Anket

Gölcük'te olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
Gölcükte olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
  • Sinema
  • Balık Ekmek Tekneleri
  • Konserler
  • Bowling Salonu
  • Lunapark

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

M.Hilmi ÖZBEK
M.Hilmi ÖZBEK

HIRS VE İNTİKAM MÜSLÜMANA YAKIŞMAZ..!

19 Haziran 2019 Saat: 11:47

 Acısıyla tatlısıyla kıyasıya rekâbetin ön plana çıkartıldığı bir yerel seçimi 31nmartta yaşadık, yenilenecek seçime ise üç gün kaldı sayılır.

Kalmasına kaldı da, Rekâbetyapıyoruz üç ay önce birbirimize söylediğimiz, kötü laf, söz, isnat, iftira ve yakıştırmalar da hafızalarımızdan daha silinmedi.

Düşünüyorum da; İnsan kendi vatandaşını, kendi halkını, kendi rakibi partiyi ve seçmenini nasıl olurda bu kadar ağır ve kötü sözlerle ilzam edebilir!

Kendi vatandaşı olan binlerce kişiyi başka partiye sempatizanıvar diye nasıl olur da illet, zillet , şerittifâkı gibi yaftalarla töhmet altında bırakabilir diye hep düşündük.

15 Temmuzihânetgirişimini yaşamış bir millet olarak hâlâ daha ders almadığımız anlaşılıyor, çok partili yaşam hayâtımızda toplumun tüm kesimlerinin tek bir partiyi desteklemesi nasıl beklenebilir! Böyle bir beklenti ancak diktatörlük rejimlerinde olur.

15 Temmuzda Millet olarak şunu gördüğümüzü ne çabuk unuttuk!, iktidarı ile, muhalefeti ile, Siyâsilerimiz, basın mensupları, istihbâratçılarımız, işadamlarımız,ve halkımız Aralarındaki eskiden beri var olan kavga ve kırgınlıklarıbir kenara bırakıp, o gecehâinayaklanma girişimine karşı birlik beraberliğin en güzel örneğini sergileyip bu hâin kalkışmaya hep birlikte direnmedik mi?

Böyle kalkışmalardan sonra meydana gelen derin acılar yıllar sonra bile hâfızalardatâzeliğini yitirmemişken, bir seçim dolayısı ile insanlarımızı ayırıma tâbi tutup kutuplaştırmanın kime ne yararı oldu?

Böyle kutuplaşmalar ancak dış düşmanlarımızın işine yarayıp ekmeğine yağ sürmez mi?

Yine 31 Mart seçiminde gördük ki, bâzımedya gruplarının medya ve basın gücüyle (kapabilecekleriihâlelerin, elde edecekleri rantların devamı için) İktidar destekçiliğine soyunup, muhâlefetdümanlığı yaptıklarına şâhit olmadık mı?

31 Mart seçimindeOy veren vatandaşın, Ülkede ne olup bittiğinden artık haberdar olduğu anlaşıldı, sadaka gibi verilenlerle, beyin yıkama algı operasyonlarıyla uyutulduğu dönemler artık geride kaldığını gördük.

Ülke gerçekleri değilde, habire şişinme, sataşma, karşı olanları karalama, operasyonlarıyla korkutulup yıldırma dönemlerinin de artık geride kaldığını da hep birlikte gördük.

31 Mart seçimi bize bir kez daha göstermiştir ki, Bu ülkede bundan sonra Hırs,kin ve İntikam ile ve muktedirliğin verdiği yetkiyi kullanarak hasımlarına karşı üstünlük kurmak isteyenlerin başarılı olamayacağını göstermiştir.

ILIMLILIK, ÎTİDAL NASIL OLMALI DERSENİZ..!

Peygamberimiz (S.A.V.) bir gün ashâbına sormuş “pehlivan kimdir”?Ashabtanbâzıları, “Yârasülallah, pehlivan herkesi yenen adamdır”. Demişler.

Peygamberimiz (S.A.V.) Hayır demiş..!pehlivan, “öfkesini kinini yutan adamdır” demiş. ( Buhârihadis S.102)

Sözlü olarak bunu demekle kalmamış, Mekkenin Fethi günü kendisini Mekke’den çıkaran,(hicrete zorlayan)bir çokeshâbını öldüren, mallarını talan edenler dâhil her türlü suçu işleyen insanlar, boyunlarını büküp ve mağlup durumdaelpençe karşısında dizilmişler iken,“Bende Yusuf kardeşimin (Yusuf A.S.) dediğini derim”. Demiştir.

Bu söz ne yüce bir olgunluktur! Yusuf (A.s.) kardeşlerine;“Bugün size kınamak yok..! Allah sizi affetsin! O merhamet edenlerin en merhametlisidir. Hepiniz evlerinize gidiniz ve hepiniz hürsünüz.” (Yusuf sûresi 92.)Âyetini okuyarak yoluna devam etmiş, onlardan devri sâbık yaparak intikam almamıştır…

AYET’E KONU OLAN OLAY;

Mâlum; Yusuf sûresinde, Kardeşleri tarafından kuyuya atılan, köle olarak pazarlarda satılan Yusuf (A.s.), bir gün Mısır’a Sultan olur. Kardeşleri yiyecek almak için geldiklerinde karşılarında Yusuf (A.s.)’u bulunca boyunlarını bükerler, bunun üzerine Yusuf (A.s.) onları affettiğini söyler.

Ölmüş veya Pîrifânî (çok yaşlı) insanlarla birde, muktedir iken(o güç ve yetkiyi kullanarak) rakip hasımlarla hesaplaşılmaz..!

Yaşayan insanların yaptıkları haksızlık ve kötülükler varsa, onun bu kötülükten dolayı cehenneme çıkan yolunu! Nasıl, cennete çeviririm diye çalışılır..!(yaptıkları kusurlar yüzlerine vurulmaz)

Târihin her döneminde yaşamış zâlim..! Gaddar..!Firavun..!Yönetici ve mâiyetine karşın, aynı dönemlerde yaşamış bir de Allah dostları vardır.

Mesela; Yunus Emre, mevlâna, hacı bektâş-ı veli, İmâm-ı âzam, Ömer Nasuhi bilmen. Süleyman Hilmi Tunahan, Saidi Nursi gibi…

Peki, o döneminzâlim, gaddar, despotları ve avanelerini şimdi hatırlayan, var mı..? Yok…

Onlar nisyan çukurlarında çürüyüp gittiler..!

Ama; Allah dostlarını, (iyileri) hepimiz tanıyoruz.

Onları, bugüne kadar bize getiren sevdiren ise, İslâm’ın affediciliği ile düşmanlarını İslâm potasında eritme hoşgörüsüdür…Bunu da akıldan hiç çıkarmamak lâzım.

Birlik berâberliğimiz bozulursa ne olacağını 30 yıldır uğraştığımız ülke düşmanı pkklılar, ve 15 Temmuz hâinkalkışmacılarınülkemize yapmak istediklerinden biliyoruz! (hemde kendi içimizden çıkanhâinler olarak.)

Ders almışızdır inşallah,

Ders almayanlar dâîma önden gidenlerin düştükleri çukurlara düşerler zîra...

Sağlıkla kalın.

 

 

 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Gölcük Postası Gazetesi ile doğru, tarafsız ve son dakika heberleri Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

CUMHURİYET ÜZERİNE BİR ANEKDOT..!19 Temmuz 2019 Saat: 12:50
EVİNDE HUZURUN VARMI..?18 Temmuz 2019 Saat: 13:52
İRÂDELİ DİK DURULABİLSE..!16 Temmuz 2019 Saat: 14:14
DEMOKRASİ EN BÜYÜK NÎMET..!15 Temmuz 2019 Saat: 14:07
Tüm Yazıları
Yukarı ↑