Anket

Gölcük'te olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
Gölcükte olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
  • Sinema
  • Balık Ekmek Tekneleri
  • Konserler
  • Bowling Salonu
  • Lunapark

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Armağan TEKE
Armağan TEKE

Araç parkı konusu ve duyarlılık

8 Kasım 2018 Saat: 12:28

İlçemiz Gölcük, artan nüfusuyla ve yeni yapılaşmalarıyla büyümeye devem ediyor. 17 Ağustos Depremi sonrasında daha çok ilçemizin üst kesimlerinde artan yerleşimle birlikte yeni mahalle ve sokaklar oluşmaya devam ediyor. İlçemizde görmeye alışık olduğumuz bazı görüntüler var ki, bu görüntüler ne yapılırsa yapılsın değişmiyor, değişeceğe benzemiyor gibi görülüyor.

Gölcük’te yaşayan vatandaşlara ilçemizin en büyük sorunu ne diye soracak olursanız, tahmin ediyorum birçok kişi trafik sorunu daha doğrusu otopark sorunu olduğunu söyleyecektir. Acaba gerçekten ilçemizde otopark sorunu var mı? Yoksa otopark sorununu araç sürücüleri kendisi mi yaratıyor. Aslında bu sorunun iki türlü cevabı var. Otopark sorunu olmakla birlikte birçok yerde bazı duyarsız araç sürücülerinin bu sorunu kendisinin yarattığını da gözlemleyebiliyoruz.

İlçemizin merkezi çok sıkışık ve dar sokaklardan oluştuğundan, merkezdeki birçok sokak tek şeritli araç trafiğine uygun durumda bulunuyor. İlçemizde hayata geçirilen trafik düzeni ile birlikte bazı sokaklar yalnızca bir yöne araç trafiğine uygun hale getirilmiş, bu ise trafik akışına olumlu katkı yapmıştı. Bazı sokak ve caddelerde yolun bir tarafına araç park edilmesi gerekirken, araçların çift yönlü park etmesi yüzünden ulaşımda sıkıntılar yaşanabiliyor.

Aslında araç sürücülerinin araçlarını park edecek yerler var. İlçemizde yapılan ve aslında şehir merkezinden çokta uzakta olmayan katlı ve kapalı otopark, ilçemizdeki otopark sorununa bir nebze çözüm olsun diye yapılarak hizmete sunuldu. Bununla beraber Donanma Caddesi’nde de araç parkı sürücülerin hizmetine sunuldu. Burada asıl sorunun, bazı araç sürücülerinin araçlarını, işlerinin olduğu yakın yerlere park etmek istemesi nedeniyle kaynaklandığı kanaatindeyim.

Eski Gazi Ortaokulu’nun bulunduğu alan, uzunca bir süredir, vatandaşlar tarafından otopark alanı olarak kullanılıyor. Çok sayıda aracı içerisinde barındıran bu alana dahi, uygun olmayan şekilde yapılan araç parkları sorun yaratabiliyor.

Araç trafiğinin yoğun olarak işlediği sokak ve caddelerde yaya kaldırımına park edilen araçlar, yaya güvenliği açısından da tehlike oluşturuyor. Yani yaya kaldırımına park eden araç sürücüsü kendi aracının emniyetini düşünüyor fakat kaldırımda yürüyemeyerek araç yolunda yürüyen insan hayatını düşünmüyor. Hatalı araç parkı konusunda ilçemizde yaşayan engelli vatandaşlarda sorunlarla karşılaşabiliyor. Bazı araç sürücülerinin araçlarını kısa süreliğine veya değil, engelli rampalarının olduğu yerlere park etmeleri, engelli vatandaşlarımızın ulaşım hakkına gereken önem ve özeni göstermediğini de gözler önüne seriyor. Belki artan araç sayısına ve ilçemizin fiziki koşullarına bağlı olarak otopark sayısı yeterli olmayabilir fakat hatalı araç parkları ile olumsuzluk yaratan sürücülerinde, gereken hassasiyet ve özeni göstermesi gerekmiyor mu?

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Gölcük Postası Gazetesi ile doğru, tarafsız ve son dakika heberleri Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

İhtiyaçlar ve tasarruf23 Ağustos 2019 Saat: 15:07
Kitap okumaya zaman ayrılmalı22 Ağustos 2019 Saat: 15:28
Kılavuz yollara verilen zararlar21 Ağustos 2019 Saat: 15:11
Gölcük, fark yaratıyor20 Ağustos 2019 Saat: 14:35
Gürültünün insan sağlığına etkisi19 Ağustos 2019 Saat: 16:54
Tüm Yazıları
Yukarı ↑