Anket

Gölcük'te olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
Gölcükte olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
  • Sinema
  • Balık Ekmek Tekneleri
  • Konserler
  • Bowling Salonu
  • Lunapark

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

M.Hilmi ÖZBEK
M.Hilmi ÖZBEK

AREFE GÜNÜ BİR İÇ MUHÂSEBE..!

13 Haziran 2018 Saat: 14:54

 

 

Kur’an-ı Kerimin indirildiği ve “ bin aydan daha hayırlı” olarak nitelendirilen “Kadir Gecesi”nin de içinde bulunduğu mübarek Ramazan ayını ve üç gün sürecek bayram tatiline gireceğiz .

Her yıl olduğu gibi bu senede Ramazan-ı şerif binlerce hatim ve duâlarla, terâvih namazlarıyla idrak edildi.

Kadın–erkek,yaşlı-genç-çocuk demeden yediden yetmişe camilere koşarak yapılan ibâdetlere duâlara eşlik ederek Ramazan-ı şerifin mânevi feyzinden ve üç gün sürecek bayram günlerinin sevinciyle bu günlere eriştik.

Yüce Rabbim. Bu sene sağ salim Ramazan-ı şerif’i ve bayramı idrak eden hepimizi, önümüzdeki senenin Ramazân-ı şerifine ve bayramına da sağlıklı sıhhatli afiyette olarak kavuşmamızı nasip etsin.

Ben Ramazan-ı şerif ayı sonrasında ve bayramın hemen öncesinde (arefe günü) inananların kendilerini hem madden, hem mânen bir çekap yapmaları lazım diye tasavvur ederim. İbâdetler konusunda ne durumdayız..! Mânevi yönümüzü ne kadar geliştirebildik..! Bunu bilmek ve kazanımlarımızın devamını bu çekap’a göre değerlendirmeliyiz diye düşünürüm.

Ramazan-ı şerifi ruhunda hissetmeyen, bayram coşkusunu paylaşmayan yaşamında Ramazanla ilgili en ufak bir değişim olmayan, ibâdetin rûhuna teğet bile geçemeyenlerin bunu anlayabilmesi oldukça zor gibi..!

Hepimiz, (bütün inananlar olarak) Ramâzan-ı şerifi günah kirlerinden uzak, tertemiz bir dini hayatı bir ay boyunca yaşayabilmek için dört gözle beklemiştik değil mi?

Hemde böyle tertemiz bir dini hayat. Bu zaten bizim hayatımızın gayesi ,hedefi, yaratılış sebebidir de.

Ancak biz böyle bir niyet ve azim içinde hayatımıza devam ederken ne yazık ki, bazen istemediğimiz mânevi kirlenmelere de maruz kalabiliyor, yanlışlara da muhatap olabiliyoruz.

İşte bu irade dışı kirlenmeler bizi üzüyor, vicdânen azap da çekiyoruz. Hatta üzülmeli azap ta çekmeliyiz aslında. Çünkü bizim hayatımızın hedefi, günah kirlerinden uzak şekilde yaşamaktır. Ne varki, her türlü günahların medya ve Tv de teşvik gördüğü günümüzde, insanın kendini bu türlü günah kirlerinden tümüyle koruyabilmesi de kolay olmamaktadır.

Ahlaksızlığın ve hertürlü iffetsizliğin medya ve TV lerle evlerimizin içine kadar girdiği zihinlerimizi bulandırdığı devrimizde siz de inandığınız hedefinize doğru yürüyecek aile efradınıza sıçramasına da maruz kalacaksınız.

İşte böyle ümit kestiren düşüncelerin hücumuna maruz kalındığı anlar, bizi şeytanın vesvese tuzağına düşürmek istediği anlardır…! Aman dikkat…

Çünkü zihne gelen bir fikir seni islami hayattan uzaklaştırmaya çalışıyorsa, o rahmâni bir fikir değil, şeytâni bir telkindir..! Bunu hep böyle bilelim!

İşte Hûd sûresinin 114üncü âyetinde Rabb’imizin bizi ikazına kulak verelim; “ Namazları kılınız, sevaplarınızı da çoğaltınız! Çünkü çoğalan sevaplar azınlıkta kalan günah kirlerini silip temizler”

Evet, Ramazan ayında arafe günü ve bayram günlerinde çoğaltacağımız sevaplarımız, azınlıkta kalan günah ve kirlenmelerimizi silip temizler. Bu rahmet ve mağfiret sağanağı daha bitmez! bayram günleri ve kurbana kadar olan zaman dilimi de Rahmeti ilâhiyenin sınırsız ve sonsuz tecelli ettiği zaman dilimleridir. Çok sadaka, bol salavat eş dost ve akraba bayramlaşması, çocukları okşayıp sevindirmek, kabristan ziyaretleri, çoluk çocuk namaza gitmek ve hane halkını gücü nispetinde giydirip yedirmek; Ramazanda ve bayramda elde ettiğimiz kazanımlarımıza ekleyeceğimiz tarifi imkansız devâsâ sevap halkalarıdır. Bu da Rabb’imizin inananlara bir ikrâmıdır…

Nitekim yukarıda zikredilen âyet’in tefsirini yapan efendimiz (S.A.V.) de şöyle buyuruyor;

Kim olursan ol, Nerede olursan ol, ne durumda olursan ol, Allah’tan korkmaya ve O’na itâate devam et! Her günah kirlenmesinin arkasındanda onu silip yok edecek bir çok sevaplarişle ki, çoğalan sevaplar azınlıkta kalan günah kirlerini temizleyip yok etmiş olsun.”

Öyle ise, ramazan boyunca kazandığımız ve bayram günlerinde kazanacağımız sevap yolculuğumuz boyunca bütün dikkatlerimize rağmen istek ve irâde dışı üzerimize sıçrayan günah kirleri bize ümitsizlik vermemeli. Tam aksine bir günah kirini bu kutlu günler vesilesiyle bir çok sevaplar işleyip, tertemiz hâle getirmek için daha çok sevap kazanmaya yönelerek âyet’in, hadis’in ikâzına kulak vermiş , şeytanın ümitsizlik telkin eden tuzağına düşmemiş olalım.

ÖZETLERSEK:

Ramazan sonrası ve Kurban bayramına kadar olan gün ve geceler de müstesna zaman dilimlerindendir. Müslüman Ramazanda kazandığı mânevi güzellikleri iç dünyasında da yaşatabilir. Bütün   varlığıyla Allah’a inanıp O’na dayandığı, O’nun rızasından başka bir hedefe dilbeste olmadığı, bütün güç, kuvvet ve başarı kaynağı, dolayısıyla tevekkül mercii olarak sadece O’nu tanıdığı süre ce Allah, Ona hep rahmetiyle muâmele edecektir.

Sağlıkla kalın.

 

 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Gölcük Postası Gazetesi ile doğru, tarafsız ve son dakika heberleri Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

HER SÖZE KANAR OLDUK..!20 Mart 2019 Saat: 15:51
SEÇMENİN SORUMLULUĞU..!18 Mart 2019 Saat: 14:23
HANİ ÜLKE UÇACAKTI..!17 Mart 2019 Saat: 14:38
NERDEN GELDİĞİNİ UNUTURSAN..!15 Mart 2019 Saat: 13:59
Tüm Yazıları
DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklıklazer epilasyonAnkara evden eve nakliyat
Yukarı ↑