Anket

Gölcük'te olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
Gölcükte olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
  • Sinema
  • Balık Ekmek Tekneleri
  • Konserler
  • Bowling Salonu
  • Lunapark

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Armağan TEKE
Armağan TEKE

Empati, duyarlılıkta büyük etken oluyor

16 Temmuz 2019 Saat: 14:22

İlçemizde bulunan Engelsiz Yaşam Merkezi, engelli vatandaşların sosyal hayatın içerisinde daha fazla yer almaları adına önemli bir yer tutuyor. Merkezde engellilerimiz için çeşitli kurslar ve etkinlikler düzenleniyor. Burada verilen kurslarla engelli vatandaşlarımız hayatın içinde tutulmaya ve onların toplumla kaynaşması amaçlanıyor. Engelsiz Yaşam Merkezi’nde dönem içerisinde açılan kurslara katılan engelli vatandaşlarımız, yapmış oldukları başarılı çalışmalarla adından söz ettiriyor.

 İlçemizde engelli vatandaşlarımıza yönelik olarak engelli rampaları, görme engelli vatandaşlar için sarı renkli kılavuz yollar bulunuyor. İlçemizin birçok yerinde bulunan ve diğer kesimlerine de yayılmasına ihtiyaç duyulan kılavuz yollar, görme engelli vatandaşların ulaşımında önemli bir yer tutuyor. Yapılan çalışmaların, engelli vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştırmak için yapıldığı unutmamak gerekiyor.

 Fakat,engelliler için kaldırımlara yapılan engelli yollarına gelişigüzel araçlar park ediliyor, ağır malzemeler konuyor, sarı renkli kılavuz yolları ise kendisinin de bir engelli adayı olduğu bilincinden uzak kimselertarafından yerlerinden sökülerek zarar veriliyor. İlçe geneline şöyle bir göz attığımızda bu tür istenmeyen görüntülere denk gelebilmek mümkün oluyor.

 Engelli vatandaşlarımız kendilerine karşı biraz daha duyarlı davranılmasını, onlara hoşgörü ve anlayışla yaklaşılmasını bekliyor ki, bunun onların en doğal hakkı olduğunu düşünüyorum. Empati, bir insanın kendisini karşısındaki insanın yerine koyarak onun duygularını ve düşüncelerini doğru olarak anlamasıdır. Empati sayesinde insan ilişkileri daha da gelişir. Empati sayesinde bireyler karşındakinin ne tepki vereceğini bilir ve ona göre davranır.

 Empati kendimize yapılmasını istemediğimiz bir hareketi başkasına yapmamaktır.Birde olaya empati yoluyla bakmayı denemek gerektiği kanaatindeyim. Eminim ki empati kurulduğunda engelli vatandaşlarımız daha iyi anlaşılacak, onların sorunlarına ortak olmak için daha fazla çaba ve gayret sarf edilecektir.

 Toplumda engelli vatandaşlarımızın engellerini kaldırmak adına uğraş verilirken, bazı duyarsız kimselerin engelli vatandaşların önüne bir yenisini eklemesi, izah edilecek bir durum olmasa gerek. Engelli vatandaşlarımızı hayatın içine katan bir anlayış içinde olmalıyız. Engellerin kaldırılması adına duyarlılık göstermeli ve bu duyarlılığı çevremize de yansıtmaya çalışmalıyız. Toplumda yaşayan bireylerin saygı kuralları çerçevesinde, empati yaparak davranması, yaşanan olumsuzluk ve sıkıntıların giderilmesinde büyük etken olacaktır.   

 Özgüven oluşabilmeli

Günümüzde eğitim-öğretim konusunda çocuklarına destek olan aileler, onların sanatsal ve sportif etkinliklerine katılması konusunda da aynı duyarlılığı göstermeye çalışıyor. Çünkü çocukların eğitiminin yanında, el becerileri, hobileri, ilgi duyduğu sanatsal faaliyet ve spor alanlarına yönlendirilmesi kişisel gelişimleri bakımdan önem taşıyor. 

 Çocukların yaşına göre neleri yapıp neleri yapamayacakları bellidir. Çocuklara özgüven duygusunu aşılayabilmek, yaşına göre belirli işleri yapabileceğini onlara anlatmak ve bizlerin onlara duyduğumuz güveni hissettirebilmek, özgüvenlerinin oluşabilmesi için önemli olduğunu düşünüyorum.Kendine özgüveni olan ve bu özgüvenini olumlu yönde geliştiren çocuk, gelecekteki yaşantısına da daha güvenle bakabilecektir.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Gölcük Postası Gazetesi ile doğru, tarafsız ve son dakika heberleri Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Yukarı ↑