Anket

Gölcük'te olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
Gölcükte olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
  • Sinema
  • Bowling Salonu
  • Balık Ekmek Tekneleri
  • Konserler
  • Lunapark

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

KOÜ’de ‘Kadın Sağlığı’ eğitimi

‘Kocaeli Kadın Sağlığı Eğitim Projesi’ kapsamında Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy’un eşi Hülya Aksoy, Kocaeli Üniversitesi’nde çalışan bayanlarla bir araya geldi.

12 Ocak 2018 Saat: 13:58
KOÜ’de ‘Kadın Sağlığı’ eğitimi
KOÜ’de ‘Kadın Sağlığı’ eğitimi

Prof. Dr. Baki Komsuoğlu Toplantı Salonu’nda katılımcı bayanlara eğitim verildi. 
Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy’un eşi Hülya Aksoy’un koordinatörlüğünde, İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yürütülen ‘Kocaeli Kadın Sağlığı Eğitim Projesi’ çalışmaları kapsamında, Kocaeli Üniversitesi’nde çalışan bayanlara Prof. Dr. Baki Komsuoğlu Toplantı Salonu’nda eğitim verildi. Toplantıya; Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy’un eşi Hülya Aksoy’un yanı sıra; Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü’nün eşi Ümmühan Hülagü, Kocaeli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nilgün Fığlalı, Sağlıklı Hayat Merkezi Sorumlu Hekimi Dr. Işın Bilginer, çok sayıda akademik ve idari personel katıldı.

‘LÜTFEN KENDİNİZİ İHMAL ETMEYİN’

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda;  Hülya Aksoy,  yapmış olduğu konuşmada; “Değerli katılımcılar hepiniz projemize hoş geldiniz. Öncelikle Rektör Beye değerli eşine ve emeği geçen herkese bizi sizlerle buluşturduğu için teşekkür ediyorum. Valilik olarak Kocaeli’mizde Kadın Sağlığı Eğitim projesi başlattık. Projemizin amacı farkındalık yaratmak ve kadınlarımızı kendi sağlıkları konusunda, belirli konularda bilgilendirmektir. Sizler buradaki konuları biliyorsunuz fakat bilmek yetmiyor, bunları uygulamak çok önemlidir.  Doktorlarımızın söylediği üzere meme kanseri kanser türleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Dolayısıyla meme kanserini her kadınımız evde kendi kendine muayenesini yapmak suretiyle takip edilebileceği dolayısıyla erken teşhis alınabileceği belirtiliyor. Bu da her kadının her ay düzenli olarak bunu yapması demektir. Tabi burada sadece meme kanseri değil kadınlarımızı yakından ilgilendiren hastalıklar hakkında bilgilendireceğiz. Kadın, ailenin temel direğidir. Kadın sağlıklı olacak ki evine, eşine, çocuklarına özveriyle yaklaşabilsin. Lütfen kendinizi ihmal etmeyin”  diyerek tüm katılımcılara teşekkür etti.

BAYANLARA SAĞLIK KONUSUNDA BİLGİLENDİRME VE VİDEO SUNUMU

Projede görev alan İl Sağlık Müdürlüğü’nde görevli Dr. İnci Sobi tarafından program katılan bayanlara; meme kanseri, kendi kendine meme muayenesi, rahim ağzı kanseri, kalın bağırsak kanserleri, kadın üreme sağlığı, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, normal doğum, anne sütü ve emzirmenin önemi, menopoz, sağlıklı beslenme, fiziksel aktivite, obeziteden korunma ve diyabet, organ bağışının önemi, 6284 Sayılı Kanun ve kadına yönelik şiddet, sigara ve uyuşturucu bağımlılığının zararları konularında verilen eğitimin ardından, kendi kendine meme muayenesini anlatan video gösterimi yapıldı.

Eğitim sunumunun ardından Hülya Aksoy; İl Sağlık Müdürlüğü’nde görevli Dr. İnci Sobi ile Sağlıklı Hayat Merkezi Sorumlu Hekimi Dr. Işın Bilginer’e, Ümmühan Hülagü ise Kanser Erken Teşhis ve Tanı Merkezi (KETEM) personeli Fahriye Taşkıran ile Emel Yapıcı Gürkan’a, Kocaeli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nilgün Fığlalı ise İl Sağlık Müdürlüğü’nde görevli Şeydanur Kanber Balyemez’e projeye yapmış oldukları katkılardan dolayı teşekkür belgelerini verdi. Yoğun ilgi gören program, katılımcılardan gelen soruların cevaplandırılması ile sona erdi. Programın ardından İzmit KETEM’ de görevli hemşireler tarafından Kocaeli Üniversitesi’nde bulunan kadınların klinik meme muayeneleri gerçekleştirildi.   

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Gölcük Postası Gazetesi ile doğru, tarafsız ve son dakika heberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑