Anket

Gölcük'te olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
Gölcükte olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
  • Sinema
  • Balık Ekmek Tekneleri
  • Konserler
  • Bowling Salonu
  • Lunapark

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

‘Özgüveni yüksek gençler yetiştirmeliyiz’

‘Özgüveni yüksek gençler yetiştirmeliyiz’

6 Ekim 2017 Saat: 17:24
‘Özgüveni yüksek gençler yetiştirmeliyiz’
‘Özgüveni yüksek gençler yetiştirmeliyiz’

Gebze Teknik Üniversitesi 2017-2018 Akademik Yılı Açılış Töreni, Başbakan Yardımcısı Fikri Işık ve Vali Hüseyin Aksoy’un katılımlarıyla gerçekleştirildi. Başbakan Yardımcısı Işık törendeki konuşmasında, “Özgüveni yüksek gençler yetiştirmeliyiz” dedi.

 Gebze Teknik ÜniversitesiElektronik Mühendisliği Konferans Salonu’nda düzenlenen törene; Başbakan Yardımcısı Fikri Işık ve Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy’un yanısıra, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriya Özak, Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün, Gebze Kaymakamı Mustafa Güler,  İl Emniyet Müdürü Necati Denizci, İl Jandarma Komutanı Alb. Osman Aslan, Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler, ilçe belediye başkanları, Organize Sanayi Bölgelerinin yönetim kurulu başkanları, akademisyenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

 ‘İLK 10 ARAŞTIRMA ÜNİVERSİTESİ ARASINDA’

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törende Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün’ün konuşmasının ardından Vali Hüseyin Aksoy yaptığı konuşmada, “Gebze Teknik Üniversitemiz kurulduğu yıldan itibaren çok önemli çalışmaları ortaya koymuş ve ilk 10 araştırma üniversitesi arasında yer almıştır. Gebze ve Kocaeli sanayinin kalbi konumundadır. Gebze Teknik Üniversitemiz; birikimiyle, sanayi ile işbirliği içerisinde mevcut kapasiteyi çok daha iyi bir noktaya taşıyabilecek potansiyele sahip bir üniversitedir. Sayın Rektörümüzün şahsında yapılan çalışmalarla sanayi ve üniversite işbirliğinin çok daha iyi bir noktaya ilerlediğini görmekten büyük memnuniyet duymaktayız” dedi.

‘KENDİSİNE YAKIŞAN PERFORMANSI ORTAYA KOYACAKTIR’

Başbakan Yardımcısı Işık, Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) 2017-2018 Akademik Yıl Açılışı'nda yaptığı konuşmada, bu akademik yılda da GTÜ'nün kendisine yakışan performansı ortaya koyacağına inandığını söyledi.Işık, "Dünyanın bir ucundaki bir ülke akıllı ve iyi planlanmış yatırımlarla dünyanın jeostratejik olarak çok daha önemli ülkelerinin önüne geçecek. Böyle bir dünyada Türkiye'nin yerini alabilmesi için hiç kuşkusuz eğitime, bilim ve teknolojiye yaptığı yatırım, bilim ve teknolojinin ürüne dönüşmesi sürecinde yaptığı yatırım belirleyici olacak." şeklinde konuştu.Şu anda yoğun bir eğitim tartışması yapıldığını anımsatan Işık, "Tartışmayı TEOG üzerinden yürütüyoruz. 'TEOG kalksın, kalkmasın, hemen kalksın, şu olsun, bu olsun...' Ama TEOG'dan çok daha önemli bir tartışmayı maalesef hep ihmal ediyoruz. Bizim eğitimde önceliğimiz çok bilen insan mı olmalı? Yoksa çok iyi insan mı olmalı? Çok bilen insan istiyorsak bunun yöntemleri farklı" ifadesini kullandı.

‘ÖZGÜVENİ YÜKSEK GENÇLER YETİŞTİRMELİYİZ’

Işık, teknolojik gelişmelerden dolayı çok bilmenin değerini kaybettiği, bilgiye ulaşmanın kolaylaştığı bir çağ yaşandığını aktararak, "Çağın getirdiği riskleri de hesap ettiğimiz zaman çok iyi insan yetiştirmek, etik değerlere sahip, iyi insan olma, iyi bir aile bireyi olma, iyi bir vatandaş olma anlayışına sahip insan yetiştirmeyi ön planda tutmalıyız. Özgüveni yüksek gençler yetiştirmeliyiz. Bilgiyi, o 6 basamak dediğimiz bilgi, kavrama, yorumlama, analiz, sentez ve değerlendirme aşamalarını bilen ve bunları uygulayabilen gençler ve bireyler yetiştirmek zorundayız ki her şarta adapte olabilsin" dedi.

‘ARTIK DİSİPLİNLER ARASI ÇALIŞMALAR YÜRÜTEN ÜNİVERSİTELER REVAÇTA’

Bilim ve teknolojiye yaptıkları yatırımların önemine değinen Işık, artık disiplinler arası çalışmalar yürüten üniversitelerin revaçta olduğunu söyledi.Işık, bu açıdan Türkiye'de son dönemde Ar-Ge ve teknolojiye ciddi yatırımlar yaptıklarını ifade ederek, pek çok konuda Türkiye'nin fiziksel ve bütçesel artışına paralel bir başarıyı henüz yakalayamadıklarını kaydetti.Her şeyin para olmadığını dile getiren Işık, Türkiye'de şu anda Ar-Ge ve inovasyon için yeterli kaynak olduğunu ancak proje kalitesinde de ciddi sorun bulunduğunu bildirdi.Işık, çok daha fazla Ar-Ge ve inovasyonun yapıldığı ülke olmayı amaçladıklarını vurgulayarak, "Türkiye son yıllarda önemli mesafeler almakla birlikte daha almamız gereken çok mesafe var. Biraz da bu konulara kafa yormak durumundayız. Biraz daha basma kalıp düşüncelerin dışına çıkıp, 'Biz nerede eksik kaldık?' diyerek bunlara daha fazla odaklanmak zorundayız. Bu açıdan son dönemde hayata geçirdiğimiz reformlar, çok daha güçlü çalışmaların yapılacağını gösteriyor." ifadesini kullandı.İlgili reform paketleriyle pek çok engelin kaldırıldığını anlatan Işık, "Şimdi beklediğimiz, üniversitelerimizin araştırma alanına, teknoloji geliştirme alanına ve interdisipliner çalışma alanına daha fazla yoğunlaşması. Hocalarımızdan beklediğimiz en temel nokta bu. Sadece eğitim misyonlu üniversite olamayız. Sadece araştırma odaklı üniversitede de olmalıyız. Yaptığımız araştırmaların ürüne dönmesi Türkiye için ve insanlık için ekonomik ve sosyal faydaya dönüşmesi de önemli bir önceliğimiz olmalı” dedi.

‘İNGİLİZCE'Yİ BİLMEK AMA TÜRKÇE'Yİ KONUŞMAK DURUMUNDAYIZ’

Işık, GTÜ'nün lisans düzeyinde iyi öğrenci alarak 4-5 yıllık eğitimden sonra master ve doktoraya yönelik seçimler yapmanın daha kolay olacağını belirterek, "İngilizce bölümleri açmak durumundayız. Artık bu dünyada üniversite mezununun İngilizce bilmemesi adeta okuma yazma bilmemek noktasına geldi. İngilizce'nin bilinmesini çok önemsiyoruz ama günlük dilimizde kendi dilimizi, kendi kültür ve medeniyetimizin taşıyıcısı olan Türkçemizi de konuşmak zorundayız. O noktada Türk Dil Kurumu'yla da şu arada ilgilendiğim için söylüyorum. Sizden özel ricam, gençlerimizden özel ricam, İngilizce'yi, yabancı dili çok iyi öğrenin ama lütfen Türkçe konuşun" dedi. Konuşmaların ardından Işık ve beraberindeki protokol üyeleri, GTÜ Akademik Başarı Ödülü almaya hak kazananlara ödülleri ile üniversiteye burs veren kurumların temsilcilerine plaket verdi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Gölcük Postası Gazetesi ile doğru, tarafsız ve son dakika heberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑