Anket

Gölcük'te olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
Gölcükte olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
  • Sinema
  • Bowling Salonu
  • Balık Ekmek Tekneleri
  • Konserler
  • Lunapark

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

Hafriyat sahaları yeşil alana dönüştürülüyor

Büyükşehir Belediyesi, 2017 yılında doğal yapısı bozulmuş sahaları hafriyat ile doldurarak, vatandaşların dinleneceği ve stres atacağı yeşil alanlara dönüştürdü

12 Ocak 2018 Saat: 15:23
Hafriyat sahaları yeşil alana dönüştürülüyor
Hafriyat sahaları yeşil alana dönüştürülüyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı tarafından Kocaeli genelinde, inşaat, alt yapı ve üst yapı yakım çalışmalarında çıkan malzemeler, kanun ve yönetmelikler çerçevesinde doğal yapısı bozulmuş sahalar tespit edilerek söz konusu alanlara dökülüyor. Bu sahalar, projelendirme ve izin süreçlerinden sonra hafriyat toprağı ile doldurularak, halkın dinlenip eğleneceği yeşil alanlar oluşturuluyor. Gerçekleştirilen çalışmalarla Kocaeli genelindeki birçok yerleşim yerinde, yeni yeşil alanlar halkın hizmetine sunuluyor.

2017’DE 11 MİLYON TON MALZEME

Hafriyat Denetim Şube Müdürlüğü’nden elde edilen bilgilere göre şu an Gebze Bölgesi’nde 2, İzmit ve diğer bölgeler olmak üzere toplamda Kocaeli genelinde 14 hafriyat sahasında dolgu çalışmaları devam ediyor. 2017 yılı verilerine göre yaklaşık 11 milyon ton malzeme, hafriyat sahalarına döküldü. Dökülen bu malzemeler sonrası kapasitesi dolan hafriyat sahalarının estetik bir hale getirilmesi hedefleniyor.

DOLGU ALANINDAN PARKA

Dolgu sonrası dolan hafriyat sahaları yeşil ve park alanı olarak estetik bir görünüme kavuşturulup sosyal amaçlı kullanılıyor. Bu kapsamda Tavşanlı Rekreasyon Alanı, Tatlıkuyu Vadisi Rekreasyon Alanı, Çağdaş Kent Park Alanı, Muallimköy Rekreasyon Alanı, Pelitli Rekreasyon Alanı, Yukarı Hereke Rekreasyon Alanı, Tuana Evleri Rekreasyon Alanı, Barış Vadisi Park Alanları, Sepetçiler Rekreasyon Alanı, İlimtepe 1. Etap Rekreasyon Alanı kente kazandırılan yerler arasında bulunuyor.

7 GÜN 24 SAAT DENETİM VE KONTROL

Büyükşehir Belediyesi Hafriyat Şube Müdürlüğü ekipleri, jandarma ve zabıta birimleri haftanın her günü, 7 gün 24 saat hafriyat toprağı, inşaat yıkıntısı atığı denetimlerini düzenli olarak yapıyor. 2872 Sayılı Çevre Kanunu’nun ve Hafriyat Toprağı İnşaat Yıkıntı Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği’nin ilgili maddelerine istinaden yapılan denetimlerde, kanun ve yönetmeliğe aykırı hafriyat toprağı, inşaat ve yıkıntı atığı dökümü yapanlar hakkında yaptırım ve cezai işlem uygulanıyor. 2008 yılından 2018 yılına kadar konu ile ilgili yaklaşık olarak 34 milyon 684 bin TL para cezası kesildi. Bunun 2 milyon 395 bin TL’si 2017 yılında uygulanan cezai işlemleri oluşturuyor. Büyükşehir Belediyesi hafriyat denetiminde hafriyat araçları uydu takip sistemini kullanarak, kaçak hafriyat çalışmalarının önüne hızlı bir şekilde geçiyor.

3 MİLYON METREKÜP NİTELİKLİ MALZEME TEKRAR KULLANILDI

Kocaeli sınırları içerisinde yapılan kazı çalışmalarından çıkan toprak, stabilize ve grovak gibi benzer nitelikli malzemeler dolgu sahalarına atılmayarak tekrar kullanılıyor. Bu malzemeler, Büyükşehir ve ilçe belediyeleri, kamu kurumları, özel ve tüzel kişi ağaçlandırma, park alanı düzenleme çalışmalarında, yol yapımı, inşaat temel dolgusunda ve tarım arazileri rehabilitesinde kullanılıyor. Bu işlemler denetimli, amacı dışına çıkmadan ve kontrollü olarak gerçekleştiriliyor. Bu sayede Kocaeli’de 2011 yılından bu yana 22 milyon 950 bin metreküp nitelikli malzeme geri kazandırılmış olup, bunun 3 milyon 748 bin metreküpü 2017 yılında geri kazandırıldı. Böylelikle hafriyat topraklarının yeniden değerlendirilmesiyle ülke milli gelirine katkı sağlanmış oluyor.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Gölcük Postası Gazetesi ile doğru, tarafsız ve son dakika heberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑