Anket

Gölcük'te olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
Gölcükte olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
  • Sinema
  • Balık Ekmek Tekneleri
  • Konserler
  • Bowling Salonu
  • Lunapark

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

M.Hilmi ÖZBEK
M.Hilmi ÖZBEK

MÜSLÜMAN’IN IZDIRÂBI BÖYLE DİNER Mİ..?

11 Ekim 2018 Saat: 16:08

Borcunu vermeyen, vermeye de hiç niyeti olmayan, özür dilemeyen ödeme yapacağı günü alacaklı tarafa bildirmeyen müslüman, birde durmuş karşı tarafın aleyhinde saatlerce konuşuyor.

Müslümanlar neden bankaya para yatırıyorlar da, bir müslüman kardeşine borç olarak veya herhangi bir ticaret için vermiyor Sorusunun cevabını ciddi ciddi araştırmak lazım.

Yabancıların doğruluğundan, kendi eğrilerimizden hep söz ediyoruz, Gavur diye  beğenmediklerimize itimat ediyoruz. Birbirimize itimât etmiyoruz.

Halbuki itimâdın olmadığı yerde kardeşlik de olmaz, itimadın olmadığı yerde birlik beraberlik de yoktur. Peki böyle bir durumun olduğu yerde müminlerin kardeşliğinden söz edilebilir mi..?

Evet, Allah’ın kitabında buyurduğu gibi “müminler kardeştir” ammâ..! Nasıl müminler..? İtimâda şâyan, çalışkan, iş bilir, sözü ve sohbeti işe yarar olanlar değil mi?

Peki, bu durumda itimâda şâyan, şuurlu müslümanların yapması gereken nedir?

Maddi çalışmalara katılmak! Piyasayı kötülere bırakmamak için, islâm iktisadını göstermek için, parayı islâmiyete hizmetkar etmek için, iş ve işçi münasebetlerini kardeşçe yürütmek için , şuurlu Müslümanların mutlaka maddi çalışmalara katılması gerekmektedir.

Dünya hayâtı kâfire (inançsıza) saray, Müslümana zindan değildir ve olamaz da..! Tepemizde gavurun bombasını, karşımızda tankını, sularımızda muhribini görmemek, gavurdan korkmadan dünyaya hak hukuk dağıtmak ve sulhun ( barışın) bekçisi olabilmek için hem ilme, hem imâna, hem de maddeye sahip olmak gerekiyor…Doğru değil mi..?

Öyle ise, ey şuurlu Müslüman;

 Vatanından sulh ( barış ), milletinde huzur ve câmide emniyet istiyorsan maddi çalışmaları da Müslümana yakışır biçimde yürütmek zorundasın.

Fâizin kapısını kapamak, yoksulun derdine derman olmak, üstün bir hayat nizâmı kurmak için, maddi çalışmalara hâkim ol, mahkum olma… Namazda okunan ayetleri yaşamak istiyorsan, yaşayacak bir hayat istiyorsan, ebedi saâdete ermek istiyorsan yine maddeye sahip olmak zorundasın.

Filistinde Yahudilerin, Karabağ’da Ermenilerin, Bosna’da Sırpların, Batı Trakyada Yunan’ın, Kıbrısta Rumların Müslümanları katletmesi bu kabuğuna çekilmiş toplumlara kaderin bir îkâzı değil de, nedir..?

Çünkü bütün bu bölgelerdeki şer güçler teknoloji ve İslâm prensipleriyle (doğruluk, dürüstlük, çok çalışma, etik ahlakla) kuvvet kazanırken, mağdur olanlar hezimete uğrayanlarsa islâm prensiplerinden fersah fersah uzaklaşmışlardır...

 Yahûdi Müslümanlara teknolojik silahlarla kurşun atıyor! Müslüman yahûdiye taşla karşılık veriyor..! Yahûdi acımadan katlediyor! Müslüman katledileni sırtlamış tekbir diye bağırmaktan gırtlağı yırtılıyor!

Filistin de Müslümanlar, Yahudilerden üstün olmak zorundadır!

Gazzedeki olaylar Müslümanlar için bir eğitimdir. Bu eğitim beklide Allah’ın  bir planıdır!

Gayri müslimler Müslümanları zorluyor ki, yeni hâle gelsinler, her türlü silahı yapsınlar veya satın alsınlar, donanma yapsınlar, teknoloji geliştirsinler, fabrika kursunlar imâlâta geçsinler Silah sanâyiini geliştirsinler!

Kısacası; İsraili hangi şartlar kalkındırdıysa, Müslümanlar da aynı şartlarda kalkınsınlar.

Allah’ın hükmü mutlaka galip gelecek! Bunun için de Müslümanların noksanlarını anlamaları gerekiyor! Allah (c.c.) şiddetli ikazlarla bize gerçeği anlatıyor! Ama, kim anlayacak…

Şöyle bir düşünelim… Asr-ı saâdette Müslümanlar kimlerle savaştı! Roma, Bizans, pers imparatorluklarıyla, moğallarla… hepsine Allah’ın izniyle gâlip geldiler.

Bir avuç Müslüman, Ortadoğu yarımadasına  hâkim oldu o yıllarda..!

Onların elinde kılıcın keskini, mızrağın en kuvvetlisi, okun en uzunu, zırhın en kalını olduğu gibi, savaş usullerini de en iyi şekilde biliyorlardı. Savaşırken dâhi dîni vecibelerini aksatmıyorlardı.

İsrail’in katliâma uğrattığı gazzeliler için Müslümanlar, fetih sûresi okuyorlarmış. Bunun mazlum Filistinlilere faydası olur elbet. Amma fetih sûresini okumaktan ziyâde o sûredeki  îkaz ve uyarıları anlasak  daha faydalı olmaz mı?

ÖZETLEYECEK OLURSAK;

Müslümanlar ilimde, fen’de, teknolojide gayri müslimler gibi çalışıp çabalamıyor, birlik beraberliği sağlayamıyorlarsa, akan bu göz yaşları  hiçbir zaman dinmez,  ve hiçbir mendil de  bu gözyaşlarını silemez…!

Sağlıkla kalın.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Gölcük Postası Gazetesi ile doğru, tarafsız ve son dakika heberleri Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

İSTANBUL ADAYLARINI DİNLERKEN..!17 Haziran 2019 Saat: 16:14
MİLLİ EĞİTİMDE TATİL BAŞLADI…16 Haziran 2019 Saat: 12:36
SAF BİR TOPLUM OLDUK..!14 Haziran 2019 Saat: 14:10
CUMA SOHBETİ…13 Haziran 2019 Saat: 15:42
Tüm Yazıları
Yukarı ↑