Anket

Gölcük'te olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
Gölcükte olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
  • Sinema
  • Balık Ekmek Tekneleri
  • Konserler
  • Bowling Salonu
  • Lunapark

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Armağan TEKE
Armağan TEKE

Gerçek dostların değeri bilinmeli

11 Ekim 2018 Saat: 16:12

Arkadaşlık da, dostlukta insanların hayatında önemli bir yer tutmaktadır. Özellikle genç yaştakilerin arkadaş çevreleri ve dostları çok daha değerli bir konuma gelmiştir. Gençlerin arkadaş olduğu kişilerle ilgili olarak, anne ve babalarında büyük sorumlulukları bulunmaktadır. İnsanların yaşantılarında arkadaş çevresi ve bazen kendi yakınlarına hatta ebeveynlerine dahi sırlarını söyleyemediği dostları bulunur.
Hepimizin bir arkadaş çevresi mutlaka vardır. Belkide sayıları azımsanamayacak kadar fazladır. Arkadaş bulmak kolay olabildiği gibi gerçek dost bulmakta bir o kadar zordur. Gerçek dostumuz uzun yıllardır tanıdığımız ve birlikte büyüdüğümüz arkadaşımız olduğu gibi, bazen de insanın gerçek dostu kitaplar olabiliyor.
Hayatımızda birçok insanla tanışıp arkadaş olmuşuzdur. Ama bazılar vardır ki, bizlerde güzel izlenimler ve gerçek dostluklar bırakmıştır. Bazı insanların küçük yaşlardan gelen ve halen unutamadıkları ve devam eden dostlukları vardır. Uzun yıllardır devam eden arkadaşlıklar bir süre sonra yerini dostluğa bırakmıştır. Dostluk tanımı kişilere göre de değişkenlik gösterebilir.
Gerçek dost yalnızca iyi günlerimizde değil, kötü günlerimizde de yanımızda olandır. Gerçek dost ayağımız takılıp düştüğümüzde, gülen değil elini uzatıp bizi yerden kaldırandır. Dostumuz bizlere şirin görünmek için yalan söyleyen değil, gerçekleri ve doğruları söyleyerek doğru yola yönelmemizi sağlayan insandır. Gerçek dostlar, herhangi bir şey olmadığında dahi arayıp soran kişilerdir.
Gerçek dostluk, çıkar peşinde olanların kurmuş olduğu bir ilişki değildir. Dostluklarda zamanın önemi yoktur. Başımız sıkıştığında zaman mefhumu gözetmeyen kişidir dostumuz. Dostluklar menfaat üzerine kurulmamalıdır. Zaten menfaat üzerine kurulan dostluklarında çokta fazla uzun sürmeyeceği de görülmektedir.
Dostluk bağları kuvvetli olmalıdır. Dostluk, küçük bir rüzgarda sallanan değil, tam tersine fırtınalara, kasırgalara karşı koyabilen ve dimdik ayakta durabilen bir olgudur. Dostlar paylaşımcı olan, dayanışma ve kaynaşmaya açık olan insanlardır. Gerçek dostlar karşısındaki kişinin hatasını ve kusurunu arayan değil, dostunun iyiliğini düşünen insandır.
Gerçek dost arkadan konuşan değil, iyiyi de, kötüyü de yüzüne açık yüreklilikle söyleyen insandır. Gerçek dostluklar, yalanlar ve sahte davranışlarla kurulmaz ve devam edemez. Dostluklar sağlam zemin üzerine inşa edilmeli ve dostlarımızı iyi seçmeliyiz. İyi ve kötü günlerinde daima dostlarımızın yanında olmalı ve onlara bizler için çok değerli olduklarını her zaman hissettirebilmeliyiz.
Yalnızca sözlerle değil, sergilemiş olduğumuz tutum ve yapmış olduğumuz davranışlarla, dostluğumuzu gerçek dostlarımıza gösterebilmeliyiz. Çünkü dostluklar kolay kurulamadığı gibi kolay kolay da bozulmaması gerekiyor. Gerçek anlamda dost bildiklerimizin ise değerini bilmeliyiz.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Gölcük Postası Gazetesi ile doğru, tarafsız ve son dakika heberleri Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Gerçek dostluklar17 Haziran 2019 Saat: 16:10
Geçen haftanın ardından…16 Haziran 2019 Saat: 12:37
Eğitim-öğretimdöneminin ardından14 Haziran 2019 Saat: 14:12
Sahillerin değeri bilinmeli13 Haziran 2019 Saat: 15:39
Ormanlar değerli bir hazinedir12 Haziran 2019 Saat: 14:09
Tüm Yazıları
Yukarı ↑