Anket

Gölcük'te olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
Gölcükte olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
  • Sinema
  • Bowling Salonu
  • Balık Ekmek Tekneleri
  • Konserler
  • Lunapark

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

M.Hilmi ÖZBEK
M.Hilmi ÖZBEK

İZ BIRAKANLAR…(2)

13 Eylül 2017 Saat: 14:16

( Dünden devam)

SÜLEYMAN HİLMİ TUNAHAN (K.S.) EFENDİ HAZRETLERİ

1936 lı yıllar Üstaz Süleyman Hilmi Tunahan (ks) efendi hazretlerinin Müsbet (fenni), Bâtıni (ledünni) ilimlerin zirvesine tekâmül ettiği yıllar.Bu yıllarda millet fakirdi, Osmanlının çöküşünden sonra yoksulluktan çıkmış halk, Cumhuriyetle yeni yeni toparlanmaya başlamış, kalkınmak için işinde gücünde ve yeni yazıyla okuma, yazma, öğrenme seferberliğiyle uğraşıyordu.

Dini eğitimin yasaklanmasıyla birlikte üstaz Süleyman Hilmi Tunahan (ks) efendi hazretleri ile birlikte 500 ün üzerindeki ulemadan sonra artık din âlimi yetişmemiş, dîni tedrisat da yasaklandığı için bu ulemâlar okutacak talebe bulamayıp köşelerine çekilmişlerdi.

Millet artık dîni yönden tamâmen câhil kalmıştı!Halbuki unutulan bir şey vardı..! Dünya ve âhiret’te huzurlu olmanın yolu, Din âlimleriyle mâneviyat büyükleriyle olan bağlantılarımızın sağlamlığı ile elde edileceği gerçeği!

Bu âlimlerden sonra din öğrenimimiz ne olacaktı!

Ehl-i sünnet itikâdımızdan ibâdetlerimize,Amellerimizden niyetlerimize kadar her meselemizi kimlerden öğrenecek. İslâh ve iflâh nasıl olunacaktı?

Öğle bir zamandı ki, okumayan, öğrenmeyen insanlardaki itikâdi zâfiyet, ameldeki çürüklük! İtâatsizlik! Tâatsizlik! Yalan, dolan, talan. Gıybet, iftira,isnat gibi çirkinliklerin toplumu çepeçevre sardığını düşünün...!

Maddi hayattaki işimizde gücümüzde bedenimizde nasılki sağlığımızı ön planda tutuyorsak, Mânevi yönümüzü ve itikâdımızı korumanın yollarını da bulmak lazımdı, ama bu şartlarda nasıl bulunacaktı…

İşte böyle bir dönemde ustaz Süleyman Hilmi Tunahan (ks) efendi hazretleri bu necip millete meccânen (karşılıksız) hizmet etmeye tâlip olmuş, kimsenin aklına gelmeyen usûl ve yöntemlerle meccânen (ücret talep etmeden) talebe okutup, ilim sâhibi insanlar yetiştirmeyi başarmıştır.

O devirde böyle bir mürşidin dizinin dibine oturup, onu kendisine müşâvir edinip, ilminden, feyzinden istifâde eden birçok ünlü hoca yetişmeye başlamış, Akıllı ve ferâsetli, vasıflı Müslüman yetiştirmeyi başaran mürşid-i kâmil ustaz Süleyman Hilmi tunahan (ks) efendi hazretleri bir taraftan da ehl-i sünnet itikâdı üzere olan ilimleri öğretmekten geri kalmamıştır. Üyük üstaz insanları irşâd ve talebe yetiştirmede öncelikle insanı kemâle kavuşturan, olgunlaştıran ve en faydalısı, çabuk ulaştıranı, nefisle mücâdelesi çok olan, azîmetle amel edilen yolu tercih etmiştir…

Azimet; Haramlardan sakınmak, sünnet-i seniyye’den yani şeriat tan kıl kadar ayrılmamaktır. Seyr-i sülük yollarına hiçbir yenilik, bid’ât (sonradan ilâve) karıştırmamaktır. Bu yolda nefse uymamak ve nefisle mücadele tamdır. Bu ise en faydalı yol, mürşid-i kâmil’in değişmez rotasıdır.

MANEVİ ( BÂTINÎ ) YÖNÜ :Üstaz Süleyman Hilmi Tunahan (ks) efendi hazretleri “Allah yolunda bulunmak isteyen kişiye öncelikli lazım olan şey, îtikâdını düzeltmesidir”..! buyurmuştur…

Îtikât; İnanmak, dîni esasları hükümleri kalben tasdik etmektir.

İnanılan şeylere “akîde“, tümüne ise “akâid” denir. Şüphesiz,tereddütsüz doğru bir itikâda da güzel itikad denir.

Doğru itikâd, ehl-i sünnet âlimlerinin Kur’an-ı kerim’ den, hadis-i şerif lerden ve eshâb-ı kiramdan öğrendikleri, anladıkları itikâd dır.

Mürşid-i kâmil, Kur’an-ı kerim ve hadis-i şeriflerin manâsını doğru anlayan! İnsanları doğru yola sevkeden! Ehl-i sünnet vel cemâat âlimi dir.

O’nun yolu tasavvuf ile kalbi saf yapmak (temizlemek) demektir! Bunu da zikr-i ilâhî ile yapar…Çünkü; bütün insanların saâdet-i ebediyye’ye yâni, dünya ve ahret iyiliklerine kavuşması, Hakiki sâhibimiz olan Allah (cc) ın ismini çok zikir etmekle hâsıl olur…

Ancak Kişinin zikri, şeriatın ve tarikatın edeplerini değiştirmeyen, bid’at karıştırmayan. Ona tam ve doğru bağlanmış bulunan bir zât dan ( mürşid-i kâmil den ) öğrenmesi, alması lâzımdır.

Bu itibarla; Allah yoluna yönelmek isteyen her Müslüman için tutulacak en doğru yol, zamânın tasarruf sâhibinin bağlı bulunduğu ekl-i sünnet ve silsile-i sâdât’ın yoludur…

( yarın devam edecek )

Sağlıkla kalın.    

 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Gölcük Postası Gazetesi ile doğru, tarafsız ve son dakika heberleri Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

PAZAR SEÇİM VAR…22 Haziran 2018 Saat: 14:42
“CİN” ŞİŞEDEN ÇIKMIŞTIR..!21 Haziran 2018 Saat: 14:53
MİLLET İTTİFÂKINDA BİRLEŞMEK GEREK..!20 Haziran 2018 Saat: 14:36
Bâzen düşünürüm…
AÇ GÖZLÜ-HIRSLI-DOYUMSUZ..!19 Haziran 2018 Saat: 14:58
AKŞENERE BRAVO DOĞRUSU18 Haziran 2018 Saat: 15:01
Tüm Yazıları
Yukarı ↑