Anket

Gölcük'te olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
Gölcükte olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
  • Sinema
  • Balık Ekmek Tekneleri
  • Konserler
  • Bowling Salonu
  • Lunapark

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Armağan TEKE
Armağan TEKE

Sabır, daha çok önem kazanıyor

15 Mayıs 2019 Saat: 13:55

Ramazan dolayısıyla özellikle akşam saatlerinde normal günlere nazaran daha fazla yoğunluğun yaşandığı trafikte, en önemli konuların başında sabır, saygı, hoşgörü ve anlayış geliyor. İlçemizde geçtiğimiz dönemlerde hizmete giren yeni trafik düzeni, ilçe trafiğinin rahatlamasında etkili olurken, gerek D-130 Karayolu gerekse şehir içindeki ana arterlerde trafiğin eskiye nazaran daha akıcı olduğunu söyleyebiliriz.

 Ramazan ayında olmamızdan dolayı, her şeyde olduğu gibi trafikte de sabırlı olmak, olaylara hoşgörü ile yaklaşmak gerekiyor. Fakat bunun yanında trafikte en önemli şeyin kurallara uymak olduğunu unutan bazı sürücülerin yapmış oldukları hatalı davranışlar sonucu, istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabiliyor. Bazı sürücülerin kurallara uymaması, hem kendileri hem de diğer sürücüler için tehlike oluşturabiliyor. Yoğun trafik akışının olduğu anayollarda ulaşımın aksamasının en önemli nedenlerinden birisinin, bazı sürücülerin şerit sayısını kendilerince arttırmaları olduğunu düşünüyorum.

 Örneğin, iki şeritli bir yolda ilerleyen trafikte, diğer sürücüler şeridinde araç kullanırken, bazı sürücülerin kurallara uyan sürücülere haksızlık yaparak kendilerinin açmış olduğu üçüncü bir şerit, ileride trafiğin yavaşlamasına neden olduğu gibi, kurallara uyan araç sürücülerini de tehlikeye atabiliyor. İşte bu nedenle trafikte araç kullanırken, diğer araç sürücülerine saygı gösterilmeli, trafiği tehlikeye atan davranışlardan kaçınılmalıdır.

 Trafikte anlayışlı olmak kadar sabırlı davranmakta önem taşıyor. Bazı sürücülerin gidecekleri yere bir an önce ulaşma istekleri de, kendilerini olduğu gibi diğer sürücülerin de güvenliğini tehlikeye atabiliyor. Trafiğin yoğun olduğu yerlerde, öndeki sürücüleri gerek araçlarının kornaları ile gerekse farları ile selektör yaparak, hata yapmaya zorlayan sürücüler de bulunmuyor değil. Kırmızı ışıkta beklerken henüz sarı ışık yeni yanmışken, bazı sürücülerin önünde bekleyen aracı, aynı benzer şekilde ikaz etmesi, sabırsız davranışın kabul görmeyen kötü bir davranışı olarak gösterilebilir.

 Şehir içindeki trafikte ise yaya güvenliği ön plana çıkıyor. Yaya şeritlerinin bulunduğu yerlerde yayalara öncelik vermek, hem kural hem de saygıdan ileri geliyor. Yaya şeridinden karşıya geçmek için bekleyen yayayı gördüğü halde görmezden gelerek yoluna devam eden sürücülerin yapmış oldukları davranışlar, toplumda hoş karşılanmayan bir davranış olarak görülüyor.

 Son dönem içerisinde özellikle yaya geçitlerinin olduğu yerlerde araç sürücülerinin yayalara geçiş önceliğini vermesi ise olumlu ve güzel davranışlar olarak takdir görüyor. Tabi bunun yanında eski kötü alışkanlıklarını sürdüren, yayaların gözünün içine bakarak umursamaz şeklide araç kullanıp yayalara yol vermeyenlerde yok değil. Fakat eskiye oranla bu kötü görüntülerin bayağı azaldığını söyleyebiliriz.

 Her zaman belirttiğim gibi araç sürücülerinin önem ve özen göstermeleri gereken diğer bir husus ise engelli rampalarına araç parklarının yapılmaması. Bu konuda toplumda gereken bilincin oluşarak, gerekli hassasiyetin gösterilmesi gerekiyor. Hayatımızın her alanında olduğu gibi trafikte de hoşgörülü ve sabırlı olmak, karşımızdaki sürücülere veya yayalara saygılı olmak gerekiyor.

 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Gölcük Postası Gazetesi ile doğru, tarafsız ve son dakika heberleri Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Sorumluluk bilinci ile hareket etmek2 Haziran 2020 Saat: 16:21
Sanat, gelişimekatkı sunuyor31 Mayıs 2020 Saat: 17:14
Otopark alanında görülen sorunlar28 Mayıs 2020 Saat: 16:09
Önce empati yapılmalı21 Mayıs 2020 Saat: 16:23
Tüm Yazıları
Yukarı ↑