma ve apartmanların çoğalmasına bağlı olarak, çocukların oyun oynayacakları alanlarda bir hayli azalıyor. Mahallerinde oyun alanı veya çocuk parkı benzeri yerler yeteri kadar bulunmayan çocuklar, daha çok evlerinde internette sanal ortamda vakitlerini geçirebiliyor.         

Çocukların dışarıda arkadaşları ile daha çok zaman geçirebilmeleri ve daha fazla sosyal ve sportif aktivitede bulunabilmesi açısından, mahallelere oyun alanlarının yapılmasının, olanların da sayısının arttırılmasının çocukların boş zamanlarını değerlendirmeleri açısından faydalı olacağını düşünüyorum.

 Mahallelerde spor aktiviteleri için yapılan donatıların da zaman zaman bakımlarının yapılmasının, bu gibi yerlerden daha iyi faydalanılması adına gerekli olduğu kanaatindeyim. Bazı mahallelerde spor sahalarında bulunan malzemeler zamanla deforme olmuş ve amacına hizmet etmiyor görüntüsü içinde. Bunlarında belirli periyotlarda bakımlarının yapılması mahallede bulunan çocukları oldukça mutlu edecektir. 

 İlçemizde mahallelerdeki ortak sorunlardan birisi de, aydınlatma lambalarının eksik veya olmayışı. Özellikle ara sokaklarda yanmayan veya eksik olan aydınlatmalar, vatandaşları tedirgin edebiliyor.  Aydınlatmaların yetersiz veya olmadığı yerlerde sokak köpeklerinin olması bu tedirginliği daha da arttırıyor.

 Gölcük’te ve Değirmendere’de haftanın belirli günlerinde kurulan semt pazarları da bulundukları konum itibarı kalıcı ve kapalı pazar ihtiyacını gözler önüne seriyor. Araçların gelişigüzel ve hatalı olarak park edilmesi, trafiği de içinden çıkılmaz bir hale getirebiliyor. Semt pazarlarının bulunduğu bölgede olabilecek acil durumlarda ambulans veya itfaiye araçlarının buralara girebilme şansının çok zor olduğunu düşünüyorum.

 İlçemizde bulunan semt pazarlarının birleştirilerek, kapalı pazar haline dönüştürülmesi, vatandaşları olduğu kadar, pazar esnafını da memnun edecektir. Özellikle soğuk ve yağışlı havalarda vatandaşlar alışverişini daha iyi şartlarda yapabilecek, esnaflarda daha sağlıklı koşullarda hizmet verebileceklerdir.   

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Gölcük Postası Gazetesi ile doğru, tarafsız ve son dakika heberleri Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Kitap okumada örnek olunmalı16 Kasım 2018 Saat: 14:39
Kurslar bu yılda yoğun ilgi görüyor15 Kasım 2018 Saat: 13:38
Önce kurallara uyulmalı14 Kasım 2018 Saat: 14:34
Sağlığın kıymeti bilinmeli13 Kasım 2018 Saat: 15:04
Anlamak mümkün değil12 Kasım 2018 Saat: 14:32
Tüm Yazıları
Yukarı ↑