Anket

Gölcük'te olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
Gölcükte olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
  • Sinema
  • Balık Ekmek Tekneleri
  • Konserler
  • Bowling Salonu
  • Lunapark

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Armağan TEKE
Armağan TEKE

Engeller birlikte kaldırılmalı

2 Aralık 2019 Saat: 17:04

3 Aralık Dünya Engelliler Günü, 1992 yılında Birleşmiş Milletlerin aldığı kararla  3 Aralık tarihinin dünyada engellilerin topluma kazandırılması ve haklarının tam ve eşit ölçüde sağlanması amacı için çalışılması gereken bir gün olarak belirlenmiştir. O tarihten itibaren 3 Aralık, Dünya Engelliler Günü olarak kabul edilmiştir. Bu önemli gün, engelli bireyleri anlayabilmek açısından oldukça büyük öneme sahip bulunuyor. Bu günde aynı zamanda çeşitli etkinlikler de düzenlenmektedir.

İlçemizde yaşayan engelli vatandaşlarımız, fiziki olarak engelin hiçbir şeye engel olmadığının en güzel örneğini şimdiye kadar yapmış oldukları çalışmalarla sergiliyor. Gölcük’te bulunan Engelsiz Yaşam Merkezi’nde düzenlenen sosyal etkinlikler ve açılan kurslara katılan engelli vatandaşlar, kurslarda sergilemiş oldukları üstün yetenekleri ile de göz doldurarak, adından fazlasıyla söz ettirmektedirler.

Engelli vatandaşlarımız, sanatsal, sportif ve diğer başka alanlarda katılmış oldukları aktivitelerle, aynı zamanda örnek teşkil etmektedirler. Gölcük Engelsiz Yaşam Merkezi, açıldığı günden bugüne kadar, engelliler için vazgeçilmez yerlerden olmuştur. Gölcük Engelliler Derneği Başkanı Hasan Bat, her fırsatta ilçemizde yaşayan engelli vatandaşları sosyal hayatın içinde tutmak içinde gayret gösterdiklerini ifade ediyor.

Toplum olarak engelli vatandaşlarımızın, günlük yaşantılarında yardımcı olabilmek, onların sorun ve sıkıntılarını en aza indirebilmek için çaba göstermeliyiz. Buna karşın ilçemizde yaşayan engelli vatandaşlarımız, bazı duyarsız kimselerin sorumsuz davranışlarından dolayı, günlük yaşantılarında zorluklarla karşılaşabiliyorlar.

Engelli vatandaşlarımızın ilçemizde karşılaşmış oldukları en büyük sorunlardan birisi, ulaşımda karşılaşmış oldukları sorunlar oluyor. Bu konuda daha fazla önem ve özen gösterilmesi gerekirken, bazı duyarsız kimselerin engelli rampalarına araçlarını park etmesi, ilçemizde yaşayan engelli vatandaşların gündemlerinden düşmeyen konuların başında geliyor.

Bu şekilde duyarsızca davranan araç sürücülerinin yapmış oldukları ve toplum tarafından tepki gören bu davranış, engelli vatandaşlarımızın ulaşım hakkına da saygısızlıktır.

Sarı renkli kılavuz yolları, görme engelli vatandaşlarımızın ulaşımlarında en büyük yardımcılarıdır. Bununla birlikte bazı duyarsız kişiler tarafından bu kılavuz yollara zarar verildiği de görülüyor. Bu konuda toplumda gereken duyarlılığın artması gerektiğini düşünüyorum.

Engelli vatandaşların karşılaşmış oldukları sorunları azaltabilmek adına toplumda herkese görevler düşüyor. Bu konuda ilçemizde bulunan sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlar olarak engellilerin hayatını kolaylaştıracak proje ve faaliyetlere de destek olmalıyız. Her insanın birer engelli adayı olduğunu aklımızdan çıkarmamalı, engelli vatandaşlarımızın karşılaşmış oldukları sıkıntıları daha iyi analiz edebilmeliyiz. Toplumda engelli vatandaşlarımızın yaşamış oldukları sıkıntılara karşı duyarlılık oluşturmalı, engelleri hep birlikte kaldırabilmek için mücadele etmeliyiz.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Gölcük Postası Gazetesi ile doğru, tarafsız ve son dakika heberleri Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Geçen haftanın ardından…15 Aralık 2019 Saat: 15:40
Gölcük’te önemli sempozyum13 Aralık 2019 Saat: 16:57
Sorumluluğun farkına varabilmek12 Aralık 2019 Saat: 16:53
Ticari hareketlilik ve ekonomik katkı11 Aralık 2019 Saat: 16:08
Otopark alanında park sorunu10 Aralık 2019 Saat: 16:04
Tüm Yazıları
Yukarı ↑