Anket

Gölcük'te olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
Gölcükte olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
  • Sinema
  • Balık Ekmek Tekneleri
  • Konserler
  • Bowling Salonu
  • Lunapark

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Hakan BIÇAKÇI
Hakan BIÇAKÇI

MAZBATA!..

MAZBATA!..

12 Nisan 2019 Saat: 14:10

“Ülkemiz nefes aldı, seçim bitti geçim başladı” derken ve en yakın seçime 4,5 yıl varken, 10 gün geçmesine rağmen;

Sandıktan çıkan oy çuvallarını, üstten saydık, olmadı.

Yandan saydık, yine olmadı.

Bir ke de alttan sayalım, belki olur dendi, yine olmadı.

“Seçim yapmayı beceremediler” konumuna düşülmemelidir.

Ülkeyi seçime götüren iktidar bu seçmen ve sistemle yıllarca seçim kazandı. “Sandıkların, tüm siyasi parti temsilcileri ve devlet görevlilerinin gözetiminde açılıp;görevli sandık kurulunun ıslak imzaları ile itirazsız tutanak altına alınması nedeni ile tekrar sayılamayacağı” yakın seçim tarihimizde YSK tarafından karar altına alınmışken;zaten doğrusu da budur. Konu İstanbul’u kaybetme olunca; tıpkı mühürsüz oyların kabulünde olduğu gibi, sandık sayımı esnasında her hangi bir itiraz kaydının olmamasına rağmen; sonradan yapılan itirazlar dikkate alınmış ve YSK, geçersiz oyların tekrar sayımına hükmetmiştir. Sayılan geçersiz oyların sonucu değiştirmeye yetmeyeceği apaçıktı. Bu yol tutmadı.

Ülkenin ‘seçim bekası’ önemlidir.

Peki, ne yapılmalı.. İstanbul, iktidarın bekası için çok önemlidir. Seçimin iptali için delillerbulunmalı ve çareler üretilmelidir. 21 yy Türkiye’sinde, İstanbul’un Büyükçekmece ilçesinde “büyük göç hareketleri olmuş, burada seçimin kaderini değiştirecek suiistimaller yapılmış” gibi altı doldurulamayan,aynı zamanda çürütülen iddialar için polisin bu ilçeye seçmen kayıtlarını yeniden sorgulamaya gönderilmesi, ülkemize yakışmamıştır. Seçmen listeleri usule ve yasaya uygun askıya asıldıktan sonra yapılan şikâyetler dikkate alınmış ve YSK tarafından değerlendirilip karara bağlanmışken ve aynı YSK’nın “seçim ve seçmenle ilgili bir sıkıntının olmadığına” dair açıklamaları ortada dururken; bu tarihten sonra seçim sonucuna göre yapılacak itirazlar,kamuoyu vicdanında oyunbozanlıktan ileri gitmez.

Aslında demokrasilerde seçimin kaybedeni olmaz! Kim hazır ise, kim formda ise oyuna girer. Başarısız ve form düşüklüğü olanlar; halk tarafından yedeğe çekilir. Demokrasi, aynı zamanda tatlı bir rekabeti ortaya koyması ve yeni oyun kuruculara şans tanıması açısından önemli ve vazgeçilmezdir.

Demokrasinin kaybedeni yoktur.

İstanbul’un seçim sonucu nettir ve mazbata sahibine verilmelidir. Aksi durumda YSK, tüm geçmiş kararları ile çelişir ve o seçimleri de şaibe altına sokar. Devletin bağımsız kurumları, yasalara uygun sağlıklı kararlar verebilme cesaret ve erdemine sahip olmalıdır. Gücün etrafında bükülenler, bu ülkeye yarar getiremezler! Demokrasi; hepimize lazım olan; yediğimiz ekmeğimiz, içtiğimiz berrak suyumuz, soluduğumuz temiz havamızdır. Bunu kirletmeye kimsenin hakkı yoktur! Artık, bir an önce geçim derdine dönmeliyiz. Dövizin, altının, akaryakıtın yükselişi, çarşı pazarda fiyat artışları bu belirsizliklerin neticesidir.

Rahmetli Demirel “yollar yürümekle aşınmaz” derdi. Bende: “sayılmış oylar, tekrar saymakla çoğalmaz!” Diyorum.

Sevgi ile kalın… Bolca kitap okuyalım…

 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Gölcük Postası Gazetesi ile doğru, tarafsız ve son dakika heberleri Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

CE-HA-PE’NİN ADAYI!..12 Haziran 2019 Saat: 14:04
İSTANBUL’U KİM ÇALMIŞ?..30 Mayıs 2019 Saat: 12:05
T.C.6 Mayıs 2019 Saat: 13:17
Tüm Yazıları
Yukarı ↑