Anket

Gölcük'te olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
Gölcükte olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
  • Sinema
  • Balık Ekmek Tekneleri
  • Konserler
  • Bowling Salonu
  • Lunapark

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Armağan TEKE
Armağan TEKE

Sosyal yaşam merkezi

İlçemizde yaz aylarında daha fazla görülen sosyal etkinlikler, havaların soğumaya başlaması ile birlikte yerini durgunluğa bırakmış görünüyor.

6 Aralık 2017 Saat: 14:31

 İlçemize bağlı beldelerden Değirmendere özellikle yaz aylarında düzenlenen etkinlikler ve doğal güzelliği ile vatandaşların uğrak yerleri arasında bulunuyor. İlçemizin denize açılan diğer bir kesimi olan Kavaklı’da yine güzel havalarda tercih edilen yerlerden olsada, kış aylarında sahildeki sessizlik göze çarpıyor.

 Gölcük’te, ilçe ekonomisinin gelişmesi ve buna bağlı olarak daha büyüyen bir ilçe konumuna gelebilmek için ekonomik kalkınma önemli bir yer tutuyor. Bunun yanında vatandaşların ilçemizde daha fazla zaman geçirmeleri adına, boş zamanlarını değerlendirebileceği sosyal donatı alanların da arttırılmasına ihtiyaç duyuluyor.

 İlçemizde yaşayan her yaştan kesime hitap edecek sosyal donatı alanlarının olması, insanların ilçemizde kalmasında, ekonomik kazancın ilçe dışına gitmesine engel olacaktır. Her yaştan kesime diyorum çünkü ilçemizde bunun gibi sosyal alanlara ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Bunu yalnızca ben değil, ilçemizde yaşayan vatandaşların büyük bir çoğunluğu da dile getiriyor. Mesela yaz aylarında park ve bahçelerde oynama imkânı bulan çocuklar, havaların soğumaya başlaması ile birlikte, adeta evlerine kapanıyor. Çocukların sosyal aktivitelere katılması onların ruhsal ve bedensel gelişimi içinde önem taşıyor.

 Çocuklu olan aileler çocuklarının sosyal aktivite ihtiyaçlarını gidermek için ise ilçemiz dışını tercih edebiliyor. Bunun en basit örneği ise daha öncede belirttiğim gibi sinema. Daha önceleri ilçemizde var olan sinemanın zamanla kapanması, vizyona giren bir filmi izlemek için vatandaşların ilçe dışına çıkması, bu ihtiyacın önemini de gösteriyor. İlçemizde bulunan Gençlik Merkezi’nden gençlerin daha fazla faydalanabilmesi amacıyla yönlendirmelerin sağlanması, gençlerin buradaki imkanları daha fazla kullanabilmesi adına önemli buluyorum.

 İlçemiz ve bağlısı beldelerde emekli nüfusun da nispeten fazla olması, emekli evlerinin ilçemizde olduğu kadar beldelerinde de bulunması gerekliliğini ortaya çıkarıyor. Emekli olan vatandaşların bir araya gelip tanıştığı, kaynaştığı emekli evleri, aynı zamanda belirli bir yaşın üzerinde olan vatandaşların soğuk havalarda evlerinden çıkmalarına da vesile olacaktır. İlçemizde tüm yaştan kesime hitap edebilecek, sosyal, kültürel ve sanatsal faaliyetlerin bir arada yapılabileceği, hobi atölyelerinin bulunduğu, çocukların bedensel ve ruhsal gelişimine destek olmak amacıyla çeşitli kursların verilebileceği bir sosyal yaşam merkezinin olması, ilçemize çok şey katacaktır.

 Bu konuda ilçemizde mevcut sanayi sitesi ve şehir merkezinde yapılacak olan kentsel dönüşümünde önemli olduğunu düşünüyorum. Kentsel dönüşümle birlikte değişik beklentiler ve istekler mutlaka vardır. Örneğin; kalıcı ve kapalı pazar alanı yapılarak semt pazarlarının mahalle aralarından kaldırılması, otopark alanlarını çoğaltılması, ilçemizde hizmet veren otogarın daha modern bir hale getirilmesi gibi konular düşünülebilir. Bunlarda yapılması gereken yatırımlar olarak düşünülebilir fakat sosyal donatılarda ihtiyaç gereksinimi duyulan konular arasında yer alıyor. Gölcük’te yaşayanlar olarak, ilçemizin her daim canlı kalması ve tercih edilen yerlerden olması hepimizin dileği. Sosyal aktivitelerin arttırılması adına Sivil Toplum Kuruluşları ve katkı sunabilecek herkesin desteğinin de önemli olduğu kanaatindeyim.

 

 

 

 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Gölcük Postası Gazetesi ile doğru, tarafsız ve son dakika heberleri Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Geri dönüşüm10 Ağustos 2018 Saat: 13:36
Yeni engeller eklenmemeli9 Ağustos 2018 Saat: 15:29
Ziyaretten notlar…8 Ağustos 2018 Saat: 13:56
Yalı Evleri büyük kazanım7 Ağustos 2018 Saat: 14:27
Umursamazlık ve duyarsızlık (2)6 Ağustos 2018 Saat: 13:29
Tüm Yazıları
Yukarı ↑