Anket

Gölcük'te olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
Gölcükte olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
  • Sinema
  • Balık Ekmek Tekneleri
  • Konserler
  • Bowling Salonu
  • Lunapark

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

M.Hilmi ÖZBEK
M.Hilmi ÖZBEK

İŞ SEÇMENE “SİZE” KALDI..!

10 Şubat 2019 Saat: 11:11

Siyasi partilerde 31 Mart yerel seçimleri için belediye başkan adayları listeleri  büyük ölçüde belirlendiğine göre, iş şimdi  seçim günü onlara oy verecek seçmene  kalıyor…

Oy kullanacak seçmenler, Şahsi ihtiraslar ve çıkarlar uğruna, veyâhut körü körüne şu veya bu gerekçelerle ehil olmayan kişileri oylarıyla iş başına getirdikleri taktirde, çok büyük vebâl altında kalacaklarının farkında mıdırlar acaba..!

Seçmen olan (oy kullanan) kişinin oy kullanmadaki sorumluluğu, vebâli nedir, onu irdeleyelim isterseniz..!

İlk bakışta akla gelen, yapılması gereken; İnançlı, takvâ sâhibi ve işin ehli, erbâbı olan parti  adaylarını desteklemektir..!

Çünkü; Bugüne kadar ister milletvekili ister yerel belediye başkanlarını seçerken inançlımıdırlar, Kendilerinden öncekileri mumla mı aratırlar! Kendinden öncekilerden israf ve borç mu teslim alacaklar, kısa zamanda  piyasaları nasıl canlandıracaklarına , kuvvetli kaynaklara kavuşturacaklarına, inanç ve azimle şehirleri baştan sona hertürlü altyapı, imar, park, spor sahaları, sosyal, kültürel ve dÎni tesisler, temizlik ve çevre hizmetleriyle yeniden Îmar edebileceklerine bakmadan seçtik, seçmek zorunda bırakıldık..!

Bize düşen vebâl yönünü ise, hiç mi hiç düşünmedik..!

Dost, düşman, muhâlif her kesimin takdirini kazanmış, en başarılı hizmetleri bulunduğu bölge için yapabilecek, Hak’kı ve haklıyı üstün tutan, mânevi değerlere (örf, adet, gelenek ve göreneklere) bağlı, nefsinin terbiye etmiş (kendisi için istediğini, halkı için de isteyen) kişi veya şahısları seçip, vebâlden kurtulduk mu acaba..?

Yine biz, kentimizi idâre edecekleri seçerken; Ne zulmeden, ne zulme boyun eğen, özgür ve hak sâhibi olarak doğanların, özgür ve hak sahibi olarak yaşadıkları, kan ve gözyaşının akmadığı barış huzur ve refah içinde halkının gözü önünde halkla beraber yönetilen,

Şahıs ve ailelerin, zümre ve sınıfların kayrılmadığı, yalansız, dolansız, talansız, rüşvetin kökünden kazındığı, zamsız, enflasyonsuz, fâizsiz,  parası sağlam, Yatırım ve üretimi engellenmeyen ve pahalılaştırılmayan, işsizliği önlenmiş , çalışanları ezilmeyen. Borç ve faiz batağından kurtarılmış, kendi gücüyle kalkınan tam bağımsız dışa bağımlılıktan bizi kurtaracaklara oy verip, vebâlden kurtulabildik mi..?

Yine biz ülkeyi idâre  edenleri seçerken; âile yapısını ön planda tutan, âileyi yücelten, kadına saygınlık kazandıran. Çocukların sevgi ve kitapla büyüdüğü ve gençlerimizin geleceğe güvenle bakabileceği ortamı hazırlayan,

Özürlülerini, yoksullarını ve kimsesizlerini gözeten, havası, suyu, toprağı temiz, bu güzel ülkenin, sağlık sorunlarını çözebilen, konut sorununu, trafik sorununu, şehirlerin beldelerin sokaklarını çöplerden arındırabilen,

Kısacası bize yaşanabilir bir Türkiye’yi vâd eden idârecileri (bizi yönetecekleri) seçerek bu vebâlden kurtulabildik mi..?

Çünkü, Kur’an da bile Allah (c.c.) kıyâmet gününde bütün insanları (dünyada iken peşlerinden gittikleri,destekledikleri) önder ve liderleriyle birlikte hesâba çağıracağız Buyurmaktadır, ( isrâ sûresi 71. Ayet)

Bu âyeti kerimeyi dikkatlice okuyup anlamak gerek…Hemde defâlarca dikkatlice… Sonra da iyice düşünmeli… Yarın huzûru mahşerde kimin ardında hesaba çekilmek istiyorsan! Kimlerin vebâline ortak olmak istiyorsan…Ve iyi bil ki, verdiğin kararla kimi desteklemiş isen, onunla beraber olacaksın..!

İyi, güzel, etik ahlâk sâhibi ve Allah korkusuyla benzenmiş her insan, ülke ve şehir yönetimlerinde mutlaka yer almalıdır.

Bu hem vatandaşlık görevidir, hem de dÎni bir vazifedir. Çünkü insan yeryüzünde Allah’ın (c.c.) halifesidir. ( Bakara sûresi 30. Ayet)

Halife; vekil ve temsilci demektir. Yüce yaradan yeryüzünde irâdesini temsil etmek üzere insanı yaratmış, orada ilâhi hükümranlığı gerçekleştirme görevini de ona vermiştir.

“Kendini yönetemezsen, seni başkaları yönetir” tıpkı otomobil kullanmasını bilmeyen otomobil sahiplerinin, araçlarının dâima başkalarına teslim etmek zorunda kaldıkları gibi…

İyi, güzel, faydalı insanların seçmemek demek; kısacası, “ey başkaları! Gelin bizi idâre edin”! demektir.

Nitekim böyle olduğu içindir ki, zaman zaman yönetime hâkim olamayan bahsettiğimiz yöneticiler, sürekli olarak yönetmesini  bilen ve beceren güçlerin esîri ve mahkûmu olmaktan kurtulamamışlardır…

Bunda senin sorumluluğunun olduğunu da bir  düşün!

Kullanacağın bir oydur ama, vebâli çok büyüktür! Unutma…

Sağlıkla kalın.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Gölcük Postası Gazetesi ile doğru, tarafsız ve son dakika heberleri Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklıklazer epilasyonAnkara evden eve nakliyat
Yukarı ↑