Anket

Gölcük'te olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
Gölcükte olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
  • Sinema
  • Balık Ekmek Tekneleri
  • Konserler
  • Bowling Salonu
  • Lunapark

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Hakan BIÇAKÇI
Hakan BIÇAKÇI

BÖLÜNMÜŞ KAFALAR!..

Alkış ve Apolet!

11 Haziran 2018 Saat: 13:26

Bir ilimizde STK’ların düzenlediği iftar programında konuşmacı olarak katılan Partili Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmasının bir bölümünde, rakibi Başkan adayı Muharrem İnce’yi eleştirdiği sırada, Askeri Üniforması ile davete iştirak eden 2. Ordu Komutanı Generalin de alkış tutması gündeme oturdu. Siyasi içerikli bir konuşmayı alkışlayan Generalin bu tutumu; karşı tarafta pek hoş karşılanmadı ve devlet tarafından kendilerine atılan bir yumruk olarak algılandı. Bu yumruğun tahribatı ile meydanlara çıkan Başkan adayı Muharrem İnce’de, alkış tutan Generale hitaben “Ben Başkan seçilirsem apoletlerini sökeceğim ve seni emekliye ayıracağım” sözleriyle ‘alkışa’ karşılık verdi. Neticesinde konu kamuoyunun gündemine oturdu. Tabi ki bir General, STK’ların daveti üzerine iftar programına katılabilir. Ülkenin başarılarına yönelik söylemlere de alkış tutabilir. Sivil inisiyatif bundan ayrıca memnuniyet duyar! Asker toplumumuzun gözbebeğidir. Ama siyasete malzeme verecek eylem ve davranışlardan kaçınmalıdır. Başarılı Generalimizin, konuşmanın içeriğini anlamadan tutulan alkışa nezaket etmiştir, diye düşünmekte iken; bu konuda askeri kanattan yapılan bir düzeltme açıklaması da gelmemiştir. Peki, Sn. İnce’nin karşılığı bu derece sert mi olmalıydı. Kesinlikle hayır! Daha nazik bir üslupla durum geçiştirilebilirdi. Ordumuz; uydurma Ergenekon, Balyoz, casusluk davalarında ve en önemlisi 15 Temmuz Fetö kalkışmasında yeterince yara aldı. Bu onarım sürecinde askere ve sivile düşen önemli görevler vardır. Sivil asker el ele, güçlü ordumuzu tekrar ayağa kaldırmalıyız. Çünkü bu coğrafya bunu gerekli kılmaktadır.

Kafalar arasında ki mesafe açılmıştır.

“En uzak mesafe, iki kafa arasındaki mesafedir birbirini anlamayan” diyen Şair Can Yücel ne güzel söylemiş. Akşamları haber programlarını izlerken gözden kaçmayan kutuplaşmalara şahit oluruz. Masanın iki taraflarına oturtulmuş ve konulara karşı tavır ve söylemleri üç aşağı beş yukarı bilinen sözde bilge akademisyen ve gazetecilerin yorumları, kafaların birbirinden ne kadar uzaklaştığını ortaya koymaktadır. Şairin dediği gibi, kafalar arasındaki mesafeyi bayağı uzatmışız! Aklı başında, okumuş ve bilge insanların bitaraf bakış açılarına şahit oldukça; sokaktaki insanların taraftar gibi davranışlarına diyecek bir söz bulamıyorum! En ufak bir “alkış, apolet” tartışmasında bile ortak bir tavır ortaya koyamıyorsak; vay halimize..

Halkın bütününe ait olan; Askeriye, ibadethane, okul, yargı gibi devlet kurumları yanında Atatürk, Bayrak gibi Cumhuriyet değerleri üzerinden yapılacak siyaseti doğru bulmam. Aynı zamanda bu kurumlarda görev yapan personelin de siyasete bulaşmaları doğru değildir. Bu kurumsal değerler 80 milyonundur. Siyaseti, menfaatleri uğruna camilere sokmak isteyenler şunu iyi bilmelidir. Hata yapıyorsunuz ve insanları ibadethanelerden uzaklaştırıyorsunuz. Bunun vebali öbür tarafta ağır olur!

Sevgi ile kalın...

 

Normal 0 21 false false false TR X-NONE X-NONE

BÖLÜNMÜŞ KAFALAR!..

Alkış ve Apolet!

Bir ilimizde STK’ların düzenlediği iftar programında konuşmacı olarak katılan Partili Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmasının bir bölümünde, rakibi Başkan adayı Muharrem İnce’yi eleştirdiği sırada, Askeri Üniforması ile davete iştirak eden 2. Ordu Komutanı Generalin de alkış tutması gündeme oturdu. Siyasi içerikli bir konuşmayı alkışlayan Generalin bu tutumu; karşı tarafta pek hoş karşılanmadı ve devlet tarafından kendilerine atılan bir yumruk olarak algılandı. Bu yumruğun tahribatı ile meydanlara çıkan Başkan adayı Muharrem İnce’de, alkış tutan Generale hitaben “Ben Başkan seçilirsem apoletlerini sökeceğim ve seni emekliye ayıracağım” sözleriyle ‘alkışa’ karşılık verdi. Neticesinde konu kamuoyunun gündemine oturdu. Tabi ki bir General, STK’ların daveti üzerine iftar programına katılabilir. Ülkenin başarılarına yönelik söylemlere de alkış tutabilir. Sivil inisiyatif bundan ayrıca memnuniyet duyar! Asker toplumumuzun gözbebeğidir.  Ama siyasete malzeme verecek eylem ve davranışlardan kaçınmalıdır. Başarılı Generalimizin, konuşmanın içeriğini anlamadan tutulan alkışa nezaket etmiştir, diye düşünmekte iken; bu konuda askeri kanattan yapılan bir düzeltme açıklaması da gelmemiştir. Peki, Sn. İnce’nin karşılığı bu derece sert mi olmalıydı. Kesinlikle hayır! Daha nazik bir üslupla durum geçiştirilebilirdi. Ordumuz; uydurma Ergenekon, Balyoz, casusluk davalarında ve en önemlisi 15 Temmuz Fetö kalkışmasında yeterince yara aldı. Bu onarım sürecinde askere ve sivile düşen önemli görevler vardır. Sivil asker el ele, güçlü ordumuzu tekrar ayağa kaldırmalıyız. Çünkü bu coğrafya bunu gerekli kılmaktadır.

Kafalar arasında ki mesafe açılmıştır.

“En uzak mesafe, iki kafa arasındaki mesafedir birbirini anlamayan” diyen Şair Can Yücel ne güzel söylemiş. Akşamları haber programlarını izlerken gözden kaçmayan kutuplaşmalara şahit oluruz. Masanın iki taraflarına oturtulmuş ve konulara karşı tavır ve söylemleri üç aşağı beş yukarı bilinen sözde bilge akademisyen ve gazetecilerin yorumları, kafaların birbirinden ne kadar uzaklaştığını ortaya koymaktadır. Şairin dediği gibi, kafalar arasındaki mesafeyi bayağı uzatmışız! Aklı başında, okumuş ve bilge insanların bitaraf bakış açılarına şahit oldukça; sokaktaki insanların taraftar gibi davranışlarına diyecek bir söz bulamıyorum! En ufak bir “alkış, apolet” tartışmasında bile  ortak bir tavır ortaya koyamıyorsak; vay halimize..

Halkın bütününe ait olan; Askeriye, ibadethane, okul, yargı gibi devlet kurumları yanında Atatürk, Bayrak gibi Cumhuriyet değerleri üzerinden yapılacak siyaseti doğru bulmam. Aynı zamanda bu kurumlarda görev yapan personelin de siyasete bulaşmaları doğru değildir. Bu kurumsal değerler 80 milyonundur. Siyaseti, menfaatleri uğruna camilere sokmak isteyenler şunu iyi bilmelidir. Hata yapıyorsunuz ve insanları ibadethanelerden uzaklaştırıyorsunuz. Bunun vebali öbür tarafta ağır olur!

Sevgi ile kalın...

 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Gölcük Postası Gazetesi ile doğru, tarafsız ve son dakika heberleri Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

18 MART’IN ANIMSATTIKLARI..19 Mart 2019 Saat: 15:50
“TANZİM SATIŞ” LİGİNE Mİ DÜŞTÜK?..22 Şubat 2019 Saat: 14:10
“TANZİM SATIŞ” LİGİNE Mİ DÜŞTÜK?..
SEBZEDE, ÇÖZÜM VARDIR!..14 Şubat 2019 Saat: 13:37
BENİM ÜLKEMDE;1 Şubat 2019 Saat: 14:57
RUH SAĞLIĞI YASASI…23 Ocak 2019 Saat: 15:00
Tüm Yazıları
DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklıklazer epilasyonAnkara evden eve nakliyat
Yukarı ↑