Anket

Gölcük'te olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
Gölcükte olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
  • Sinema
  • Balık Ekmek Tekneleri
  • Konserler
  • Bowling Salonu
  • Lunapark

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

M.Hilmi ÖZBEK
M.Hilmi ÖZBEK

RAHAT YAŞAMAYI KİM İSTEMEZ..?

11 Ocak 2019 Saat: 12:38

Bâzen düşünürüm…

Şöyle güvenlik dolu, hiç kimsenin bir diğerine zarar ve tedirginlik vermediği,

Tüm insanların barış ve dostluk içinde yaşadıkları,

Birbirlerinden dâima güzel, övücü, saygı ve sevgi dolu sözler işittiği, Bir toplumda yaşamak nasıl olurdu acaba..?

Ama düşündüğüm bu güzel ortamın bir gün gelip te kendiliğinden oluşacağını düşünmek, beklemek ne kadar safça bir duygudur, onu da düşünürüm.

Bu nedenle barışın, huzurun ve güvenliğin hâkim olduğu bir toplumda yaşamayı samimi olarak isteyenlerden biriyim.

Ama bu ne zaman gerçekleşir..? Onu bilemem…

Ancak, bildiğim bir şey var… İyilerin bir an önce karar vermesi, harekete geçmesi gerekmektedir. Zaman daralmış vakitte kalmamıştır, millet tarafını aşağı yukarı belli etmesine rağmen bazıları hâlâ daha durumun ciddiiyyetini farkedememektedirler.

Yaşadığımız topluma şöyle dikkatlice bakıp meydana gelen hâdiseleri akıl vicdan ve sağduyu ile değerlendirdiğimizde, yukarıda saydığım tüm bu güzelliklerin insanlarda bulunması için çabalayan kimselerin olduğunu fark ediyorum, Üstelik bu gibi insanlarla da gurur duyuyorum…

Diğer taraftan bunların yanı sıra, kötülerin de kimler olduklarını ve nasıl bir toplum modeli oluşturmayı amaçladıklarını fark ediyorum.

Dolayısıyla görmek istemeyip de gördüğüm tüm çirkinliklerin (sevgisizliğin, nefretin, acımasızlığın, kötü sözlerin, haksızlıkların, fakirliğin, dedikoduların, insanları üzen, sıkan) her türlü olayın nedeninin, kötülerin ittifakından kaynaklandığında karar kılıyorum.

Tabi bu millet ittifâkının farkına Varan iyi ve sağduyu sâhibi insanların çevrelerinde gelişen güzel olaylara karşı kayıtsız kalmadıklarını görmek, bir nebze olsun rahatlatıyor insanı.

Demek ki sağduyulu vicdan sâhibi, duyarlı insanların olması çok önemli…

Unutmayalım! “zulme rıza göstermek, (durmak bilmeyen kötülüklere karşı ses çıkarmadan seyirci olmak), zulmün ta kendisidir.” Denmiştir.

Hiçbir kimse “benim iyilere desteğimden ne olur”? diyemez.

Önemli olan, herkesin samimi niyeti ve gösterdiği hâlisâne çabadır. Her insanın elinden gelenin en fazlasını yapması , iyilik ittifakının yanında yer almasını bilmesi gerekmektedir.

Bu nedenle, kötülerin ittifâkının insanlık açısından tehlikelerini gözler önüne sermek gerekir. Bunun yanısıra asıl önemli olan, iyilerin (vicdanlı ve samimi insanların) kötülere karşı birbirlerine destek olmaları, zulme uğrayan mazlumları koruyup kollamaları, haksızlığa uğrayanları savunmalarıdır. Bu Yaradan’ın da hoşnut olduğu, Kur’an da bir çok âyetiyle inananlara emrettiği bir ecir şekli ve güzel bir tavırdır.

Vicdanlı ve akıl sâhibi bir insan, çevresindeki insanları, içinde yaşadığı toplumu, hatta tüm insanları zulümden, kargaşadan, savaşlardan, bozgunculuktan, ahlaksızlıktan ve vicdansızlıktan korumak için çaba gösterir…

Şurası muhakkak ki; İyilik ittifâkındaki samimiyet, vicdan, dürüstlük, merhamet, şefkat, sevgi, saygı gibi mânevi değerler, kötülerin ahlaksızlıklarını eriterek ortadan kaldıracaktır.

Başka bir ifâde ile anlatacak olursak;

İyilerin bir araya gelmeleri ve birlikte davranmaları ile kötülerin ittifâkı dağılacak, kötülükleri de eriyip yok olacaktır.

Yeterki biz, vicdan sâhibi, güzel ahlaklı, dürüst ve samimi insanlar olarak birbirimizi desteklemeli , birbirimize dost yardımcı ve koruyucu olup, iyilik ittifâkını tesis edebilelim…

ÖZETLERSEK;

Günümüzde iyilik ittifâkını tesis edememenin, birlik beraberliği kaybetmenin, birbirimize hasım gibi davranmanın temelinde, siyâseti laf yarışı sanan siyâsilerin de rolü az değil!

 Bu güzel ülkemiz ve güzel insanlarımızdaki gerçek güzelliklerin görülebilmesi ve yaşanabilmesi için önce siyâset erbâbının kendine gelmesi, karşılıklı meydan okumanın siyâset olmadığını fark etmesiyle mümkündür.

Son dönemde ekranlarda siyasetçiler tarafından milletçe hoşnut olmadığımız görüntüler sergilenmekte, sert tartışmalar yapılmakta ve millet bir nevi rahatsız edilmektedir.

Şurası unutulmamalıdır..!

Rahat yaşamak herkesin hayâli ve hakkıdır.

Ancak, birlik ve beraberliğin olmadığı yerde, yönetim zâfiyeti zuhur eder, yönetimde âhenk olmaz ise, bu durumdan şer güçler istifâde eder…Onlar sevinir!

Biline…

Sağlıkla Kalın.

 

 

 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Gölcük Postası Gazetesi ile doğru, tarafsız ve son dakika heberleri Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

TOPLUM GERGİN OLMUŞ..!23 Haziran 2019 Saat: 13:46
KARAKTERSİZ İNSANIN TÂRİFİ..!21 Haziran 2019 Saat: 14:44
BU SAYGISIZLIĞA KİM DUR DER..?20 Haziran 2019 Saat: 12:30
Tüm Yazıları
Yukarı ↑