Anket

Gölcük'te olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
Gölcükte olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
  • Sinema
  • Balık Ekmek Tekneleri
  • Konserler
  • Bowling Salonu
  • Lunapark

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Armağan TEKE
Armağan TEKE

Sahillerin değeri bilinmeli

13 Haziran 2019 Saat: 15:39

Havaların ısınması ile beraber vatandaşlar soluğu mesire alanlarında, park ve bahçelerde, sahillerde alıyor. İlçemiz bulunmuş olduğu coğrafi konum itibariyle doğası ve deniziyle önemli bir konumda bulunuyor. Uzun bir sahil şeridine sahip olan Kavaklı, yaz aylarında vatandaşların çokça rağbet ettiği Değirmendere sahili, Halıdere ve Ulaşlı sahilleri geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yaz aylarında da ilgi çeken yerlerden olacağa benziyor.

Geçtiğimiz yıl Değirmendere sahilinde düzenlenen konser ve tiyatro etkinlikleri, renkli görüntülerin ortaya çıkmasında etken olurken, sportif etkinlikler ise gençlerin zamanlarını iyi bir şekilde değerlendirmelerine olanak sağladığı gibi, aynı zamanda gençler arasında kaynaşmaya da vesile oluyor.

Bütün sahillerde ortak olan noktalardan birisinin ise amatör olarak balık tutanların oluşturduğu güzel görüntüler olduğunu düşünüyorum. Her geçen yıl balık çeşitliliğinin artması, balık tutmak isteyenler için uygun alanların olması ve balık tutma merakı, her yaştan insanın bu güzel hobiye yönlenmesinde etken oluyor. Balıkçılığı hobi edinerek zamanlarını değerlendiren vatandaşların sahilde oluşturduğu güzel görüntüler, ilgi ve dikkat çekiyor. Sahilde gezen vatandaşların ise balık kovalarının içine şöyle bir göz atması, küçük çocukların kovaların başından ayrılmaması da renkli görüntüler oluşturuyor.

Sahillerde bir başka dikkat ve ilgi çeken görüntü ise sokak şarkıcılarının yaz akşamlarına kattığı kulağa hoş gelen müzikleri oluyor. Sahillerin belirli bölümlerinde yer alan gençlerin yeteneklerini sergilemesi ve vatandaşların, gençlerin müzik aletlerinden çıkan ezgilere eşlik etmesi de renkli görüntüler oluşturuyor.

Değirmendere sahilinde gezintiye çıkan vatandaşların birkaç talebi bulunuyor. Vapur iskelesine yakın noktadaki alandaki oturma banklarının arttırılmasını isteyen vatandaşlar, Çınarlık Meydanı’nda bulunan çocuk parkının biraz daha genişletilerek, yeni oyun gruplarının konulması görüşünde. Bu alanda bulunan ve Uluslararası Değirmendere Zühtü Müridoğlu Ahşap Heykel Sempozyumu’nda sanatçıların ortaya çıkardığı eserlerin spot aydınlatma türü gereçlerle aydınlatılmasının ise daha güzel bir görünüm ortaya çıkaracağı gibi aynı zamanda görünürlüğünün akşam saatlerinden sonra artacağı kanaatindeyim. 

Kavaklı sahili ise bu hafta sonu bahar şenliğine ev sahipliği yapacak. Gölcük Belediyesi, Gölcük Kent Konseyi ve Gölcük Kent Konseyi Kadın Meclisi işbirliğiyle bu yıl 11.si düzenlenecek olan Bahar Şenliğinin açılışı da bugün Kavaklı Sahili’nde yapılacak. Halk oyunları gösterileri, konser, tiyatro, yarışma ve çeşitli aktivitelerin yapılacağı şenlikte stantlarda açılacak, şenlik, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yılda Kavaklı sahiline hareket getirecektir.

Sahillerimiz birçok yerde bulunmayan ayrı bir güzelliğe ve öneme sahip. Duyarlı vatandaşların sahillerde en çok şikayet ettiği konuların başında, bazı kimselerin çevre temizliğine gereken özeni göstermemesi geliyor. Bu nedenle sahillerimizi temiz tutmalı, çevreye olan duyarlılık bilincini arttırmalı, gelecek nesillerimize daha temiz bir çevre bırakmak adına gereken hassasiyeti göstermeliyiz.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Gölcük Postası Gazetesi ile doğru, tarafsız ve son dakika heberleri Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Öğretmenlerimiz22 Kasım 2019 Saat: 15:41
Örnek olacak davranışlar21 Kasım 2019 Saat: 15:40
Gerçek dostluk nedir?20 Kasım 2019 Saat: 15:26
Kapalı pazarların getirdiği faydalar19 Kasım 2019 Saat: 15:55
Tüm Yazıları
Yukarı ↑