Anket

Gölcük'te olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
Gölcükte olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
  • Sinema
  • Balık Ekmek Tekneleri
  • Konserler
  • Bowling Salonu
  • Lunapark

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Armağan TEKE
Armağan TEKE

Önce empati yapılmalı

21 Mayıs 2020 Saat: 16:23

İlçemizde görülen trafik yoğunluğunu en aza indirgemek maksadıyla geçtiğimiz yıllarda yeni trafik düzeni hayata geçirilmiş, yeni düzenlemeyle birlikte başta D-130 Karayolu olmak üzere, şehir içinde de trafik akışında belirgin bir rahatlama olmuştu. Şehir merkezi ve civarındaki bazı sokaklar tek yönlü araç trafiği olarak düzenlenmiş ve böylece ulaşımın daha da akıcı hale gelmesi amaçlanmıştı. Uygulamanın başladığı günden bugüne kadar gerek şehir merkezinde gerekse D-130 Karayolunda, trafikte belirgin bir rahatlama gözlenmişti.

 Gölcük’te geçtiğimiz yıllarda tamamlanarak vatandaşların hizmetine sunulan köprülü kavşaklar, ulaşım konusunda yaşanan sorunları ortadan kaldırmış ve köprülü kavşakların bulundukları bölgelerde trafiğin kesintisiz ve sağlıklı bir şekilde işlemesine olanak sağlamıştı.

 Bununla birlikte şehir içindeki trafik yoğunluğunun nedeninin büyük bir kısmının ise, bazı sürücülerin gereken önem ve özeni göstermediğinden kaynaklandığını düşünüyorum.

Bazı sürücüler, kendileri de trafikte araç kullanmalarına rağmen, diğer sürücülere gereken duyarlılığı göstermeyip, kendi bildiklerini okumaya devam ettiklerini görebilmek maalesef mümkün olabiliyor. İstediğim yere, istediğim şekilde park ederim mantığıyla hareket eden bazı sürücüler, diğer sürücülerin haklarına gereken saygıyı göstermiyor. 

 İlçemizde ihtiyaç duyulan otopark eksikliği konusunda, ilçemizde boş olan alanlar değerlendirilerek, otopark olarak kullanılması için araç sürücülerinin hizmetine sunulmuştu. Hizmete sunulan otopark alanları tam olarak ihtiyaca cevap vermesede, çok sayıda aracın park etmesine de imkan sağlamaktadır. Tabi bunda nüfusla doğru orantılı olarakartan araç sayısı da etkili olmaktadır.

 Trafik yoğunluğunun özellikle yaz aylarında en fazla görülen yerlerin başında gelen Değirmendere’de ise sorun Başkomutan Caddesi’ne yapılarak hizmete sunulan kapalı otopark ile önemli ölçüde çözüme kavuşmuş görünüyor. Araç sürücülerinin de kapalı otoparkı tercih etmesiyle birlikte beldenin merkezinde önceleri yaşanan hatalı otoparkların da büyük ölçüde azaldığı görülebiliyor.

 Araç parkları konusunda en büyük görev ise elbette araç sürücülerine düşüyor. Bazı sürücülerin yaya kaldırımlarına araçlarını park etmesi ise normal işleyişin tersine bir görüntünün ortaya çıkmasına neden oluyor. Özellikle dar olan sokaklarda yaya kaldırımlarına araçların park edilmesi ile birlikte yayalarda araç yolunda yürümek zorunda kalıyor ki bu da, emniyetsiz durumların yaşanmasına neden olabiliyor.

 Geçtiğimiz günlerde de bahsetmiş olduğum gibi ilçemizde Mareşal Fevzi Çakmak Caddesi’nde yapılan çalışmaların tamamlanması ve hizmete girmesi de hem anayolda hem de caddede trafiğin daha da akıcı işlemesine büyük katkı sunmaktadır.

 Bir kimsenin kendisine yapılmasını istemediği bir şeyi bir başkasına yapmaya hakkı olmadığını düşünüyorum. Yani özellikle trafikte empati yapmanın oldukça önemli ve gerekli olduğu kanaatindeyim. Empati kurmak, bir insanın kendisini karşısındaki insanın yerine koyarak onun duygularını ve düşüncelerini doğru olarak anlamasıdır. Empati sayesinde insan ilişkileri daha da gelişir. Empati sayesinde bireyler karşındakinin ne tepki vereceğini bilir ve ona göre davranır. Özetle empati, kendimize yapılmasını istemediğimiz bir hareketi başkasına yapmamaktır.   

 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Gölcük Postası Gazetesi ile doğru, tarafsız ve son dakika heberleri Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Yukarı ↑