Anket

Gölcük'te olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
Gölcükte olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
  • Sinema
  • Balık Ekmek Tekneleri
  • Konserler
  • Bowling Salonu
  • Lunapark

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Hakan BIÇAKÇI
Hakan BIÇAKÇI

SOKAK HAYVANLARI…

29 Kasım 2018 Saat: 12:58

Havaların soğuması ile kışın ayak seslerini hissetmeye başladığımız bu günlerde; yemeye içmeye ve barınmaya muhtaç sokak hayvanların varlığından hepimiz haberdarız. “Yaratılanı severiz, yaratandan ötürü” cümlesini genelde dinsel bir argüman olarak kullanırız. Burada evreni yaratan, içini nimetleri ile zenginleştirmiş ki; yaratılan hiçbir canlı aç kalmasın. Her yaratılan canlının hayatını sürdürmesi için yer altı ve üstü zengin kaynak ve nimetleri olan bir düzen kurmuş! Bu düzenin sağlıklı ve adaletli sevk ve idaresi içinde insana akıl melekesi vermiş. Bunun anlamı açıkçası “size akıl verdim ki; doğru şeyleri düşünüp, doğru yol üzerine gidebilesiniz”

Evren, sadece insanoğluna ev sahipliği yapmaz!..

Biz insanlar diğer canlılar gibi yeryüzünün kiracılarıyız. Hayatımız sürdüğü müddetçe dünya nimetlerinden yararlanırız. Bunun içindir ki Rabbimiz Bakara suresinin 219. Ayetinin bir bölümünde “Bir de ne bağışlayacaklarını soruyorlar. 'İhtiyaçtan fazlasını' de.” Açıkçası bu ayet bizleri ihtiyaçtan fazlasını, yani çok fazla birikim yapmadan; muhtaç olanlara yardımı emretmektedir. Tüm canlılar bu yardımlardan nasiplerini tahsil etmelidir. Tıpkı, bizler gibi her canlının acıkma, üşüme gibi dertlerinin olması.. Aç kalan ve üşüyen bir insanın durumu ne ise, diğer canlıların durumu da aynıdır. Yalnız bir fark var, insan derdini karşısındakilere anlatabilir, diğer canlılar ise sadece muhtaçlık içinde çevremizde dolaşıp; bizlerden sadece yiyecek bir şeyler beklerler.

Dışımızda ki canlıları ne derece önemsiyoruz!..

Diğer canlıların, bizler gibi özel bir yaşam alanları mevcut değildir. Kendilerini rahat hissettikleri; bölgelerde, sokaklarda, evlerin etrafında nasiplerini almak için çaba sarf ederler. Gelişen toplumlarda hayvan barınma evlerinde, veteriner kontrolünde huzurlu ve sağlıklı bir yaşam sürdürmeleri mümkün olmasına rağmen; diğer toplumlarda sokak hayvanlarını kucaklayacak yeterli alt yapıları maalesef görememekteyiz. Çevremizde veya sosyal medya paylaşımlarında şahit odluğumuz işkence vakaları insanın kanını dondurabilecek cinsten olabilmektedir. Evlerden ve lokantalardan arta kalan yemek artıklarının sokak hayvanlarına ulaştırılması konusunda çeşitli projeler için kafa yorulabilir.

Evrenin sahibi, tüm yarattıkları için bolca nimetler sunmuştur. Bu nimetlerin paylaşımında haksızlık yapan, adaletli davranmayan, hak hukuk gözetmeyen biz insanlar yüzünden mağduriyetler doğmaktadır. Diğer tüm canlılarında üzerimizde haklarının olduğunu unutmamalıyız. Çünkü onlarda bu dünyanın envanterine bizler gibi kayıt düşülmüştür.

Sevgi ile kalın…

 

 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Gölcük Postası Gazetesi ile doğru, tarafsız ve son dakika heberleri Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

T.C.6 Mayıs 2019 Saat: 13:17
“O YUMRUK!”24 Nisan 2019 Saat: 12:53
“HER ŞEY GÜZEL OLACAK”19 Nisan 2019 Saat: 12:50
Tüm Yazıları
DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklıklazer epilasyonAnkara evden eve nakliyat
Yukarı ↑