Anket

Gölcük'te olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
Gölcükte olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
  • Sinema
  • Bowling Salonu
  • Balık Ekmek Tekneleri
  • Konserler
  • Lunapark

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

Elma Festivali’nde 25. Yıl

İlçemizde gerçekleştirilen ve bu yıl çeyrek asrı bulan 25. Yeşil İhsaniye Elma Festivali’nin başlangıç programı, dün Yakup Macar’ın bahçesinde düzenlenen basın toplantısı ile resmen başladı.

12 Eylül 2017 Saat: 15:33
Elma Festivali’nde 25. Yıl
Elma Festivali’nde 25. Yıl

Gölcük’te çeyrek asrı tamamlayan 25. Yeşil İhsaniye Elma Festivali’nin başlangıcı, dün Yakup Macar’ın bahçesinde düzenlenen basın toplantısı ile resmen başlamış oldu. Gerçekleştirilen toplantıya Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, Başkan Yardımcısı Levent Değirmenci, Ford Otosan İnsan Kaynakları Müdürü Ali Rıza Aksoy, İhsaniye Kalkınma Kooperatifi Başkanı Yusuf Ziya Zorlu, belediye daire müdürleri, bahçesinde basın toplantısı yapılan üreticilerden Yakup Macar ve meyve üreticileri katılım gösterdi. Toplantıda bir konuşma yapan Başkan Ellibeş, “İnsan, yaşadığı müddetçe zamanın nasıl geçtiğini anlamıyor. Bir sene önce yine sizlerle birlikte festivalimizin tanıtımını yapmıştık. Bu yıl da 25.sini yapıyoruz. Sevgide buluşmaya devam ediyoruz. Bugün elma ve armut için buluştuk” dedi.

 

‘KOŞULLAR ZORLAŞIYOR’

Açıklamasına devam eden Başkan Ellibeş, “Bu coğrafya, hem denize hem de ormana sahip. Çeşitli meyvelerimiz var: Elma, armut, üzüm, ceviz, kestane gibi. En tanınmışı ve yoğun biçimde üretileni ise elma ve armut. Elmamızın yıllık rekoltesi 5 bin, armudun yıllık rekoltesi de 7 bin ton civarında. Çok sınırlı ve sayılı üreticimiz, bu hususta iradesini ortaya koyup üretime devam etmekte. Kooperatif başkanımızın önderliğinde yapılan oluşumla bu birlikteliklerini sürdürüyorlar. Her geçen yıl, koşulları biraz daha zorlaştırıyor. Üreticilerimiz ısrarla, azim ve kararlılıkla, ekonomik boyutu bir kenara bırakarak üretime devam ediyor. Biz de yerel yönetimler olarak ilçemizdeki güçlü sanayi kuruluşu olan Ford ile üreticilerimize katkı sunmaya çalışıyoruz. Üreticilerimiz, iradelerini devam ettirdiği sürece desteğimizi sürdüreceğiz. 12 – 15 – 16 Eylül tarihlerinde festivalimizi yapacağız” dedi.

 

‘GÖLCÜK’ÜN BU BÖLGESİ, GÜZEL BİR PENCERE AÇIYOR’

Açıklamalarına son veren Başkan Ellibeş, “1975 yılında üreticiler tarafından başlayan ve geleneksel olarak her yıl devam eden, İhsaniye Belediyesi’nin katkısı ile sürdürülen ve Gölcük Belediyesi’nin devam ettirmesi, Ford Otosan’ın ana sponsorluğuyla bu yıl tekrar festivalimizi yapıyoruz. Festivale destek olan tüm yönetici, üreticilerimize teşekkür ediyorum. Sanayileşen kentimizde yeşile hasret kaldığımız süreçte Gölcük’ün bu bölgesi, güzel bir pencere açıyor. Biz yeşil doğaya bakmaya devam edelim. Sanayinin yorgun ortamından bir nebze olsun ayrılarak yeşil ile iç içe yaşantımızı sürdürelim” dedi.

 

‘ÜRETİME DESTEK OLMAKTAN ÇOK MUTLUYUZ’

Başkan Ellibeş’in ardından sözü alan Ford Otosan İnsan Kaynakları Müdürü Ali Rıza Aksoy, “Biz gerçekten ilçemizdeki böylesine büyük bir üretime destek olmaktan çok mutluyuz. Yaklaşık 7 yıldan bu yana sponsorluğumuz sürüyor. Gölcük Belediyesi, bu yıl halkımıza 2 ton elma dağıtacak. Biz de 8 ton elma alarak üreticimize destek olmaya devam edeceğiz. 25 yıldır devam eden böylesine güzel bir festivalin bir parçası olmak, bizleri çok mutlu ediyor” dedi.

 Erdem ŞENGÜL

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Gölcük Postası Gazetesi ile doğru, tarafsız ve son dakika heberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑