Anket

Gölcük'te olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
Gölcükte olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
  • Sinema
  • Balık Ekmek Tekneleri
  • Konserler
  • Bowling Salonu
  • Lunapark

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Armağan TEKE
Armağan TEKE

İYİ BAYRAMLAR

9 Ağustos 2019 Saat: 15:44

Birlik, beraberlik ve kaynaşma duygularının yoğun olarak yaşandığı, insanların birbirlerine ziyaretlerde bulunarak bir arada olduğu, kırgınlık ve dargınlıkların sona erdiği dini bayramlarımızın yeri ve önemi ayrıdır. Bayramlar, insanların bir arada olabilmek ve paylaşma duygularının ön plana çıktığı çok özel ve önemli günlerimizdendir. Bayramlarda ziyaretler yapılıp, uzun süredir göremediğimiz yakınlarımızla hasret giderilir, küçüklerin büyüklerinin ellerini öpüp onları hiçbir zaman unutmadıklarını gösterdiği, geleneklerimizin yaşatıldığı günlerdendir.

 Dini bayramlarımızı bayram edasında yaşamak ve gelecek nesillerin de, eskiden beri süregelen geleneklerimizi devam ettirmesinin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Değerler insanları bir arada tutan ve gelecekte birbirlerine sımsıkı bağlı kalmasında büyük rol oynayan faktörlerdir. Önceki yıllarda yaşadığımız bayramlarda, insanlar birbirlerine daha fazla gidip gelir, çocuklar mahallelerindeki evleri dolaşarak, büyüklerini ziyaret eder ve bayram geleneğini yaşatırlardı. Sokaklar adeta çocukların sesleriyle şenlenirdi.  Bu bayramda her ne kadar büyükler diğer aile büyüklerine gidip, onların hal hatırını sorarak ziyaretlerde bulunuyorsa da, çocuklarımıza bayramı bayram tadında yaşatabilmeliyiz. Değerlerimizi gelecek nesillere aktarmak ve bunun devam etmesini sağlayabilmek için anne babalara önemli görevler düştüğü kanaatindeyim. Anne babalar bayram günlerinin önemini çocuklarına iyi anlatmalı ve bu konuda onlara örnek olabilmeli. Yaşça büyük olanlar, bayramların önemini ve değerini çocuklarına iyi anlatamaz ve onlara iyi birer örnek olamaz ise çocuklarda bunun farkına varamayacaktır.

 Dini bayramlarımızda diğer öne çıkan önemli bir konu ise yaşlı, kimsesiz ve hasta ziyaretlerini ihmal etmeyerek, onların bugünlerinde  yanlarında olabilmek gerektiğidir. Yapacağımız ziyaretlerle yaşlı ve hastaların gönüllerini alıp, unutulmadıklarını göstermek, her zaman yanlarında olduğumuzu hissettirmekte büyük önem taşıyor. Kurban Bayramı paylaşmanın daha öne çıktığı bir bayram olması nedeniyle, ihtiyaç sahiplerinin her zamankinden daha fazla hatırlanması gerektiğini düşünüyorum.

 Bununla birlikte, geride bıraktığımız dönemde de her dini bayram öncesindeki ilçemizde üç gün boyunca kurulan pazarlar, halkımızın birçok konuda ihtiyacının karşılanması noktasında önemli bir yer tutuyor. Bu bayram öncesinde de eski Gazi Ortaokulu arsası, 19 Mayıs Caddesi ve 20. Sokak’ta pazarlarının açılması ile birlikte vatandaşlar bayram alışverişinde bulundu.

 Pazar ve dükkan önüne açılan tezgahlara vatandaşların ilgisi de yoğun olmuşa benziyor. Gelenekselleşen bayram pazarının ilçe ekonomisine etkisine etkisi olacağı kanaatindeyim.Kurulan bayram pazarının, ilçemizde hizmet veren bazı esnaflar için adeta ilaç gibi geldiğini de söylemek mümkün olabiliyor.Kurban Bayramınızı kutlar, sağlık ve mutluluk içerisinde bir bayram geçirmenizi diliyorum.

 

 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Gölcük Postası Gazetesi ile doğru, tarafsız ve son dakika heberleri Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Yukarı ↑