Anket

Gölcük'te olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
Gölcükte olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
  • Sinema
  • Bowling Salonu
  • Balık Ekmek Tekneleri
  • Konserler
  • Lunapark

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Armağan TEKE
Armağan TEKE

Asansörlü üstgeçitler

13 Mart 2018 Saat: 13:41

D-130 Karayolu üzerinde bulunan ve anayolun ilçemizi adeta ikiye böldüğü bazı kesimlerinde vatandaşların güvenli bir şekilde yolun karşısına geçmesi için üstgeçitler ve altgeçitler bulunuyor. Altgeçitler, bazı duyarsız ve çevreye gereken özeni göstermeyen kimseler tarafından sürekli kirletilerek, duyarlı vatandaşların tepkisini çeksede, toplumda çevre bilincinin oluşması, istenmeyen görüntülerin önüne geçilmesinde etkili olacaktır.

Özellikle öğrencilerin okullara ulaşımda kullanmış oldukları noktalarda bulunan altgeçitlerin, duvarlarına yazılar yazılması, aydınlatma lambalarının kırılması ve çöplerin atılması, bazı kimselerde çevre bilincinin yeterince oluşmadığını da gözler önüne seriyor.

İlçemizde bulunan üstgeçitlerden yalnız iki adedi asansörlü olarak hizmet veriyor. Bu üstgeçitlerden bir tanesi Belediye Binası önünde, bir diğeri ise Değirmendere’de Dörtyol mevkiine yakın bir noktada bulunuyor. Yine bununla birlikte Gölcük’teki önemli noktalarda yapılan üstgeçitlerin hiçbirinde yürüyen merdiven bulunmuyor. Bazı üstgeçitlerin merdivenlerinin oldukça dik olması, buraları kullanan vatandaşlar açısından sorun oluşturuyor. D-130 Karayolu’nda karşıya geçmek engelli vatandaşlar, ilçe merkezinde tek asansörlü üstgeçit olan eski garajlar olarak bilinen yerdeki asansörlü üstgeçite yönelmek durumunda kalıyor. Yaşlı vatandaşlar ise yürüyen merdiven ve asansör bulunmayan üstgeçitleri kullanımda zorluklar yaşayabiliyor.

İlçemizin önemli kavşak noktalarından olan Yüzbaşılar kavşağının çok yakınında bulunan üst geçitte, merdivenlerin oldukça dik olması nedeniyle, yaşlı vatandaşlara sorun yaratan üstgeçitlerden oluyor. Kavşakta oldukça fazla olan trafik yoğunluğu nedeniyle üstgeçiti tercih eden vatandaşlar, asansör veya yürüyen merdiven bulunmaması ve merdivenlerinin dik olması sebebiyle zorluk yaşayabiliyor.

Belediye binasının önünde bulunan ve vatandaşların yoğun olarak kullanmış oldukları asansörlü üstgeçitte ise bazı duyarsız kimselerin sergilemiş olduğu davranış, vatandaşların tepkisini çekiyor. Geçtiğimiz günlerde asansörde karşılaşmış olduğum bir görüntü başka söze gerek yok dedirtecek cinstendi. Duyarsız vatandaş, asansörün içini çöplük olarak görmüş olacak ki, yerlerde kuruyemiş kabukları bulunuyordu.

Bir kat yukarı çıkan veya aşağı inen asansörde o kadar kısa süre içerinde kuruyemiş yemek ve çöplerini yere atmak anlaşılır gibi değil. Dün ise asansördeki kuruyemiş atıkları aynı şekilde duruyordu. Ya vatandaş, kuruyemiş yemek için asansörü seçiyor, ya da temizliği belirli periyotlarda yapılmıyor. İlçemizde yaşayan vatandaşlar, asansörlü merdivenlerin arttırılmasını ve yürüyen merdivenli üstgeçitler yapılmasını beklerken, çevre temizliğine kayıtsız kalan ve duyarsız davranan kimselerin olması da tepki ile karşılanıyor.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Gölcük Postası Gazetesi ile doğru, tarafsız ve son dakika heberleri Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Uyulması gereken kural ve davranışlar24 Haziran 2018 Saat: 12:51
Yatırımların etkisi (2)22 Haziran 2018 Saat: 14:53
Yatırımların etkisi (1)21 Haziran 2018 Saat: 16:01
İletişim kurmanın ilk kuralı19 Haziran 2018 Saat: 14:56
Tüm Yazıları
Yukarı ↑