Anket

Gölcük'te olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
Gölcükte olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
  • Sinema
  • Bowling Salonu
  • Balık Ekmek Tekneleri
  • Konserler
  • Lunapark

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

‘Kaynaştırma eğitimi, büyük katkı sunuyor’

Donanma Çağlar Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nin Müdürü Faruk Demirtaşlar, özel çocuklara akranlarıyla aynı sınıfta eğitim alma imkanı sunan kaynaştırma eğitiminin önemine dikkat çekerek, “Kaynaştırma eğitimi, çocuğa

11 Eylül 2017 Saat: 17:46
‘Kaynaştırma eğitimi, büyük katkı sunuyor’
‘Kaynaştırma eğitimi, büyük katkı sunuyor’

Donanma Çağlar Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nin Müdürü Faruk Demirtaşlar, özel çocuklara akranlarıyla aynı sınıfta eğitim alma imkanı sunan kaynaştırma eğitiminin önemine dikkat çekerek, “Kaynaştırma eğitimi, çocuğa büyük katkı sunuyor” dedi. 

Gölcük’te hizmet veren Donanma Çağlar Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nin Müdürü Faruk Demirtaşlar, 2017- 2018 Eğitim-Öğretim Yılı’nın başlaması ile birlikte kurumdaki çalışmaların artacağını belirtti. Konu ile ilgili önemli bilgiler veren Demirtaşlar, “Özel çocuklarımıza kaynaştırma eğitimi verilmesi, onların eğitimi için çok büyük bir katkı sağlıyor. Kaynaştırma eğitimi, çocukların akranları ile aynı sınıfta eğitim almasıdır. Yaşıtları ile aynı ortamda kalınca aynı oyunları oynuyorlar. Diğer çocuklar da onlardan çok şey öğreniyor. Bu durum, çocukların gelişimlerine de katkı sağlıyor.Bu dönemde kaynaştırma eğitimi çok güzel oluyor. Devletin de kaynaştırma eğitimi ile ilgili bir yönetmeliği var. Çocuğun birçok hakkı bu yönetmelikle korunuyor. Mesela onlara, cevaplayabilecekleri sorulardan oluşan bir sınav yapılıyor” dedi.

‘MODEL ALMALARI KOLAYLAŞIYOR’

Açıklamalarına devam eden Demirtaşlar, “Çocuklara bireysel eğitim programları yapılıyor. Bizler de çocuklardan yapabilecekleri şeyleri istiyoruz. Özel eğitime gereksinim duyan çocuğa kaynaştırma eğitimi verilerek onlara normal öğrencilerle işbirliği yapması ve uyum içerisinde çalışma alışkanlığı kazandırılması söz konusu oluyor. Böylelikle normal öğrencilerden olumlu davranışları edinmeleri ve model almaları kolaylaşıyor. En önemlisi, sosyalleşmelerini ve toplumda var olduklarını fark ediyorlar. Toplumun içinde önemli olduklarını hissediyorlar. Özel eğitime ihtiyacı olmayan çocuklara da kaynaştırma eğitimi vermenin çok faydası oluyor. Bu eğitime gereksinim duyan öğrencilere karşı hoşgörülü olmayı öğreniyorlar. Özel eğitime gereksinim duyan öğrenci ile normal öğrenciler arasındaki işbirliği ve yardımlaşma becerisi de artıyor. En önemlisi, özel çocuklar hakkında bilgi sahibi oluyorlar. Onlara katkı sağlıyorlar” ifadelerini kullandı.

‘ÖĞRENCİLERİMİZİN HAREKET KABİLİYETİ ARTIYOR’

Kurumlarına yeni katılan personel ve kurum faaliyetleri hakkında da bilgiler veren Demirtaşlar, “Bir psikolojik danışman ve rehberlik hocamız ile bir özel eğitim öğretmenimiz, kurumumuzdaki görevlerine başladılar. Böylelikle kadromuzu da güçlendirmiş olduk. Halk Eğitim Merkezi ile çalışmalarımız olacak. Personelleriyle birlikte el sanatları çalışmaları yapacağız. Kurumumuzda uzay terapisi yapıyoruz. Bu terapi ile çocuğumuza yürüme çalışmaları yaptırabiliyoruz. Bunun yanı sıra, kurumumuzda ‘kinect’ teknolojisi ile eğitim veriyoruz. Bu sistem ile öğrencimiz, kendisini bizzat oyunun içinde buluyor. Bu etkinliğimiz ile çocuklarımızın hareket kabiliyeti büyük oranda artıyor. Kendilerini oyuna kaptırdıkları zaman yapamadıkları hareketleri bile yapabiliyorlar”  diye konuştu.  Erdem ŞENGÜL

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Gölcük Postası Gazetesi ile doğru, tarafsız ve son dakika heberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑