Anket

Gölcük'te olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
Gölcükte olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
  • Sinema
  • Balık Ekmek Tekneleri
  • Konserler
  • Bowling Salonu
  • Lunapark

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Hakan BIÇAKÇI
Hakan BIÇAKÇI

MCKİNSEY’E BİR DANIŞALIM!..

4 Ekim 2018 Saat: 12:13

Yeni Ekonomik Programı yönetecek “Kamu Maliyesi ve Dönüşüm Ofisi” nin danışmanlığını yapması için ünlü bir ABD Şirket olan McKinsey’le anlaşıldı. Bu Şirketin getiri ve götürüsü hakkında görüşlerimi sizlerle paylaşacağım.

McKinsey ekonomiye neler katabilir.

Ülke ekonomisinin lime lime döküldüğü bir ortamdan geçmekteyiz. Ak Parti Siyasetinin 16 yıllık süreçte en büyük hatası, Bakanlıkların ehil ellere teslim edilmemesi sonucunda; ekonomi ve diğer alanlarda yapısal reformlarda gecikilmiş, dünyada hızla değişen ekonomik gelişmeler yakinen takip edilememiş ve gelişmiş ekonomilerle entegrasyon kurulamamıştır. Kısacası dünya ile rekabet edebilecek katma değeri yüksek ürünleri ortaya koyacak alt yapıları oluşturamadık. Bunun yanında, başarılı olduğumuz tarım ve hayvancılıkta ki üstünlüğümüzü de kaybettik. Bütün bu olumsuzlukların bizi getirdiği nokta, nedir derseniz? “Denize düşen yılana sarılır” misali..

Ülkemizin bir çıkış aramakta olduğu ortada.. Birçok devlete danışmanlık yapmakta olan McKinsey Danışmanlık Şirketi, bundan böyle ülkemizin Kamu Maliyesi ve Dönüşüm Ofisine de Liderlik yapacaktır. İktidar partisinin dahi son zamanlarda dillendirdiği gibi, “kamuda israfı azaltmak ve üretim ekonomisine geçerek kamu gelirlerini artırmak” Bunun için, profesyonel bir ekipten akıl desteği almak; gerekli görülebilir. Ekonomiyi düzlüğe çıkaracak ve halkın refahını artıracaksa; bu duruma katlanılabilir. Bu ülke de futbolun kaderi,  Jupp Derwall’in gelmesiyle değişmedi mi?.. Diyeceksiniz ki, ekonomi ile ne alakası var! Olmaz mı? Siz ekonomiyi yönetemiyor ve zarar ettiriyorsanız; bir bilenden yardım ve profesyonel destek almanız gerekebilir. Bu desteği şöylede algılayabiliriz. Biliyoruz ki dünyada faaliyet gösteren derece kuruluşları tarafından notu devamlı düşürülen bir ülkede yabancı sermayenin yeni limanlara yönelmesi, dövize olan ihtiyacımızı daha da artırmıştır. McKinsey danışmanlık şirketini bu anlamda düşünecek olursak; ülke ekonomisi üzerinde uygulayacağı mali disiplin sonucunda hazırlayacağı üçer aylık ekonomik raporlarla, Türkiye’nin dış itibarini ve güvenini tekrar kazanmaya yönelik bir adım olarak değerlendirilebilir.

Toplum endişesi..

Bu coğrafyada genç nüfusa sahip uygar bir ülkenin kendi işini becerememesi toplum üzerinde olumsuz bir baskı oluşturabilir.

Milli olmayan kişilerin, milli olan kaynakların yönetiminde söz söyleme hakkına sahip olması, toplum vicdanını yaralayabilir.

Milli ekonomiye danışmanlık yapması için birilerinin aklına ihtiyaç var ise; bu birileri, ülkenin milli ekonomistlerinden neden olmasın.

“Beni Türk Hekimlerine emanet edin” sözü, Atatürk’ün bu ülkenin insanına ne kadar güvendiğini ortaya koymaktadır. Milli duruşu buralarda aramalıyız.
Bence, sorulması gereken soru..?

Niteliksiz genç nüfusumuzla övüneceğimize, neden çocuklarımıza nitelik kazandıracak alt yapıları güçlendiremiyor ve işinde en iyisini yapan ve beceren bir Nesil’i ortaya çıkartamıyoruz.

Bu gayri milli McKinsey Danışmanlık Şirketi olumlu işler yapsa dahi, Milli ekonomiyi el âleme teslim etmek “El elin eşeğini türkü çağırarak ararmış” sözüne mahzar olmaktır.

Mali disiplin, her krizde olduğu gibi yine dar gelirli halkın mutfağını, çarşı pazarını vuracaktır.

Sevgi ile kalın..

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Gölcük Postası Gazetesi ile doğru, tarafsız ve son dakika heberleri Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

CE-HA-PE’NİN ADAYI!..12 Haziran 2019 Saat: 14:04
İSTANBUL’U KİM ÇALMIŞ?..30 Mayıs 2019 Saat: 12:05
T.C.6 Mayıs 2019 Saat: 13:17
Tüm Yazıları
Yukarı ↑