Anket

Gölcük'te olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
Gölcükte olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
  • Sinema
  • Balık Ekmek Tekneleri
  • Konserler
  • Bowling Salonu
  • Lunapark

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Armağan TEKE
Armağan TEKE

Gereken saygı gösterilmeli

11 Ocak 2019 Saat: 12:43

İçinde bulunmuş olduğumuz 7-14 Ocak Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası dolayısıyla, görme engelli vatandaşlarımızın günlük yaşamlarında karşılaşmış oldukları sorunlara dikkat çekiliyor. İlçemizde engelli vatandaşlarımız için yapılan Engelsiz Yaşam Merkezi önemli bir yer tutuyor. Bu merkezde engellilerimiz için çeşitli kurslar ve etkinlikler düzenleniyor. Burada verilen kurslarla engelli vatandaşlarımız hayatın içinde tutulmaya ve onların toplumla kaynaşması amaçlanıyor. Çünkü engelli vatandaşlarımızı evlerinden dışarı çıkarabilmek, onları sosyal hayatın içine katabilmek oldukça önemli bir yer tutuyor.

 İlçemizde engelli vatandaşlarımıza yönelik olarak engelli rampaları, görme engelli vatandaşlar için sarı renkli engelli yolları bulunuyor. Engelli rampaları nispeten daha fazla yerde olmasına rağmen, yürüme yollarının daha çok yapılmasına da ihtiyaç olduğu da görülüyor. Çünkü görme engelli vatandaşlarımız yalnızca şehir merkezindeki yollarda yürümüyor. Onların isteği, kendi hayatlarını kolaylaştırma adına yapılan bu çalışmaların daha da genişleyerek ilçe geneline yayılması.

 Bahsettiğim gibi yapılan bu çalışmalar engelli vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştırmak için, zorlaştırmak için değil. Ama gelin görün ki engelliler için kaldırımlara yapılan engelli yollarına gelişigüzel araçlar park ediliyor, vatandaş malzemesini koyuyor, sarı renkli yürüme yolları ise engelli olmanın ne demek olduğunu bilmeyen, kendisinin de bir engelli adayı olduğundan bihaber insanlar tarafından yerlerinden sökülüyor veya zarar veriliyor. İlçemizde şöyle bir gezindiğinizde bahsetmiş olduğum şeyleri görmeniz hiçte zor değil.

 Hal böyle iken engelli vatandaşlarımızda doğal olarak tepki gösteriyor. Engelli vatandaşlarımız kendilerine karşı biraz daha duyarlı davranılmasını, onlara hoşgörü ve anlayışla yaklaşılmasını bekliyor ki, bunun Onların en doğal hakkı olduğunu düşünüyorum. Birde olaya empati yoluyla bakmayı deneyin. Eminim ki empati kurduğunuzda engelli vatandaşlarımız daha iyi anlayacak, onların sorunlarına ortak olacaksınız.

 Engelli vatandaşlarımız engelleri kaldırmak adına uğraş verirken, bazı duyarsız vatandaşlar ise engellerin önüne bir yenisini ekliyor. Engellerin kaldırılması adına duyarlılık göstermeli ve bu duyarlılığı genele yansıtmaya çalışmalıyız. Bu konuda toplumda yaşayan tüm bireylere önemli görevler düşüyor. Engellerin kaldırılması adına verilecek katkı engelli vatandaşlarımıza ayrı bir güç katacaktır.

 Başkan Ellibeş, basınla yemekte buluştu

Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla ilimiz ve ilçemiz basın mensuplarını, Yazlık Ilıcası Sosyal Tesisleri’nde yemekte ağırladı. Çağdaş Medya Grubu’na bağlı Gölcük Postası Gazetesi ve Çağdaş Kocaeli Gazetesi çalışanları olarak, Başkan Mehmet Ellibeş’in vermiş olduğu yemeğe katılım gösterdik.

 Yoğun katılımın olduğu yemekte, ilimiz ve ilçemiz basın mensupları da bir araya gelerek, bir yerde hasret gidermiş oldu. Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, yemekte yaptığı konuşmasında, Çalışan Gazeteciler Günü’müzü kutlayarak, yemeğin artık geleneksel hale geldiğini ifade ederek, “Gönül ne kahve ister ne kahvehane, gönül hoş sohbet ister yemek bahane” dedi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Gölcük Postası Gazetesi ile doğru, tarafsız ve son dakika heberleri Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Gerçek dostluklar17 Haziran 2019 Saat: 16:10
Geçen haftanın ardından…16 Haziran 2019 Saat: 12:37
Eğitim-öğretimdöneminin ardından14 Haziran 2019 Saat: 14:12
Sahillerin değeri bilinmeli13 Haziran 2019 Saat: 15:39
Ormanlar değerli bir hazinedir12 Haziran 2019 Saat: 14:09
Tüm Yazıları
Yukarı ↑