Anket

Gölcük'te olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
Gölcükte olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
  • Sinema
  • Balık Ekmek Tekneleri
  • Konserler
  • Bowling Salonu
  • Lunapark

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Armağan TEKE
Armağan TEKE

Ahşaplar, sanatla şekillenecek

17 Temmuz 2019 Saat: 14:28

Değirmendere’de, yıl içerisinde birçok sanatsal etkinlik yapılarak hem ilçemizin tanıtımına katkıda bulunuluyor, hem de sanata duyulan ilgi arttırılmaya çalışılıyor. Geçtiğimiz dönemlerde içerisinde Değirmendere’de yapılan sanatsal etkinlikler vatandaşlar tarafından büyük ilgi görmüş, sanata ve sanatçıya verilen değer bir kere daha önemle vurgulanmıştı.

Gölcük Vizyon 2023 Projesi kapsamında Gölcük Belediyesi, Kocaeli Üniversitesi ve Kent Konseyi işbirliğinde,Uluslararası Zühtü Müridoğlu Ahşap Heykel Sempozyumu,

Uluslararası Nakışlı Kırkyama Festivali, Ulusal ve Uluslararası Fotoğraf Yarışması ve Uluslararası ve Seramik Sempozyumu yapılıyor.Yapılan sempozyum, festival ve yarışmalar, sanatın tanıtılması ve daha geniş bir çevreye yayılmasına büyük katkı sunduğu gibi bölgemizde gözlerin ilçemize çevrilmesinde etken oluyor.

1993 yılından bugüne kadar gelenekselleşerek günümüze kadar süren,Gölcük Vizyon 2023 kapsamında Gölcük Belediyesi, Kocaeli Üniversitesi ve Gölcük Kent Konseyi işbirliğinde gerçekleştirilecek olan Uluslararası Zühtü Müridoğlu Ahşap Heykel Sempozyumu’nun başlangıç toplantısı Değirmendere’de yapıldı. 17 Temmuz-2 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan ve bu yıl 26’ıncısı düzenlenen Değirmendere Uluslararası Zühtü Müridoğlu Ahşap Heykel Sempozyumu, yerli sanatçıların yanında, yabancı sanatçılarıda konuk ederek, bölgemizde ilginin bir kez daha Değirmendere’ye çevrilmesine katkıda bulunacaktır.

Bu yıl Rusya’dan Vadim Polin, İran’dan BahmanChegeni, İspanya’dan Pedro Jordan, ülkemizden Şenol Bora, Sanem Tufan ve Şahin Karakuş’un katılım gösterdiği Uluslararası Zühtü Müridoğlu Ahşap Heykel Sempozyumu’nun ilçemizde düzenlenmesi ve Gölcük’ün isminin sanatsal etkinliklerle daha geniş çevrede tanıtılmasını adına oldukça önemli buluyorum.

Gölcük Belediyesi’nin ev sahipliğinde, Değirmendere Çınarlık Meydanı’nda gerçekleşecek olan sempozyum, Türkiye’nin en uzun soluklu tek Ahşap Heykel Sempozyumu olması özelliğini taşıdığından dolayı da ayrı bir öneme sahip bulunuyor.

Uluslararası Zühtü Müridoğlu Ahşap Heykel Sempozyumu’nun, ilçemizin yalnızca bölgemizde değil, ülke çapında ve diğer ülkelerde de tanıtımında büyük katkı sağlayacaktır.

Şimdiye kadar yapılan ve büyük ilgi gören ahşap heykeller, Çınarlık Meydanı’nda sergilenmeye devam ediyor. Bulunduğu alana görsel bir güzellik katan ahşap heykeller, özellikle beldeye dışarıdan gelen konukların oldukça dikkati çekerek, beğenisini topluyor.

Yakın zamanda Çınarlık Meydanı’nda bulunan parkta yapılan aydınlatma çalışmaları beğeni toplamakla birlikte, ahşap heykellerin, görsel olarak daha fazla anlam kazanması için yapılacak olan aydınlatma çalışmalarıyla daha da güzel görüneceğini düşünüyorum.Renkli ışıklarla ahşap heykellerin ön plana çıkarılması, burada bulunan parka ayrı bir hava ve canlılık getirecek, vatandaşların daha çok ilgisini çekecektir. Ahşap heykelleri yapan sanatçıların isimlerinin ve yapıldığı yılın yazılı olduğu bir plaketin olmasının da daha anlamlı olacağı kanaatindeyim.2 Ağustos tarihinde sempozyumun başladığı ve devam ettiği nokta olan Değirmendere Çınarlık Meydanı’nda sona erecek olan Uluslararası Zühtü Müridoğlu Ahşap Heykel Sempozyumu, eminim önceki yıllarda olduğu gibi bu yılda büyük ilgi görecektir.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Gölcük Postası Gazetesi ile doğru, tarafsız ve son dakika heberleri Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Yukarı ↑