Anket

Gölcük'te olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
Gölcükte olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
  • Sinema
  • Balık Ekmek Tekneleri
  • Konserler
  • Bowling Salonu
  • Lunapark

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Hakan BIÇAKÇI
Hakan BIÇAKÇI

İSTANBUL’U KİM ÇALMIŞ?..

30 Mayıs 2019 Saat: 12:05

Çalma sözcüğü, insana soğuk gelen kara bir söylemdir! Bu söylemin siyasilerin dilinde rahatça dolaşmasını, bir anlayış erozyonu olarak değerlendiriyorum. Oy uğruna,milletin bir kısmını “çaldı” diye yaftalamak; tüm ulusu zan altına sokmaktadır. Bir toplumda çürüme başlamışsa; o ülkenin fabrika ayarları bozulmuş demektir. Şayet böyle bir tablo gerçekse; ülkeyi 17 yıldır yönetenlerin günahı nedir?

Hafızalar unutmaz!

27 Mart 2011 YGS sınav sorukitapçıklarda gizli şifrelemelerin ortaya çıkmasıyla; devletin başında olanların,ÖSYM yetkililerine toz kondurmayan güzellemelerini dün gibi hatırlıyoruz. Dönemin ÖSYM Başkanı sözde Prof. Ali Demir’in yargılama sonucu ne oldu?.. Bu işin içinde kimler varsa; ortaya çıkartılması beklenirdi,ama kamuoyu süreçten tatmin olmadı. O dönemde, kendi evladım da olmak üzere;YGS sınavına giren 1.700.000 çocuğumuzun hayalleri çalındı. Bundan daha büyük hırsızlık olur mu?..

Peki,çalan Kim?..

İstanbul seçimleri, “çaldılar” algısı üzerinden YSK tarafından 4’e karşı 7 oyla iptal edildi. YSK’nın gerekçeli kararında, seçimin iptaline yönelik oy kullanan 7 yüksek yargıcın 12 sayfalık gerekçelerinin hiçbir yerinde sandıklarda oy çalınması ile ilgili bir cümleye rastlanmamıştır. Kamu görevlisi olmayan kişilerin 747 sandıkta başkanlık yaptığı, 108 sandıkta; sayım cetvellerinin eksiklikleri, oy kullanmaması gereken 706 kısıtlı seçmene oy kullandırılmasının, seçim sonucuna müessir olduğu, yani tesir ettiği gerekçeleri ile İstanbul seçimleri iptal edildi. Burada öne sürülen gerekçelerin, iki aday arasındaki 13.729 oy farkının kapandığınıapaçık delilleriyle ortaya koyması beklenirdi. Ne yazık ki bunu göremedik. Ayrıca, zamanında itiraz etmeyen ve bütün sandıklara hâkim olan bir siyasi partinin sandık yetkilileri, şayet sandıklarda hırsızlık yapılmış ise; bu duruma müdahale edip kayıt altına almaz mıydı? Bu gerekçelerle seçimin olağanüstü itirazla iptal edilmesi kamuoyunu tatmin etmemiştir. Kamu görevlisi olmayanların başkanlığında oluşturulan 747 sandığın, yasaya aykırı oluşturulması gerekçesi ile“Tam Kanunsuzluk” hükmüyle seçim iptal edilseydi, hukuksal açıdan söylenecek bir şey olamazdı. Ama YSK’nın daha önce kanuna rağmen seçmen iradesine vurgu yaparak; mühürsüz zarf ve oy pusulalarını kabul etmişti. Sonuçlarının daha ağır olacağı ve bütün seçimlere sirayet edeceği düşüncesi ile YSK “Tam Kanunsuzluk” hükmüyle karar vermedi. Aynı zamanda olağan üstü itirazın da altını dolduramadı.

Seçimin iptaline karşı çıkan dört YSK üyesinin 38 sayfa gerekçeli kararının özetinde,yasaya rağmen YSK’ya bağlı birimlerin;sandık kurullarını oluştururkenbaşkanlarının kamu görevlisi olmasına özen gösterilmemesiyle yaşanan usulsüzlüklerin, seçimin iptalini gerektirmeyeceğinin altı çizildi. Alınacak kararların içtihatlarlaçelişmeme yönünde, tıpkı daha önce yapılan halk oylamasında kullanılan “mühürsüz zarf ve oy pusulalarının geçerli kabul edilmesi gibi”milli iradenin sandığa yansımasının önemi ve önceliğine vurgu yapıldı.

YSK, çelişkili içtihatları ile bundan sonra ki sürece endişe bırakmıştır.

YSK üyelerinin önceki içtihatları ile çelişen ve tutarsız kararları, bundan böyle yapılacak seçimlerin güvenirliğini tehlikeye sokmuştur.“Her sandık sonucuna itiraz edilebilir” hukuksal içtihat dayanaklarını,toplumun kucağına bırakmıştır.

Sandıkların oluşumunda usulsüzlükler olmuştur. Bunun sebebi siyasi partiler ve adaylar değil,bizzat YSK’nın kendisidir.

31 Mart yerel seçimler sonrasında, “çalma” söyleminin arkasına takılanların; izaha muhtaç olmayacak tutarlılıkta gerekçeleri ortaya koyması gerekirdi. “Sesimi duyurmak için mecbur kaldım” “Halk dilinde söyledim” tarz açıklamalar, kamuoyunda karşılık bulabilecek bir davranış biçimi olamaz! Olsa olsa iftira olur ki, vebali; hem dinen, hem de vicdanen ağırdır

Sevgi ile kalın…

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Gölcük Postası Gazetesi ile doğru, tarafsız ve son dakika heberleri Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

KAZIN AYAĞI..!8 Ağustos 2019 Saat: 14:40
15 TEMMUZ’UN ANIMSATTIKLARI..17 Temmuz 2019 Saat: 14:38
KİBRİN ABİDESİ!..10 Temmuz 2019 Saat: 12:42
SEÇİMİN, KIRIK AYAĞI!..27 Haziran 2019 Saat: 11:17
USULCA YARIŞTILAR!..20 Haziran 2019 Saat: 12:26
Tüm Yazıları
Yukarı ↑