Anket

Gölcük'te olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
Gölcükte olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
  • Sinema
  • Balık Ekmek Tekneleri
  • Konserler
  • Bowling Salonu
  • Lunapark

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Armağan TEKE
Armağan TEKE

Ormanlar değerli bir hazinedir

12 Haziran 2019 Saat: 14:09

 Ormanlarımız, gelecek nesillerimize bırakabileceğimiz değerli bir hazinedir. Çocuklarımıza küçük yaşlardan itibaren ormanların önemini anlatarak, ağaç ve orman sevgisini aşılayabilmeliyiz. Ormanlar yalnızca insanlar için değil, doğada bulunan tüm canlılar için önemlidir. Dünyanın temiz hava deposu olan ormanlar, bir insanın akciğerleri gibi görev yaparlar. Ormanlar toprağın nemli kalmasını sağlar. Erozyonu önler, yöre­nin iklimini etkiler, yağmur yağmasını sağlar. 

 Ormanlar bir ülkenin doğal güzellikleri olduğu kadar aynı zamanda doğal zenginlik kaynaklarıdır. Her orman birer oksijen ve yağmur fabrikası gibidir. Yetişmiş bir ağaç günde 17 kişinin oksijen ihtiyacını karşılamaktadır. Bu yüzden ormanlara gereken önemi göstermeli ve korumalıyız. Ormanların insanlara onca faydası varken, bilinçsizce davranışlar nedeniyle en çok zararı da yine insanlardan görebilmektedir.

 Piknik yapılan yerlerde iyi söndürülmeyen mangal veya doğaya atılmış olan şişe türü yangın çıkarmaya elverişli malzemeler mercek etkisi göstererek, orman yangınlarına davetiye çıkarabiliyor. Cam ve benzeri dönüştürülebilir malzemeleri, ilçemizin birçok noktasında bulunan geri dönüşüm kutularına atarak, ülke ekonomisine katkıda bulunacağımız gibi, çevremizi de korumuş oluruz. 

 Mesire yerlerinde veya piknik alanlarda bilinçsizce yakılan ateş, söndürülmeyen izmarit, koca bir ormanın yok olmasına sebep olduğu gibi, içinde yaşayan canlılar içinde kötü sonuçlar doğurabilmektedir. Bunun sonucunda ise ülke ekonomisini etkilediği gibi doğal güzelliklerde maalesef yok olabilmektedir. Çevremize karşı gereken duyarlılığı gösterip, ormanlara sahip çıkmalıyız.

 Cazibe merkeziDeğirmendere

Körfezin İncisi olarak adlandırılan Değirmendere, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yaz döneminde de en çok tercih edilen yerlerden olacağa benziyor. Vatandaşların büyük ilgi gösterdiği bu şirin beldede gerçekleştirilen sergi, sempozyum, sanatsal ve sportif etkinlikler, ilçemizin tanıtımında da önemli rol oynuyor. Son dönemler içerisinde Değirmendere’ye kazandırılan Tarihi Yalı Evleri de ilgi görmekle birlikte, ilçemize misafir olarak gelen konuklarında beğenisini topluyor.

 Değirmendere’nin önemli sorunları arasında bulunan otopark eksikliği ise Başkomutan Caddesi’nde inşaat çalışmaları hızla devam eden proje ile giderilmesi bekleniyor. Yaklaşık olarak iki buçuk ay içerisinde hizmete açılmasının planlandığı ifade edilen proje, otopark konusunda beldeye rahat nefes aldıracaktır.

 Değirmendere’nin içinden geçen ve denizle buluşan derenin etrafının kapatılması yönünden vatandaşların talebi bulunmaktaydı. Son yapılan çalışmalarla Değirmendere’nin içerisinden geçen dereninin etrafının tel çitle kapatılması da, çocukların ve yaşlıların emniyeti açısından son derece faydalı olmuştur.

 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Gölcük Postası Gazetesi ile doğru, tarafsız ve son dakika heberleri Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Nice 35. senelere…16 Ekim 2019 Saat: 16:52
Geçen haftanın ardından…13 Ekim 2019 Saat: 14:54
Proje ile ulaşım rahatlayacak11 Ekim 2019 Saat: 14:47
Tüm Yazıları
Yukarı ↑