Anket

Gölcük'te olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
Gölcükte olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
  • Sinema
  • Balık Ekmek Tekneleri
  • Konserler
  • Bowling Salonu
  • Lunapark

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Armağan TEKE
Armağan TEKE

Çevre konusunda duyarlı davranmak

11 Temmuz 2019 Saat: 15:16

İlçemizde önceleri dile getirilen ve giderilmesi beklenen konuların başında trafikte yaşanan sorunlar, otopark eksikliği ve saatli çöp uygulamasına bazı kimselerin uymaması olarak gösteriliyordu. Özellikle ilçemizin içinden geçen D-130 Karayolundaki trafik yoğunluğu ve şehir merkezindeki ulaşım sorunları, ilçemizde hayata geçirilen trafik düzenlemesi ile çözüme kavuşmuş, anayoldaki trafik daha akıcı hale gelmişti. Trafik düzenlemesi yalnızca anayolda değil, şehir içi ulaşımının da sağlıklı işlemesine katkıda bulundu.

Otopark eksikliği konusunda ise son dönemler içerisinde ilçemize kazandırılan otoparklar bu konudaki ihtiyaçlara bir nebzede olsa cevap vermişti. Özellikle Amiral Sağlam Caddesi üzerinde bulunan eski Gazi Ortaokulu’nun bulunduğu alandaki otopark olarak kullanılan alan sürücülerin imdadına yetişmiş oldu. Önceleri zemininden şikayet edilen alanda gerekli bakım çalışması yapılmış, alanda aynı zamanda geçtiğimiz Ramazan Bayramı öncesinde de bayram pazarı kurulmuştu.

Saatli çöp uygulamasının devam ettiği noktaların birçoğunun yakınlarına ise yeraltı çöp konteynırları yerleştirilmişti. Yeraltı çöp konteynerleri, yaz günlerinde vatandaşın kötü koku ve görünümden rahatsız olmasını engelliyor aynı zamanda yeraltı konteynerleri sayesinde hem yer açısından tasarruf ediliyor hem de kullanılan sistemin sağlık açısından daha temiz ve hijyenik olması sağlanıyor. Yeraltı çöp konteynırları aynı zamanda çöp toplama saatlerinde meydana gelen trafik yoğunluğu ortadan kaldırıp çöplerin oluşturmuş olduğu görüntü ve çevre kirliliği de ortadan kaldırılmış oluyor. 

Saatli çöp uygulamasının sağlıklı olarak işlemesinde vatandaşlara büyük görev düşüyor. Çöplerin belirlenen saatler arasında çıkarılması, toplum genelinde uygulamaya özen gösterilmesi, sorunun çözümünde katkı sunacaktır.

Şimdilerde vatandaşların şikayet ettiği konuların başında ise sokaklara, boş arsalara veya köşe başlarına atılan evsel atıklar geliyor. Kullanılmayan beyaz eşyalardan tutunda, koltuk, kanepe ve evsel atıkların görüldüğü malzemeler tepki ile karşılanıyor. Bu şekilde davranış sergileyen kimseler ise duyarlı vatandaşların tepkisini çekiyor. Görsel kirliliğin yanında, toplum sağlığını da ilgilendiren atıklar konusunda gerekli duyarlılığın oluşmadığı da görülüyor.

Geçtiğimiz dönem içerisinde hizmete sunulan temiz bir çevre, sağlıklı bir Gölcük için vatandaşların artıkları olduğunda arayacakları Atık Hattı ile sokakta bekleyen çöpler hızlıca alınmakla birlikte, evsel atıkların da ilgili ekiplere bildirilmesi ile sokaklarda beklemesinin önüne geçilmiş oluyor.

Atık Hattı konusunda bilgi sahibi olmayan vatandaşların bilgilendirilmesine de ihtiyaç duyulduğu kanaatindeyim. Vatandaşların bilgilendirilmesiyle çevreye atılan atık maddelerinde de azalma olacağını ve zamanla bu sorunun ortadan kalkacağı düşüncesindeyim.Elbette bu konuda vatandaşların duyarlı davranması ve çevre temizliğine azami özen ve önem göstermesi gerekiyor.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Gölcük Postası Gazetesi ile doğru, tarafsız ve son dakika heberleri Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Geçen haftanın ardından…13 Ekim 2019 Saat: 14:54
Proje ile ulaşım rahatlayacak11 Ekim 2019 Saat: 14:47
Ortak alanlarda duyarlılık10 Ekim 2019 Saat: 15:57
Eğitime destek9 Ekim 2019 Saat: 16:27
Tüm Yazıları
Yukarı ↑