Anket

Gölcük'te olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
Gölcükte olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
  • Sinema
  • Balık Ekmek Tekneleri
  • Konserler
  • Bowling Salonu
  • Lunapark

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

Ellibeş, Sağlıklı Kentler Birliği Toplantısı’na katıldı

Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği 29. Olağan Meclis Toplantısı, Erzurum’da gerçekleştirildi.

15 Nisan 2018 Saat: 14:14
Ellibeş, Sağlıklı Kentler Birliği Toplantısı’na katıldı
Ellibeş, Sağlıklı Kentler Birliği Toplantısı’na katıldı

‘Fiziksel Aktivite ve Kentsel Yaşam Kalitesi’ konulu bir konferansın düzenlendiği toplantıya, birlik üyesi Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş de katıldı
Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği 29. Olağan Meclis Toplantısı, Erzurum’da yapıldı.Toplantıda verilenFiziksel Aktivite ve Kentsel Yaşam Kalitesi konulu konferans, Palandöken Kayak Merkezi’ndeki bir Otel’de gerçekleştirildi. Konferansa Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Recep Akdağ, AK Parti Erzurum Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı ve Sağlıklı Kentler Birliği Başkanı Menderes Türel, Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, Meclis Üyesi Nazım Usta, Sağlıklı Kentler Birliği Proje Koordinatörü Dr. Metin Şentürk, üyeler ve STK temsilcileri katıldı.
‘BİRİNCİ HEDEFİMİZ İNSANLARIMIZIN SAĞLIĞI’
Konferansın ilk günü katılımcılara hoş geldin konuşmasını Sağlıklı Kentler Birliği Başkanvekili ve Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş yaptı. Başkan Ellibeş konuşmasında, “Bir dadaşlar kenti olan Erzurum’da geldiğimiz ilk andan itibaren sıcak bir karşılamayla buluştuk. Erzurum’un benim için ayrı bir özelliği daha var. 1978-1979 yıllarında Erzurum’da askerlik vazifemi yedek subay olarak burada yapmış bir kardeşinizim. O günden sonra ilk defa geliyorum, çok farklı bir şehirle karşılaştım ve bu duygular içerisinde gezdik. İnşallah bugün başlayan ve pazar günü bitecek olan toplantımız sağlıklı bir şekilde devam eder, mutluluk ile sonuçlanır. Bizler yaşadığımız şehirlerde her bir bireyin daha sağlıklı, daha mutlu yaşayabilmeleri adına mücadele eden, gayret gösteren insanlarız. Birinci hedefimiz insanlarımızın sağlığı. Bu anlamda birliğimizin önderliğinde belediyelerimiz özel hizmetler yaparak, birbirleriyle paylaşarak bugünlere kadar başarılı sonuçları elde ettik. Bundan sonraki süreçte de bu dayanışmamız, bu birlik beraberliğimiz giderek artarak halkımızı kentimizde yaşayan her bir bireyin daha sağlıklı, daha mutlu etmenin gayreti içerisinde olacağız” dedi.
‘HAREKETLİ BİR YAŞAM SAĞLIĞIMIZIN EN ÖNEMLİ PARÇASI’
Toplantının ikinci günü açılış konuşmasında Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Recep Akdağ, katılımcılara seslendi. Sağlıklı Kentler Birliği’nin Türkiye’de sürekli gelişmekte olduğunu belirten Başbakan Yardımcısı Akdağ, “Hepinizin bildiği gibi Sağlıklı Kentler Birliği, Dünya Sağlık Örgütü’nün başlatmış olduğu bir programla ülkelerde gelişen bir alan. Türkiye’de de 2005 yılında 10 belediyenin katılımıyla kurulmuştu. Bugün itibariyle 71 belediyeye ulaşmış olması ne kadar başarılı ve doğru adım olduğunu göstermiş durumda. Sağlıklı Kentler Birliği’nin son meclis toplantısında Fiziksel Aktivite ve Kentsel Yaşam Kalitesi konusunun seçilmiş olması aslında çok önemli. Şunu özellikle belirtmek isterim gerçekten hayatımızın hareketli bir yaşantı olması belki de sağlığımızın en önemli parçalarından biridir” diye konuştu.
‘BİSİKLET KULLANIMINI ARTTIRMALIYIZ’
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı ve Sağlıklı Kentler Birliği’nin Başkanı Menderes Türel, "Sağlıklı Kentler Birliği’nin en önemli misyonu kentlerimizin sağlıklı gelişimi dolayısıyla şehirlerimizin içerisinde sağlıklı insanları barındırdığımız sürece insanlarımızın sağlığını temin edebildiğimiz sürece kentlerimizin de sağlıklı gelişiminin daha kolay olacağını biliyoruz. O yüzden sanki ilk başta Sağlıklı Kentler Birliği’nin bir sağlık projesi olduğu düşünülebilir ve doğru sağlık, sağlıklı kentler içerisinde var. Fakat bireylerin sağlığı ve kentlerin sağlığı ortak noktada ortak paydada buluşması adına konulmuş bir isim. Biz de Sağlıklı Kentler Birliği’nde sağlıklı kentlerin gelişimini çok önemsiyoruz. Bunun içerisinde bisiklet çok önemli yer tutuyor çünkü bisiklet hem kişisel hem de kentsel sağlık adına önemli bugün artık birçok çağdaş şehirde bisikletin toplu ulaşım aracı olduğunu görüyoruz. Yani kamuya ait bisikletler kullanıcıların kartlarıyla bir yerden bir yere gitmek için alınıyor oradan başka bisiklet alınıp geri dönüyor. Buna çok örnek verilecek şehirler var ama Kopenhag’a baktığımızda kent merkezinde 500 bin kişi yaşıyor 560 bin bisiklet var. Adeta bisiklet artık bir otobüs gibi, raylı sistem gibi bir toplu ulaşım aracına gelmiş. Temiz enerji sağlıklı kent sağlıklı insanlar emisyon hacmi hiç yok. Böyle baktığımızda bisiklet kullanımının Türkiye’de çok ciddi şekilde gelişiminin destekleyecek hususları düşünmemiz lazım" dedi. Toplantı, encümen seçimi ve sunumlarla devam etti.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Gölcük Postası Gazetesi ile doğru, tarafsız ve son dakika heberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑