Anket

Gölcük'te olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
Gölcükte olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
  • Sinema
  • Bowling Salonu
  • Balık Ekmek Tekneleri
  • Konserler
  • Lunapark

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

M.Hilmi ÖZBEK
M.Hilmi ÖZBEK

KAŞIKLA VER KEPÇEYLE GERİ AL..!

2017 nin başında maaşlara yapılan zamlar, yükselmesi bir türlü durdurulamayan enflasyon karşısında eriyip gitti.

12 Kasım 2017 Saat: 14:16

TÜİK in açıkladığı Ekim ayı yıllık enflasyon artışı 11.90 idi, bu artış göz önüne alındığında asgari ücretli ve emekli kesimin maaşları kaşıkla verilir gibi cüzi bir oranda artırıldı.

Aynı dönem içindeki gıda artışlarındaki zam oranlarına bakıyorsunuz, artış yüzde 49 ları bulmuş!

 Bunu rastgele söylemiyorum.

Tüketici hakları derneği (THD), TÜİK in açıkladığı veriler üzerinden geçen hafta bir araştırma yaptırıyor,

Bu yaptırılan araştırmaya göre Asgari ücretli, memur ve emekli gibi dar gelirlilerin temel mal ve hizmetleri satın alma gücünün on bir ay öncesine göre olağanüstü düştüğü tespit edilmiş..!

………………

2017 nin başında hükümetin yaptığı maaş zamları özellikle gıda enflasyonu karşısında eriyip yok olup gitti ve dar gelirli kesimler açlık ve yoksulluğu daha derinden yaşamaya başladı.

Bu durumda yoksulluk ve açlık sınırının altında yaşayan tüketiciye yapılan zamlar yüzlerce gıda ürününe gelen zamlı fiyatların çok altında kaldı.

Örneğin; Temel gıda maddeleri içine giren kuru fasulye, koyun eti, süt ürünleri, yumurta, çay, dolmalık biber, kuru soğan, yeşil sebzeler deki fiyat artışları yüzde 20 ile yüzde 25 düzeyine çıkmıştır.

Zamlı artışlar bununla kalsa! Kahvaltılık yiyecekler, sebze meyvelerdeki zam artış oranları yılbaşına göre yüzde 49 lara varmış durumda…

……………

Hatırladığım kadarıyla AKP hükümetinin seçim beyannamesinde “çalışma hayatında hakkaniyeti ve insan onuruna yakışır çalışma ortamlarını tesis etme sözü” verdiğini biliyoruz.

Gelinen noktada 2017 başında verilen artışların son açıklanan enflasyonun çok altında kalması nedeniyle satın alma gücündeki azalmanın telâfi edilmesi en uygun olandır.

Bu nasıl yapılır?

2016 nın sonunda asgari ücrete yapılan zam ile Ocak 2017 yılının başından itibaren bekar ve çocuksuz asgari ücretlinin eline net 1404 lira ücret geçmekteydi, 2017 nin ortasından itibaren artan vergi oranı nedeniyle ele geçen para 1404 liranın altına düşmüş oldu.

2017 yılı için verilen zammın ilk üç ayda enflasyon karşısında uçup gittiğini hep birlikte gördük. Bu enflasyon farkı uçup gittiği gibi, zamlı gıda maddelerine de her ay vatandaşın olmayan parasından en az 100 lirası daha gitti.

Yâni; Devletin her ay için asgari ücretliye, emekliye cebinden çıkan 100 lira enflasyon zararı için 100 lira borcu var, bu ancak geriye dönük aylık her aya 100 lira telâfi (toplu) ödeme yapmakla ancak ödenir.

2018 yılı için yapılacak zamlarda bu hususun dikkate alınması bence önem arz etmektedir. Çünkü; Her yılbaşı yapılan zamlar tâbiri câiz ise “kaşıkla verilmekte, nedense hep kepçeyle geri alınmaktadır”..!

Eğer 2018 yılı için hakkâniyetli bir zam yapılması gerekiyorsa öncelikle 2017 yılı içindeki vatandaşın enflasyondan doğan kaybı da göz önünde bulundurularak ücretlere zam yapılması gerekmez mi..?

Tarlada üreticiden 30 kuruşa alınan patatesin kilosu semt pazarlarında 2 lira 50 kuruşa, kuru soğan 2 lira 25 kuruşa kasım ayında satılmaya başlamışsa, 2018 in ortalarında fiyatların nerelere varacağını artık siz hesaplayın..!

Tüketici hakları derneği diyor ki, 2017 yılındaki maaş artış zamları 70 temel gıda ürününe gelen zamların çok çok altında kalmıştır, emekli memurların alım gücü yüzde 63, emekli işçi ve asgari ücretlinin alım gücü yüzde 57 düşüş göstermiştir..!

Ekim ayındaki göstergeler “enflasyon canavarınca 11.90 olarak boşuna tuş edilmemiştir”..!

Hükümet yetkililerine sâdece şunu sormak yeterli olur kanaatindeyim, “Arkadaş siz hiç alışveriş yapmıyor musunuz?

Eğer, yapıyoruz diyorsanız,

Bu yıl, geçen yıldan daha fazlasını alabiliyor musunuz..?

Alamıyorsanız o zaman bu yılki ücretlere doğru dürüst zam yapınız…Kaşık ucuyla verip, kepçe dolusuyla geri almayınız..!

Sağlıkla kalın.

 

        

 

 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Gölcük Postası Gazetesi ile doğru, tarafsız ve son dakika heberleri Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

PAZAR SEÇİM VAR…22 Haziran 2018 Saat: 14:42
“CİN” ŞİŞEDEN ÇIKMIŞTIR..!21 Haziran 2018 Saat: 14:53
MİLLET İTTİFÂKINDA BİRLEŞMEK GEREK..!20 Haziran 2018 Saat: 14:36
Bâzen düşünürüm…
AÇ GÖZLÜ-HIRSLI-DOYUMSUZ..!19 Haziran 2018 Saat: 14:58
AKŞENERE BRAVO DOĞRUSU18 Haziran 2018 Saat: 15:01
Tüm Yazıları
Yukarı ↑