Anket

Gölcük'te olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
Gölcükte olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
  • Sinema
  • Balık Ekmek Tekneleri
  • Konserler
  • Bowling Salonu
  • Lunapark

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

M.Hilmi ÖZBEK
M.Hilmi ÖZBEK

MİLLİ EĞİTİMDE TATİL BAŞLADI…

16 Haziran 2019 Saat: 12:36

İlk ve Orta  öğretim kurumlarında 2O18- 2019 yılItâtiliçıkan hafta cuma günü başladı

Öğretmenlerimiz ve Öğrencilerimizin Hakettikleritâtil süreci de başlamış oldu.

Anne babalarda çocuklarının tâtile girmesi nedeniyle yeni dönemde (2019-2020 yılı ders yılı için)  her zaman olduğu gibi yine ek ders veren eğitim kurumlarının yolunu tutacağı muhakkak.

Bu vesile ile, kimi özel  ders aldırma, kimi dersânelerekimide temel eğitim kurumlarında takviye eğitim gördürme, liseyi bu sene bitirecek olanlar için de aileler, çocukları üniversiteyi nasıl kazanabilir ve nereye gönderebilirim hayâlini kuracaklar.

Öğretmenlerimiz, Anne babalar… Size sesleniyorum! Daha ders başının ilk günlerinden çocuklarınızı “boş durma, ders çalış” baskısıyla bunaltmayın. İstenmeyen davranışların oluşmaması için onlara biraz musâmahalı davranın. tâtil öncesi dönemde başarısızlıkları var idiyse,bunun bu dönemde başarıya dönüşebilmesi için öğrencilerinize  son derece bilinçli  yaklaşmanız çok ama çok önemlidir.

Bu başarılmadığı taktirde öğretmen, anne babalar ile öğrenci çocuklar arasında iletişim kopukluğu yaşanabilir, çocuklarımız okuldaki zorlu derslerinden yeni çıktılar  bu nedenle ailesinin “hadi çalış” baskısı ile ikilemde kalabilirler.

Öğrenci velilerimiz şunu çok iyi bilmelidirler , çocukları hangi okula, hangi sınıfa giderse gitsin ilgi ve alakalarını (tâtil başladı diye) onlardan çekmemeli, okulda öğretmenleri ve okul âile birlikleri ile sürekli  temasta olunmalıdır. Unutmayalım çocuğun aldığı her not (ister başarı ister kırık olsun) onun çalıştığını veya   eksikliklerinin olduğunu göstermek için sadece öğrenciye değil aynı zamanda veliye de bir uyarı belgesi niteliğindedir.

Şâyet öğrencinin  bu biten dönemde zayıf veya düşük not almış dersleri varsa, bazı dersleri daha fazla çalışması gerekebilir, ancak ona çeşitli baskılarla ders çalıştıramazsınız.Yeni dönem okul açılışında  Onun kırık not almasının nedenlerini öüretmen, öğrenci birlikte beraberce tartışarak çözüm aranmalıdır.

Çocuklarımız tâtil dönüşü (yeni dersbaşı yılında) dersbaşı stresini  ilkgünlerde üzerlerinden atamazlar,Hatta tâtile girerken  karnesindeki başarısız notları nedeniyle okula dönüşünde kendisine güveni zedelenen çocuklarımız farklı duygu ve düşünceler içine girebilirler. Ozaman anne- baba bu dönem için onları motive edici, özendirici teselliler yapmalıdırlar.

 Özellikle lise çağı Çocuklarımızın aldığı başarı notlarının düşüklüğü, âilenin ters tutumu ve şiddete dönük davranışları öğrenciyi mutsuz eder, (içe kapanma veya davranış bozukluklarına veya kendine zarar verebilecek davranışlara girmesine neden olduğu gibi), âilenin çocuğu cezalandırıcı, toplum içinde küçük düşürücü davranışları çocuğun özgüvenini tümüyle azaltır.

Bu tâtildönemini öğrencilerimizinkarne notları iyi veya kötü olsun bütün çocuklarımız “bir dönem boyunca eğitim ve öğretim adına sergilemiş oldukları performansların sonucunda elde ettikleri bir dinlenme süreci olarak görürler” .

O halde,  yeni dönemde başlayacakders başında öğrencimiz hangi sınıfa, hangi okula giderse gitsin, onlar bizim çocuklarımız. Başarısıyla- başarısızlığıyla onlarla ilgilendiğimizi, değer verdiğimizi, arkalarında durduğumuzu gösterme zamânıdır.

Bize düşen( veli öğretmen) en başta gelen sorumluluk, onları vatanını, milletini seven, örf, âdet , gelenek ve göreneklerine bağlı, hakka, hukuka riâyet eden. Büyük, küçük bilen ve modern çağın bilgisine sâhip bireyler olarak yetiştirmektir.

ÖZETLERSEK:

Bu dönemi kapatırken (2018-2019 yılı eğitim dönemini) öğrencilerimizi can sipârâne gayretlerle hayata hazırlayan öğretmenlerimizi kutlar, kendilerine yeni dönemde de üstün başarılar dileriz.

Ayrıca, öğrencilerimize de başarının yolunun çok çalışmaktan geçtiğini hatırlatırız…

Anne babalar, veliler… Siz de  şunu hatırınızdan hiç çıkarmayınız…

Çocuklarımıza verilen karne notları sâdece öğrencimizi değil, aynı zamanda bizide ilgilendirmektedir.

Yeni dönemde başarının yolunun yine Okul, öğretmen, öğrenci, diyaloğumuzun  iyi olmasından geçeceğinin unutulmaması gerektiğini hatırdan çıkarmayalım …

Bütün öğretim görevlilerimize, öğrencilerimize iyi tâtiller dilerim…

Sağlıkla kalın.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Gölcük Postası Gazetesi ile doğru, tarafsız ve son dakika heberleri Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

ARKADAŞ(DOST)DEDİĞİN..!21 Temmuz 2019 Saat: 13:15
CUMHURİYET ÜZERİNE BİR ANEKDOT..!19 Temmuz 2019 Saat: 12:50
EVİNDE HUZURUN VARMI..?18 Temmuz 2019 Saat: 13:52
İRÂDELİ DİK DURULABİLSE..!16 Temmuz 2019 Saat: 14:14
Tüm Yazıları
Yukarı ↑