Anket

Gölcük'te olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
Gölcükte olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
  • Sinema
  • Balık Ekmek Tekneleri
  • Konserler
  • Bowling Salonu
  • Lunapark

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Armağan TEKE
Armağan TEKE

Festivalde gelenekler yaşatıldı

10 Eylül 2019 Saat: 16:52

Gölcük’te dönem içerisinde yapılan sanatsal etkinlikler, sosyal hayatın canlanmasına katkıda bulunduğu gibi aynı zamanda ilçemizin tanıtımında da önemli rol oynuyor. Yaz dönemi içerinde ilçemiz ve beldelerinde düzenlenen uluslararası festivaller, konser etkinlikleri, sportif faaliyetler, vatandaşların büyük ilgisini çekerek beğenisini toplamış, sosyal hayatın canlı kalmasına büyük katkıda bulunmuştu.

Gölcük’ün en eski yerleşim bölgelerinden olan, tarihi yerleri ve kültürüyle çekim merkezi halini almış, Saraylı ve Örcün Köyleri, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yılda Kültür Ve Turizm Festivaline ev sahipliği yaptı. Gölcük Belediyesi tarafından kültür, sanat etkinlikleri kapsamında geçtiğimiz hafta sonu düzenlenen Saraylı-Örcün Kültür ve Turizm Festivali’nde renkli görüntüler vardı.

Öncelikle Örcün ve Saraylı’nın son yıllarda yapılan çalışmalarla büyük bir değişime uğradığını ifade etmek istiyorum. Geçtiğimiz yıllarda ilçemizde gerçekleştirilen kent meydanları projesi ile birlikte, gerek fiziki anlamda yapılan düzenlemeler, gerekse çevre estetiğine sunulan katkı, gözle görülür bir şekilde fark ediliyor ve aynı şekilde büyük beğeni topluyor.Festivalin açılışında Gölcük Belediyesi Halk Oyunları Ekibi’ningösterisi büyük beğeni toplamakla birlikte, Mehter Takımıda festivale ayrı bir renk kattı.

Saraylı-Örcün Kültür ve Turizm Festivali, hafta sonu her iki köyün meydanlarında gerçekleştirilen renkli etkinliklerle gerçekleştirildi. Geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yılda, köy meydanlarındaki stantlarda kadınların sergilemiş oldukları el emeği göz nuru eserler, alanda bulunan herkesin büyük beğenisini topladı. Yöresel el işlemeli ürünlerin yanında, yine yöresel tatlarında sergilendiği alandaki stantlarda gezerken, Saraylı ve Örcün’de yaşayan vatandaşların misafirperverlikleri, konukları güleryüzlü karşılamaları ve heyecanları da gözlerden kaçmıyordu.

Her iki köyde de el emeği göz nuru, doğal köy ürünlerinin yer aldığı stantlar festival boyunca açık kaldı ve büyük ilgi gördü. Örcün’de Çeyiz Sandığı Sergisi açılırken, adeta tarih kokan Sultan Hatun Konağı’nı gezen konuklar ise hayranlıklarını gizleyemedi. Günümüzde gelişen teknolojiye bağlı olarak, her alanda birçok ürün kısa süre içerisinde yapılabiliyor.

Fakat el emeği göz nuru nakış nakış işlenen eserlerin yerini hiçbir şey tutmuyor. Örcün’de Çeyiz Sandığı Sergisi ve Saraylı’da Fotoğraf ve Çeyiz Sandığı Sergisi katılımcıların beğenisine sunulurken, sergilenen eserlere imrenmemek mümkün değildi. Akşam saatlerinde ise gelenek ve göreneklerimize uygun kına gecesi eğlencesi misafirlerin büyük ilgisini çekti. Festival kapsamında düzenlenen heyamola etkinliğine de yoğun katılım oldu.

Saraylı–Örcün Kültür ve Turizm Festivali’nde öne çıkan en büyük faktörün, kadınların yapmış oldukları el emeği eserleri ile sosyal hayatın içerinde güçlü bir şekilde var olduklarını ve turizme vermiş olduğu katkıyı bir kez daha sergilemeleri olduğunu düşünüyorum. El emeği göz nuru eserleri ve yöresel tatlar ile festivale vermiş oldukları katkının ayrı bir önemi olduğunu düşünüyorum.

Saraylı–Örcün Kültür ve Turizm Festivali’nin düzenlenmesinde emeği geçen ve katkısı bulunanlara, gelenek ve göreneklerimizi yaşattıkları ve gelecek nesillere aktarılmasında vermiş oldukları büyük katkıyla birlikte,sosyal hayatın canlı kalmasında vermiş oldukları destek içinayrıca teşekkür etmek gerekiyor.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Gölcük Postası Gazetesi ile doğru, tarafsız ve son dakika heberleri Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Kültürlertanıtılıyor24 Ocak 2020 Saat: 17:02
Çevre temizliğinde gereken önem23 Ocak 2020 Saat: 15:51
Tarih ve turizm bir arada21 Ocak 2020 Saat: 17:13
Tüm Yazıları
Yukarı ↑