Anket

Gölcük'te olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
Gölcükte olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
  • Sinema
  • Balık Ekmek Tekneleri
  • Konserler
  • Bowling Salonu
  • Lunapark

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Armağan TEKE
Armağan TEKE

Sağlıklı iletişimle çözülen sorunlar

18 Temmuz 2019 Saat: 15:29

Aile içi iletişim çok önemli olduğu halde yeterince üzerinde durulmayan bir konudur. İyi bir iletişim, çözülmesi zor görünen sorunların çözülmesine katkı sağlamakta, insanlar arasında samimiyet duygusunu daha da geliştirmektedir. Sağlıklı bir iletişim öncelikle aileden başlamalıdır. Bir ailedeki iletişim ve diyalog ne kadar kuvvetli olursa, aile daha sağlam temeller üzerine oturacaktır. İnsanların birbirleri arasında kurmuş olduğu iletişim, ne kadar sağlıklı olursa ilişkilerde o denli kuvvetli olacaktır.

 Günümüzde aile içi iletişimin belkide günümüz şartları ile beraber biraz daha zayıfladığını görmek mümkün olabiliyor. Bunda aile içindeki çocukların kendilerine ait odalarında daha fazla zaman geçirmeleri, teknolojik aletlerin hayatımızda daha çok yer bulması gibi örnekleri de sıralayabiliriz. Birçok sorunun da aile içi iletişimin sağlıklı olmamasından kaynaklandığını görmek mümkün oluyor. Aile içindeki etkili iletişim, aile üyelerinin karşılıklı olarak birbirlerinin düşüncelerini ve duygularını anlamalarını sağlar.

 Yine aile içinde iletişim işbirliği, yardımlaşma ve paylaşma davranışlarının da kuvvetlenmesine yol açar, çocukların gelişmesi içinde uygun bir ortam oluşmasına neden olur. İyi bir iletişimin olduğu ailelerde, çocukların kendilerine olan güvenleri artar, daha fazla sorumluluk üstlenmeye başlarlar. Hayatımızın her alanında gerekli olan empati kurabilmek, aile içi iletişimde de büyük rol oynamaktadır.

 Çocuklarımızla olan iletişimde, dikkatli dinlemek, sorunları iyi analiz etmek gerekiyor. Çocukların en sık şikayet ettiği konuların başında ise kendilerinin yeterince anlaşılmadığı gelebiliyor. Önyargılı davranışlar sergilemekte sağlıklı bir iletişimde en büyük engeldir. Önyargı ile bir yere varmak doğru bir davranış şekli olmayacaktır.

 Çocuklarımıza küçük yaşlardan itibaren vermiş olduğumuz öğretici değerler, gelenek ve göreneklerimiz onların gelecek hayatlarında yol gösterici olacaktır. Çocuklarımızı yarınlara hazırlarken aynı zamanda onlara doğruluk, dürüstlük, yardımlaşma ve paylaşma duygularını da aşılayabilmeliyiz.

 Çocuklarımızı sanatsal ve sportif faaliyetlere de yönlendirebilmeli, onlara bu konularda destek olmalıyız. Bu tür sosyal aktiviteler, çocukların bedensel ve ruhsal gelişimlerine de katkıda bulunuyor. Çocukların sanat, spor ve müzik gibi faaliyetler içinde bulunması, onların aynı zamanda sosyal faaliyetler içinde yer almasının eğitim hayatına da katkı sağlayacağını düşünüyorum. Aile içi iletişimi kuvvetli tutabilmeli, çocuklarımızla ilgileniyormuş gibi değil, sorunlarıyla gerçekten ilgilenmeliyiz. Sorunların çözümünde tek taraflı değil birlikte alınan kararlar ailedeki birlik ve beraberliği daha da pekiştirecektir.

 Çocuklarımızla iletişimde olayların olumsuz yönlerinden daha ziyade, olumlu yönlerinin de olduğunu onlara aktarabilmeliyiz. Çocuklarımıza  kendisini ifade etme imkânı tanımalıyız. Aile içinde etkili bir iletişimin oluşturulamadığı, iletişim engellerin yer aldığı bir ortamda çocukların kendilerini geliştirmesini beklemekte doğru olmasa gerek. Aile birliği için, bireylerin arasında, özellikle anne baba ile çocuklar arasında etkili bir iletişimin kurulması, oldukça önemli olduğunu düşünüyorum.

 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Gölcük Postası Gazetesi ile doğru, tarafsız ve son dakika heberleri Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Yukarı ↑