Anket

Gölcük'te olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
Gölcükte olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
  • Sinema
  • Bowling Salonu
  • Balık Ekmek Tekneleri
  • Konserler
  • Lunapark

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Armağan TEKE
Armağan TEKE

Örnek davranışlar sergileyebilmek

12 Ocak 2018 Saat: 15:21

 Aileler çocuklarını yarınlara en iyi şekilde hazırlayabilmek için maddi manevi bütün imkanlarını adeta seferber ediyor. Çünkü anne babalar, çocukları için hep en iyisi olsun ister. Ebeveynler çocuklarını dürüst, sorumluluk sahibi ve büyüdüğünde iyi bir meslek sahibi olmasını isterler ve bunun için çocuklarına destek olurlar.

 Çocukların iyi yetişmiş, çevresine saygılı, arkadaşlık ilişkileri kuvvetli, sosyal, paylaşımcı, yardımsever olmasını isteyen ve bekleyen aileler, aynı zamanda onlara örnek olmak durumundadırlar. Çünkü çocuklar küçük yaşlardan itibaren büyüklerinin davranışlarını örnek alırlar. İleride çocukların nasıl birisi olması isteniyorsa, o şekilde hareket edilmelidir.

 Bunu birçok örnekle açıklayabiliriz. Mesela, çocuklarımızdan kitap okumasını bekliyorsak, büyükler olarak bizlerde çocuklarımıza örnek olabilmek için kitap okumalıyız. Şayet bir ailede kitap okuma alışkanlığı var ise çocukta da ailenin diğer fertleri gibi kitap okuma eğilimi fazla olacak, okuma alışkanlığı kazanabilecektir. Çocuklara kitap alarak okumasını beklemekten ziyade, aile fertlerinin bir araya geldiği akşam, televizyonu kısa süreliğine de olsa kapatıp birlikte kitap okumak, onun ileride kitaplara ve okumaya daha fazla zaman ayırmasına vesile olacaktır.

 Her geçen gün gelişen teknoloji hayatımızın büyük bir kısmında kolaylık sağlamaktadır. Hemen herkeste bulunan cep telefonları, adeta insanların vazgeçemediği bir arkadaş konumuna geldi. Günümüzde küçük yaşlara kadar inen telefonların, doğru ve yerinde kullanılmadığı durumlarda olabiliyor. Özelikle akraba ve arkadaş ziyaretlerinde sohbet ve muhabbetlerin yerini sosyal medyada gezinmek aldığında, çocuklara örnek davranış sergilemiş olmuyoruz.

 Çocuklara yardımlaşma ve paylaşma konusunda da örnek olabilmeliyiz. İhtiyaç sahiplerine yardımda bulunmanın ne kadar önemli bir davranış olduğu bilincini aşılayabilmeliyiz. Bu konuda ilçemizde bulunan okullardaki öğrenciler, belkide büyüklerine örnek olacak davranışlar sergilemeye devam ediyor. İlçemizden çok uzaklarda bulunan kardeşlerine yardımda bulunmayı görev edinen öğrencilerin sergilemiş oldukları tutum ve davranışlar takdire şayandır.

 Trafikte de çocuklarımıza örnek olabilmeliyiz. Yayalara öncelik verilmesi gerektiğini, trafikte saygılı olmanın ve kurallara uymanın önemli olduğunu çocuklara iyi anlatmalıyız. Büyükler, çocuklarına doğa sevgisi ve çevre temizliği konusunda da örnek olabilmelidir. En basit örneği, çöpümüzü çöp konteynırına attıktan sonra kapağını kapatmak ve bunun toplum sağlığı açısından önemli olduğunu çocuklara aktarabilmeliyiz. Kendimizden yaşça büyük olanlara ziyarette bulunmanın, büyüklere saygı, küçüklere sevginin önemini anlatmalı ve bizlerde örnek olmalıyız.   

 Eğitimin önce ailede başladığını unutmamak gerekiyor. Çocuklarımıza olumlu olan davranışları kazanmaları konusunda yardımcı olunmalı, onlara örnek olmalıyız. Onlara olumlu davranışlar kazandırırken önce biz yapmalıyız ki, büyüklerini örnek alan çocuklarda uygulayabilsin.

 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Gölcük Postası Gazetesi ile doğru, tarafsız ve son dakika heberleri Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Yatırımların etkisi (2)22 Haziran 2018 Saat: 14:53
Yatırımların etkisi (1)21 Haziran 2018 Saat: 16:01
İletişim kurmanın ilk kuralı19 Haziran 2018 Saat: 14:56
Trafikte önce saygı18 Haziran 2018 Saat: 15:04
Tüm Yazıları
Yukarı ↑