Anket

Gölcük'te olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
Gölcükte olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
  • Sinema
  • Balık Ekmek Tekneleri
  • Konserler
  • Bowling Salonu
  • Lunapark

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

M.Hilmi ÖZBEK
M.Hilmi ÖZBEK

MAHALLİ SEÇİMİN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ..!

14 Nisan 2019 Saat: 15:26

Demokrasinin gereği olan Bir seçimi (mahalli seçim)i daha geride bıraktık.

Seçimler bir ülkedeki çağdaşlığın yanında, o ülkenin   hukuksallığının  da göstergesidir.

Seçimler, siyâsi hizmet yarışıdır, bu hizmet yarışını hiç kimse gereksiz tutum ve davranışlar örneğin ( kötü konuşmalar, çirkin sözler, çirkin tezâhuratlar, yakışıksız isnatlar, suç nitelikli  fiillerle  kendi mecrâsından uzaklaştırmaya kalkamaz!)

Bu, demokrasiye karşı yapılan en büyük insanlık suçudur.

Ama bunu kime anlatacaksın, alt tarafı bir mahalli seçim yaptık, seçim öncesi yapılan kötü propagandalar, konuşmalar, bir sürü olumsuzlukları, ibretle  seyrettik.

Seçim biter her şey yerine oturur derken, seçim sonrası uygulamalar partizan girişimler, YSK nın uygulamaları, işi çorbaya çevirmiştir.

Seçim Sonuçlarını olgunlukla karşılamak gerekirken  ( yanlışlık ve üsülsüzlüklere karşı gereken başvurular seçmen listeleri askıdayken yapılması icap ederken) Kazanan belli olduktan sonra ağa sola çabalamanın, çeşitli yollara başvurmanın yasada yeri bulunmamaktadır!

 Seçimi açık ara kazanan belli olduysa, mızıkçılık yaparak  siyâsete gölge düşürmek hiçbir partiye yakışmaz! Bu, o partiyi ve siyâsetçilerini Ülkeye hizmetten çok kişisel hesapları peşinde koşan (çıkarcılar) durumuna düşürür.

31 Martta yapılan bu mahalli seçim,  öncesi ve sonrasıyla  iktidar kanadının yasa kurallarına aykırı tutum ve davranışlarıyla geçti! Yasaklara uyulmadı, tarafsız olması gereken Cumhurbaşkanı da mâlesef partisinin tarafı oldu! Muhâlefet partilerine karşı aşırı söylemleriyle dikkat çekti.

Bu seçimde iktidar kanadı (Cumhurbaşkanı) seçmene bilgi vermek, güven ve güvence vermek, hesap vermek, umut vermek, iş aş sözü vermek gibi yaklaşımlara hiç girmedi, Aksine memlekette sanki bir beka (ülkenin var olma) meselesi varmış, bununda müsebbibi muhalefetmiş gibi  seçmenler  ötekileştirmeye çalışıldı.

Bütün medeni ülkelerde seçimler bir demokrasi yarışıdır, kavga nedeni yapılmaz, partilerin birbirlerine düşman kardeşler gibi ters yaklaşımı  asla kabul görmez! (örneğini bu seçimde gördük)

İktidar ve ortağı partinin(cumhur ittifâkı) nın seçim öncesi hırçınlığını, seçim sonrası da, mızıkçılığını bu seçimde ibretle seyrettik! Yalan, suçlama, hile sahtekarlık, aşağılama, oy çalma, tutanaklarda sahtekarlık gibi sözlü yazılı sözleri bu seçimde  oldukça fazla kullandılar!

Bu seçimde Basında ve TV.de kişiliksiz, niteliksiz, iktidar dalkavukluğu yapan, yüzsüz kanallara  çok rastladık ! (insan olmak onurlu düzgün dürüst, özgür ve bağımsız olmak yerine, çıkar ve yarar için uydu ve uşak olmaktan kaçınmayan) ları da gördük mâlesef.

Bu seçimin en yanlış olan tarafı da, bana göre; Cumhurbaşkanının parti başkanı seviyesine inip, alanlarda kürsülere çıkıp, Bilbordlarda  boyboy afişlerini astırıp, (sanki belediye başkanı o seçilecekmiş gibi) lanse etmesi idi.

Seçim sonrası (Cumhur ittifâkı)  şimdi panik sayılacak büyük telaş  içindeler, Ankara gitti, İstanbul’da gitmek üzere, İzmir zâten onlarda değil, Yanılıpta İstanbul’da seçimi yenilerlerse, sonuç yine aynı çıkar ve bir erken Milletvekili genel seçim karârı çıkartırlarsa, daha çok sarsılır ve şaşırırlar gibi.

Kısacası bu seçimde  Anadolu ajansı, YSK, Havuz medyası, iktidar partisi, MHP, bâzı sandık görevlileri çok kötü sınav vermiştir!

Kamu görevlileri özellikle seçimlerde (ileride kimsenin yüzüne bakamaz, sokağa çıkamaz duruma gelmekten, kaçınmak zorundadır), dürüst olmak akıl ve ahlak gereğidir, bir oy’un bile vebâli çok büyüktür! Adâlete  yasaya Aykırı uygulamalar zâten suçtur…

Şurasını hiç unutmamamız gerekir;

Adâlet mülkün temelidir!

Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir!

Adâlet güneşinin aydınlığı hiçbir kaynakta yoktur!

Her seçim bir demokrasi dersidir,

Tabi ders çıkarıp anlayabilene…

Sağlıkla kalın.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Gölcük Postası Gazetesi ile doğru, tarafsız ve son dakika heberleri Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

İSTANBUL ADAYLARINI DİNLERKEN..!17 Haziran 2019 Saat: 16:14
MİLLİ EĞİTİMDE TATİL BAŞLADI…16 Haziran 2019 Saat: 12:36
SAF BİR TOPLUM OLDUK..!14 Haziran 2019 Saat: 14:10
CUMA SOHBETİ…13 Haziran 2019 Saat: 15:42
Tüm Yazıları
Yukarı ↑