Anket

Gölcük'te olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
Gölcükte olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
  • Sinema
  • Balık Ekmek Tekneleri
  • Konserler
  • Bowling Salonu
  • Lunapark

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Hakan BIÇAKÇI
Hakan BIÇAKÇI

BİRİLERİ BİZİ KISKANMIYOR!..

9 Ağustos 2018 Saat: 14:10

Akşamları haber programlarına katılan bir avuç kadar akademisyen ve gazetecinin yorumlarına bakacak olursak; ülkemiz, ekonomik açıdan güllük gülistanlık! Hiçbir sıkıntımız yok! Sanki Döviz düşüyor, enflasyon artmıyor, faizler yükselmiyor. Artık yükselmesi bir yana sonu nereye varır, bilinmiyor.  Bizi kıskandıkları için diş güçlerin oyunu bunlar vs. ipe sapa gelmez bi sürü benzer laf kalabalığı.. Bu cenahta birileri de çıkıp; “perşembenin gelişi çarşambadan belli idi” veya “havaların sıcak ve yağışsız olduğu günlerde çatımızı iyice onarmamız gerekirdi” diyemiyor.

Dövizin ve paranın bolluğunda ne yaptık?

Bankalara koştuk, kredi kartları ile cüzdanlarımızı şişirdik! Hep beraber borca yürüdük! Ev aldık, araba aldık, borçlandık! Devlet ve özel sektörler de farklı bir şeyin peşinde olmadı. Borçlanarak yol, köprü, hava alanı, statlar, süslü püslü avm ve rezidanslara paraları gömdük! Şehirleri betonlaştırdık! Sanayici bile borçlanarak müteahhitliğe soyunur oldu! İnşaat işinde kar marjı yüksekti, üretmeye ne gerek vardı!

Büyümede alternatifler sektörler oluşturamadık!

 İnşaat sektörü ekonomik büyüme için lokomotif olsa da, tek belirleyici güç olmamalıydı. Üretim alanları ve sanayinin, gelişen teknolojik alt yapılarla desteklenmesi gerekirdi. Özelleştirmeleri, akılcı ve karlı yatırımlara dönüştüremedik. Kırsaldan şehirlere göçü önleyemedik. Terörle etkin ve akılcı mücadele edemedik. Komşularımızla diplomaside çok yetersiz kaldık. Coğrafyamızda dik duruş sergileyemedik. Neticesinde, bize ileride beka sorunu yaratacak; nur topu iki komşu geldi, “ABD ve Rusya”

Dövizle borçlanan sektörler zorda! 

Geçenlerde Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir’in” Türkiye’deki işletmelerin çoğunun Türk Ticaret Kanununa göre Batık durumda” olduğuna vurgu yapması abartı değildir. Ayakları yere basan sağlıklı bir tespittir. Bu işletmeler; sahip oldukları varlıklarının karşılığı, öz sermayeden ziyade döviz borcu ise; bu işletmeler iflas konumundadır. Yüksek borç stoku; devleti,  özel sektörü ve tüketiciyi ciddi olarak zorlamaktadır. Dünyadaki yaşanan krizlerden en fazla etkilenen ülke olmamızın en temel sebebi de budur.

İğneyi kendimize batıramadık!

Dar boğaza giren ekonomide önemli sorunları kendi başımıza yarattık! Burnumuzun dibinde yaşanan olumsuzlukları ve hataları görmezden gelip; günahları başkalarına havale etmekle kalmadık; bizi kıskandıklarını dahi ima ettik! Dış güçler neyimizi kıskansın! Kişi başı milli gelirleri 30 bin ’ı aşmış, denk bütçe yapabiliyor, dış ticaret fazlaları ortada dururken; bu dış güçler hala bizi kıskanmaya devam ediyor, diyemeyiz. Zamanında seni paraya ve dövize boğan bu dış faiz lobileri değil miydi? Borçlanmada sınır tanımadık ve para muslukları kısılınca paranın kıymetini anladık! Hiç kimse güvenmediği arkadaşına parasını teslim etmez!

Yeni tembel bir sınıf yarattık!

Toprağını işlemekten aciz, üretmeyen ve devlet yardımları ile ayakta duran yeni bir sınıf ortaya çıkarttık; ayağına iğne battı yardım, annesine baktı yardım, kışlık yakacağı yardım, gıdası, giysisi yardım! Oy adına ülkenin önemli bir kesimini tembelleştirdik. Sosyal devlet Gerçek muhtaçlara yardımını tabii ki esirgeyemez! Bu konu suistimallere o kadar açık bir vaziyet aldı ki; Sosyal Yardımlaşmalar dahi para yettiremez duruma geldi. Bu durum sürdürülebilir olmaktan uzaktır. Ülkesini seven herkes; elinden geldiği kadarı ile katma değer üretecek bir çaba içine girmelidir. Yan gelerek bu borç yığını nasıl ödenir.

Sevgi ile kalın…

 

 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Gölcük Postası Gazetesi ile doğru, tarafsız ve son dakika heberleri Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

18 MART’IN ANIMSATTIKLARI..19 Mart 2019 Saat: 15:50
“TANZİM SATIŞ” LİGİNE Mİ DÜŞTÜK?..22 Şubat 2019 Saat: 14:10
“TANZİM SATIŞ” LİGİNE Mİ DÜŞTÜK?..
SEBZEDE, ÇÖZÜM VARDIR!..14 Şubat 2019 Saat: 13:37
BENİM ÜLKEMDE;1 Şubat 2019 Saat: 14:57
RUH SAĞLIĞI YASASI…23 Ocak 2019 Saat: 15:00
Tüm Yazıları
DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklıklazer epilasyonAnkara evden eve nakliyat
Yukarı ↑