Anket

Gölcük'te olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
Gölcükte olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
  • Sinema
  • Bowling Salonu
  • Balık Ekmek Tekneleri
  • Konserler
  • Lunapark

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Armağan TEKE
Armağan TEKE

Tekrarlayan sorunlar (1)

13 Eylül 2017 Saat: 14:19

Sürekli artan nüfusuyla büyüyen bir ilçe konumunda bulunan Gölcük’te birtakım sorunlar var ki hemen her gün karşılaşmak mümkün olabiliyor. Birçoğu bazı duyarsız vatandaşlardan kaynaklanan sorunların çözümü için yapılan çalışmalar ise sonuçsuz kalabiliyor. İnsanların toplumda ortak olarak kullanılan yerlerde yaşama şekline göstereceği saygı ile giderilebilecek sorunlar, etrafa saygısı olmayan bazı kimseler tarafından umursanmıyor.

Çöp konteynırı bulunmayan sokaklarda oturan vatandaşların, çöplerini belirlenen saatler içerisinde belirlenen yerlere çıkarması ve görevlilerinde çıkan çöpleri toplaması kapsamında ilçemizde saatli çöp uygulaması, uygulanmaya çalışılıyor. Bazı kimseler için bir şey ifade etmediği anlaşılan uygulama ile ilçemizin temiz kalması ve görsel kirliliğin önüne geçilmesi hedefleniyor.

Pratikte bu şekilde düşünülen uygulamaya, gerçeğe dönüştüğünde birçok yerde uyulmadığı görülüyor. Yani adı var ama kendisi yok misali. İlçemizin bazı noktalarında bu soruna hemen her gün denk gelmek mümkün oluyor. Bu gibi yerlerin yanından geçerken çok ağır bir kokuda etrafa yayılıyor. Çocuk parklarının dahi köşelerine bırakılan çöpler, orada bulunan çocukların sağlığını etkilediği gibi, mahalle sakinlerinin de yoğun tepkisini çekiyor. Bu gibi alanların yakınlarına çöplerini bırakan kimseler, yine kendi mahallelerindeki çocukların sağlığını tehlikeye atıyor.

Gölcük Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü’nce yürütülen çalışmalar kapsamında saatlik çöp uygulaması devam eden mahallelerde uygun görülen alanlara yeraltı çöp konteynırı monte çalışmaları da devam ediyor. İlk olarak Yeni Mahalle ve Kavaklı Sahil Caddesi’nde yeraltı çöp konteynırlarının uygun alanlarda kurulum çalışmalarına başlandı.

Şehir merkezindeki yolların ve kaldırımların dar olması, yer altı çöp konteynırlarının her yere yapılmasına da imkan kılmıyor. Bu nedenle saatli çöp uygulamasının devam ettiği bölgelerde daha duyarlı yaklaşılması ilçemizin temiz kalması açısından önem taşıyor. Aynı havayı soluyan insanların bu konuda duyarlı yaklaşım göstermeleri gerekiyor.

İlçemizde, anayolun alt ve üst kesimlerine ulaşımı emniyetli bir şekilde sağlamak amacıyla, üst ve alt geçitler bulunuyor. Ekipler tarafından yapılan temizlik ve boya çalışmalarına rağmen, altgeçitler sürekli kirletilip, duvarlarına yazılar yazılmak suretiyle hatta aydınlatma lambaları kırılarak zarara uğratılıyor. Vatandaşların kullanmak isteyipte kullanamadığı altgeçitlerdeki bu görüntüler, tıpkı saatli çöp uygulaması gibi ilçemizde giderilemeyen sorunlar arasında yer alıyor.

Okulların açılmasıyla birlikte özellikle öğrenciler ve veliler tarafından daha sık kullanılacak olan altgeçitlerdeki kötü görüntüleri önlemek adına daha başka çözümlerin üretilmesi gerekiyor. Yoksa her defasında yapılan temizlik çalışmasıyla sorunun önüne geçilecek gibi görünmüyor. Buraları kullanan vatandaşlar, alt geçitlere zarar verilmesini önlemek adına kameralarla donatılmasını istiyor.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Gölcük Postası Gazetesi ile doğru, tarafsız ve son dakika heberleri Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Yatırımların etkisi (2)22 Haziran 2018 Saat: 14:53
Yatırımların etkisi (1)21 Haziran 2018 Saat: 16:01
İletişim kurmanın ilk kuralı19 Haziran 2018 Saat: 14:56
Trafikte önce saygı18 Haziran 2018 Saat: 15:04
Tüm Yazıları
Yukarı ↑