Anket

Gölcük'te olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
Gölcükte olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
  • Sinema
  • Balık Ekmek Tekneleri
  • Konserler
  • Bowling Salonu
  • Lunapark

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

M.Hilmi ÖZBEK
M.Hilmi ÖZBEK

TEKRARLANACAK SEÇİMİN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ..!

18 Haziran 2019 Saat: 13:25

Demokrasinin gereği olan Bir mahalli seçimi 23 Haziranda yeniden yaşaşayacağız.

Seçimler bir ülkedeki çağdaşlığın yanında, o ülkenin   hukuksallığının da göstergesidir.

Seçimler, siyâsi hizmet yarışıdır, bu hizmet yarışını hiç kimse gereksiz tutum ve davranışlar örneğin ( kötü konuşmalar, çirkin sözler, çirkin tezâhuratlar, yakışıksız isnatlar, suç nitelikli  fiillerle  kendi mecrâsından uzaklaştırmaya kalkamaz!)

Bu, demokrasiye karşı yapılan en büyük insanlık suçudur.

Ama bunu kime anlatacaksın, 31 Martta alt tarafı bir mahalli seçim yaptık, seçim öncesi yapılan kötü propagandalar, konuşmalar, bir sürü olumsuzlukları, ibretle  seyrettik.

Seçim biter her şey yerine oturur derken, seçim sonrası uygulamalar partizan girişimler, YSK nınuygulamaları, işi çorbaya çevirmiştir.

Seçim Sonuçlarını olgunlukla karşılamak gerekirken ( yanlışlık ve üsülsüzlüklere karşı gereken başvurular seçmen listeleri askıdayken yapılması icap ederken) Kazanan belli olduktan sonra ağa sola çabalamanın, çeşitli yollara başvurmanınyasada yeri bulunmamaktadır!

Seçimi açık ara kazanan belli olduysa, mızıkçılık yaparak  siyâsete gölge düşürmek hiçbir partiye yakışmaz! Bu, o partiyi ve siyâsetçilerini Ülkeye hizmetten çok kişisel hesapları peşinde koşan (çıkarcılar) durumuna düşürür.

31 Martta yapılan bu mahalli seçim, öncesi ve sonrasıyla  iktidar kanadının yasa kurallarına aykırı tutum ve davranışlarıyla geçti! Yasaklara uyulmadı, tarafsız olması gereken Cumhurbaşkanı da mâlesef partisinin tarafı oldu! Muhâlefet partilerine karşı aşırıağır söylemleriyle dikkat çekti.

31 Mart seçimi öncesinde iktidar kanadı (Cumhurbaşkanı) seçmene bilgi vermek, güven ve güvence vermek, hesap vermek, umut vermek, iş aş sözü vermek gibi yaklaşımlara hiç girmedi, Aksine memlekette sanki bir beka (ülkenin var olma) meselesi varmış, bununda müsebbibi muhalefetmiş gibi  seçmenler  ötekileştirmeye çalışıldı.

Bütün medeni ülkelerde seçimler bir demokrasi yarışıdır, kavga nedeni yapılmaz, partilerin birbirlerine düşman kardeşler gibi ters yaklaşımı  asla kabul görmez! (örneğini 31 mart seçiminde  çokça gördük))

İktidar ve ortağı partinin(cumhur ittifâkı) nın seçim öncesi hırçınlığını, seçim sonrası da, mızıkçılığını 31 Mart seçiminde  ibretle seyrettik! Yalan, suçlama, hile sahtekarlık, aşağılama, oy çalma, tutanaklarda sahtekarlık gibi sözlü yazılı açıklamaları oseçimde  oldukça fazla kullandılar!

Ayrıca 31 Mart seçiminde Basında ve TV.de kişiliksiz, niteliksiz, iktidar dalkavukluğu yapan, yüzsüz kanallara  çok rastladık ! (insan olmak onurlu düzgün dürüst, özgür ve bağımsız olmak yerine, çıkar ve yarar için uydu ve uşak olmaktan kaçınmayan) ları da gördük mâlesef.

Bu seçimin en yanlış olan tarafı da, bana göre; Cumhurbaşkanının parti başkanı seviyesine inip, alanlarda kürsülere çıkıp, Bilbordlarda  boyboy afişlerini astırıp, (sanki belediye başkanı o seçilecekmiş gibi) lanse etmesi idi.

Seçim sonrası (Cumhur ittifâkı) nda büyük panik yaşandı, Ankara gitti, İstanbul’da gitti, İzmir zâten onlarda değil, şimdi 23 haziranda İstanbul’da seçim yenilenecek, sonuç yine aynı çıkacağı kesin! ve bir erken Milletvekili genel seçim karârı çıkartırlarsa, daha çok sarsılır ve şaşırırlar gibi.

Kısacası 31 martseçiminde  Anadolu ajansı, YSK, Havuz medyası, iktidar partisi, MHP, bâzı sandık görevlileri çok kötü sınav vermiştir!

Kamu görevlileri özellikle seçimlerde (ileride kimsenin yüzüne bakamaz, sokağa çıkamaz duruma gelmekten, kaçınmak zorundadır), dürüst olmak akıl ve ahlak gereğidir, bir oy’un bile vebâli çok büyüktür! Adâlete  yasaya Aykırı uygulamalar zâten suçtur…

Şurasını hiç unutmamamız gerekir;

Adâlet mülkün temelidir!

Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir!

Adâlet güneşinin aydınlığı hiçbir kaynakta yoktur!

Her seçim bir demokrasi dersidir,

Tabi ders çıkarıp anlayabilene…

Sağlıkla kalın.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Gölcük Postası Gazetesi ile doğru, tarafsız ve son dakika heberleri Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

ARKADAŞ(DOST)DEDİĞİN..!21 Temmuz 2019 Saat: 13:15
CUMHURİYET ÜZERİNE BİR ANEKDOT..!19 Temmuz 2019 Saat: 12:50
EVİNDE HUZURUN VARMI..?18 Temmuz 2019 Saat: 13:52
İRÂDELİ DİK DURULABİLSE..!16 Temmuz 2019 Saat: 14:14
Tüm Yazıları
Yukarı ↑