Anket

Gölcük'te olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
Gölcükte olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
  • Sinema
  • Bowling Salonu
  • Balık Ekmek Tekneleri
  • Konserler
  • Lunapark

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

Pembe Köşk, ilk günkü gibi olacak

Büyükşehir Belediyesi, İzmit Hacıhasan Mahallesi’nde yer alan Pembe Köşk’ün restorasyon çalışmalarına son hızıyla devam ediyor

12 Ocak 2018 Saat: 13:54
Pembe Köşk, ilk günkü gibi olacak
Pembe Köşk, ilk günkü gibi olacak

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, İzmit Hacıhasan Mahallesi’nde yer alan Pembe Köşk’ün restorasyon çalışmalarını sürdürüyor. 19. yüzyıl yapısı olan köşk, ahşap kısmı tarihi belgeler ışığında öz haline göre projelendirilerek aslına uygun olarak restore ediliyor. Taşıyıcı kısmı tamamen sökülen ve tarihi ahşap yapı elemanları korunan yapının zemin çalışmaları gerçekleştiriliyor. Yapının mevcut kotları alınarak etrafındaki molozlar temizleniyor. Bodrum katta taş duvarların derz açma çalışmaları yapılıyor. Önümüzdeki günlerde yapının drenaj imalatına başlanacak.

PROJE İÇİN ARŞİV BELGELERİ ARAŞTIRILDI

Gayrimenkul Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulu’nun tescillediği yapı Sırrı Paşa Konağı’nın alt kısmında bulunuyor. Pembe Köşk; Yeşil Konak, Yumurtacı Mescidi ve Kapanca Sokak gibi tarihi dokunun merkezinde, İçkale Surları’nın yanında bulunuyor. Yapı, restorasyon sonrası Kocaeli halkının hizmetine sunulacak. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanan proje, bilimsel verilerden yararlanılarak oluşturuldu. Proje için arşiv belgeleri araştırıldı, dönemin mimari analizleri yapıldı. Köşkün projesi en ince ayrıntılarına kadar hesaplandı.

YAPININ SİMGESİ CİHANNÜMA

Giyotin pencereli, ikinci katı dışa çıkmalı, eliböğründeli, kat silmeleri saçaklı, ön cephesi süslemeli olan köşkün restorasyonunda, bu mimari unsurlara dikkat edilecek. Tarihi köşk; bir bodrum, iki normal ve bir çatı katından oluşuyor. Yapının projelendirilmesi esnasında yapılan çalışmalar, önemli bir ayrıntıyı ortaya çıkardı. Mevcut çatı katının geleneksel İzmit konut mimarisindeki her yan görülebilecek biçimde yapılmış, camlı çatı katının (cihannüma) değiştirilmesiyle bugünkü halini aldığı belirlendi. Bu nedenle orjinali bozularak çatı katına dönüştürülen cihannüma, restorasyonla tekrar eski haline kavuşacak.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Gölcük Postası Gazetesi ile doğru, tarafsız ve son dakika heberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑