Anket

Gölcük'te olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
Gölcükte olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
  • Sinema
  • Balık Ekmek Tekneleri
  • Konserler
  • Bowling Salonu
  • Lunapark

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Armağan TEKE
Armağan TEKE

Çocuklarla iletişimde samimi olunmalı

6 Aralık 2018 Saat: 14:43

Çocuklarımıza küçük yaşlardan itibaren vermiş olduğumuz öğretici değerler, onların gelecek hayatlarında yol gösterici olmaktadır. Çünkü çocuklarımız, yarınlarımızın teminatı ve güvencesidir. Çocuklarımızı yarınlara hazırlarken gelecekleri için öğrenim hayatlarında ders çalışmanın önemini anlatıp, aynı zamanda onlara doğruluk, dürüstlük, yardımlaşma ve paylaşma duygularını da aşılayabilmeliyiz.

Çocuklarımızı aynı zamanda sanatsal ve sportif faaliyetlere de yönlendirebilmeli, onlara bu konularda destek olmalıyız. Çocukların sanat, spor ve müzik gibi faaliyetler içinde bulunması, onların sosyal faaliyetler içinde yer almasının eğitim hayatına da katkı sağlayacağını düşünüyorum. Bununla birlikte aile içi iletişimi kuvvetli tutabilmeli, çocuklarımızın sorunlarıyla ilgilenmeliyiz. Aile içi iletişim çok önemli olduğu halde yeterince üzerinde durulmayan bir konudur.

Aile de bazı sorunların, aile içi iletişimin yeterince olmamasından kaynaklandığını da görmek mümkündür. Aile içindeki etkili iletişim, aile üyelerinin karşılıklı olarak birbirlerinin düşüncelerini ve duygularını anlamalarını sağlar. Yine aile içinde işbirliği, yardımlaşma ve paylaşma davranışlarının da kuvvetlenmesine yol açar, çocukların gelişmesi içinde uygun bir ortam oluşmasına neden olur.

İyi bir iletişimin olduğu ailelerde, çocukların kendilerine olan güvenleri artar, daha fazla sorumluluk üstlenmeye başlarlar. Çocuklarımızla olan iletişimde, karşımızdakini dikkatli dinlemek, sorun ve sıkıntılarını iyi analiz etmek gerekiyor. Çocuklarımızı herhangi bir konuda suçlamadan değerlendirmeli, ön yargı ile yaklaşmamalıyız. Çocuklarımızla iletişimde olayların olumsuz yönlerinden daha ziyade, olumlu yönlerinin de olduğunu onlara aktarabilmeliyiz.

Çocuklarımıza  kendisini ifade etme imkânı tanımalıyız. Aile içinde etkili bir iletişimin oluşturulamadığı, iletişim engellerin yer aldığı bir ortamda çocukların kendilerini geliştirmesini beklemekte doğru olmasa gerek. Aile bireyleri arasında, özellikle anne baba ile çocuklar arasında etkili bir iletişim kurulmasının, hem aile birliği, hem de çocukların geleceği için oldukça önemli olduğunu düşünüyorum.

Yine hemen herkesin evinde bulunan bilgisayarlar, bilgiye kolay yollardan erişmemizi sağlayan teknolojik aletlerdendir. Bilmediğimiz, merak ettiğimiz birçok şeyi çok kısa ve hızlı bir şekilde öğrenmemizi internet yoluyla sağlayan bilgisayarları da doğru ve kararında kullanmak büyük önem taşıyor. Okula giden çocuklarda bilgisayarların kullanım süresini de iyi belirleyebilmeliyiz.

Ebeveynlerin doğru yönlendirme ve mantıklı sınırlandırmaları ile kullanılan bilgisayarın, çocukların gelişimi üzerinde pek çok olumlu etkisi bulunduğunu da unutmamak gerekiyor. Çocukların, bilgisayar, tablet ve telefonlarla gereğinden fazla zaman geçirmesi, onların gelişiminde ve eğitiminde olumsuz etki yapabilecektir. Önemli olan, çocukların en iyi teknolojiyle donatılmış ürünlere sahip olması değil, onu gerektiği kadar ve yerinde kullanabilmesidir.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Gölcük Postası Gazetesi ile doğru, tarafsız ve son dakika heberleri Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Geçen haftanın ardından…26 Mayıs 2019 Saat: 13:58
Kültürlerin yaşatılması23 Mayıs 2019 Saat: 12:55
Doğal güzellikler22 Mayıs 2019 Saat: 14:17
Sahillerde canlılık21 Mayıs 2019 Saat: 14:19
Tüm Yazıları
DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklıklazer epilasyonAnkara evden eve nakliyat
Yukarı ↑