Anket

Gölcük'te olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
Gölcükte olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
  • Sinema
  • Balık Ekmek Tekneleri
  • Konserler
  • Bowling Salonu
  • Lunapark

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

Tarım fuarına 100 bini aşkın ziyaretçi

Kocaeli Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, TÜYAP Anadolu Fuarları AŞ. ve ilgili odalar tarafından düzenlenen Doğu Marmara Tarım Fuarı sona erdi. Fuarı 100 bini aşkın vatandaş ziyaret etti

16 Nisan 2018 Saat: 12:20
Tarım fuarına 100 bini aşkın ziyaretçi
Tarım fuarına 100 bini aşkın ziyaretçi

Öncülüğünü Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı, Kocaeli Sanayi Odası ve TÜYAP’ın destekleriyle gerçekleşen Doğu Marmara Tarım Fuarı, yoğun ilgi gördü. 5 gün süre ile devam eden fuarı, 100 bini aşkın vatandaş ziyaret etti. Fuarda çiftçiler; yem bitkisi tohumu, doğal mineral vitamin içeren yem katkı maddesi, Kandıra Karpuzu tohumu gibi birçok ücretsiz destekleme ve yüzde 50 hibeli projelerden yararlandırıldı. Ayrıca fuara katılan 100’e yakın firma, gelecek yıl da düzenlenecek olan tarım fuarı için şimdiden yer talebinde bulundu.

FUAR, TARIM SEKTÖRÜNÜ BİR ARAYA GETİRDİ

Türkiye genelinde tarımla ilgili sadece belirli alanlarda fuarlar düzenleniyor. Kocaeli’de gerçekleşen Doğu Marmara Tarım Fuarı ise sera, sulama, ısıtma, ilaç, gübre, bilgisayarlı kontrol sistemleri, tohum, yem, fide, peyzaj gibi tarımla ilgili tüm sektörlerin yer alması özelliğiyle öne çıktı. Bu doğrultuda fuara katılan çiftçi, üretici, mühendis, sektör girişimcileri, araştırma enstitüleri, ilgili kuruluşlar ve vatandaşlar, tarımla ilgili tüm sektörlere ait ürün örneklerinin hepsini bir arada tanıma fırsatı yakaladı.

FİRMALAR GELECEK YIL İÇİN YER TALEBİNDE BULUNUYOR

Bu yıl Kocaeli’de Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde ilk kez düzenlenen Doğu Marmara Tarım Fuarı’na vatandaşların yanı sıra tarım sektöründen 100’e yakın firma ve 200 marka katıldı. Uluslararası Fuar Merkezi’nde gerçekleşen fuarda firmalar 3 ayrı salonda yeni teknolojik ürünler ve gelişmeleri katılımcılara tanıtma fırsatı buldu. Fuara ilginin yoğun olması nedeniyle firmalar, önümüzdeki yıl da düzenlenecek olan tarım fuarı için şimdiden yer talebinde bulunmaya başladı.

ÇİFTÇİLERE YEM VE TOHUM DESTEĞİ

Fuarda yem tohumu destek projesi kapsamında, bin 30 dane, silajlık mısır, inokulant (silaj yapım malzemesi) ve süt otu desteği verildi. Hayvancılıkta döl tutmayı, et ve süt verimini arttıran ve hastalıklardan korunmayı sağlayan doğal mineral vitamin içeren yem katkı maddesi ilk defa çiftçilerin kullanımına sunuldu. Yem katkı maddesi büyükbaş ve küçükbaş premiksi olarak formüle edilip, yaklaşık 100 çiftçiye ar-ge kapsamında yüzde 50 hibeli olarak verildi.

KANDIRA KARPUZU TOHUMU DAĞITIMI

Tat aroması ve su oranıyla ünlü Kandıra Karpuzu Büyükşehir Belediyesi’nin desteklediği ürünler arasında yer alıyor. Fuarda, Kandıra Karpuzu yetiştirmeye, arttırmaya yönelik projeyle, 100 üreticiye yüzde 50 hibeyle yüksek verimli karpuz tohumu desteklemesi yapıldı. Karpuz tohumu desteğiyle üretimin arttırılması hedefleniyor.

ÇİFTÇİLERE ÖNEMLİ DESTEK

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Muhtarlık İşleri Dairesi Başkanlığı bünyesinde ziraat mühendisleri ve veteriner hekimler ile çiftçilere, tarım danışmanlığı desteği yürütüyor. 2010 yılından bu yana tarım ve hayvancılıkla ilgili, çiftçilerden gelen talepler ve üretimde yaşadıkları sorunların çözümüne yönelik projeler uygulanıyor. Bu kapsamda yaklaşık 9 bine yakın çiftçiye yüzde 50 hibeli üretim materyali ve tarım danışmanlık destekleriyle modern tekniklerin yerinde öğretilmesi, eğitim çalışmaları yapılıyor. Ayrıca her yıl sonbahar ve ilkbahar dönemlerinde, yem bitkisi tohumu desteklemesi yapılıyor. Bugüne kadar çiftçilere, 3 bin 100 ton yem bitkisi tohumu desteği verildi.

ÇOK SAYIDA ZİYARETÇİYE ULAŞILDI

TÜYAP Anadolu Fuarları Doğu Marmara Bölge Müdürü Fatih Güngör, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çarşamba günü ziyarete açılan fuarda beklentilerinin üzerinde bir ilgiyle karşılaştıklarını söyledi. TÜYAP'ın tarım fuarları konusunda oldukça deneyimli olduğunu dile getiren Güngör, Kocaeli'de ilk defa düzenlenen tarım fuarında 160 firma temsilciliğinin stant açtığını kaydetti. Güngör, fuar alanının 3 salondan oluşan 25 bin metrekare kapalı alan üzerine kurulu olduğu bilgisini vererek, A salonunda mekanizasyoncular, B salonunda traktör firmaları, C salonunda sera, bahçe ve süs bitkileri firmaları ile tavukçuluk, arıcılık, süt ve et endüstrisinden bazı kurum ve kuruluşların yer aldığını anlattı. Tarım fuarlarındaki tecrübeleri sayesinde Doğu Marmara Tarım Fuarı'nda çok sayıda nitelikli ziyaretçi ve katılımcıya ulaştıklarını vurgulayan Güngör, "Kent dinamikleri de fuarın geniş bir ziyaretçi kitlesine ulaşmasında büyük katkı sağladı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Muhtarlık İşleri Daire Başkanlığı oldukça özveriyle çalıştı" diye konuştu.

‘GELECEK YILLAR İÇİN ÜMİT VAAT EDİYOR’

Güngör, fuarın kalitesi ve gösterilen ilginin gelecek yıllar için ümit vaat ettiğine işaret ederek, "Kocaeli bir sanayi üssü ama aynı zamanda bir tarım havzası. Tarım kısmını, sanayi üssü gölgesinden çıkaralım istiyoruz. Burada da çok değerli bir hazine var ve biz bunu gösterme arzusundayız. Bu fuarla sadece Kocaeli değil; Sakarya, Bolu, Düzce, Zonguldak, Yalova, Bilecik, Bursa gibi şehirleri içine alan bir bölgeye hitap ediyoruz. Dolayısıyla yaptığımız milli bir iş. Biz burada üretime, çiftçiye destek veriyoruz ve insanları burada buluşturuyoruz. Yeni teknolojileri burada gösteriyoruz, bilgi ve ürün alışverişini sağlıyoruz" ifadelerini kullandı. Fuarda birçok etkinliğe imza atıldığına dikkati çeken Güngör, "Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin çok önemli projeleri var. Fuarda bu projelerini çiftçilerimize duyurdu. Ayrıca tohum dağıtımı gerçekleştirildi. Binlerce ziyaretçi buraya akın etti. Herkes halinden çok memnun" şeklinde konuştu. Güngör, Türk çiftçisinin kendini gösterebilmesi ve daha iyi bir noktaya gelmesi için gereken bütün altyapıyı sağlamak istediklerini sözlerine ekledi. Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde yapılan Doğu Marmara Tarım Fuarı’na, tarımla ilgili tüm sektörler katılırken, 100 bini aşkın kişi de 3 farklı salonda bulunan stantları ziyaret etti. Kaynak: AA

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Gölcük Postası Gazetesi ile doğru, tarafsız ve son dakika heberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑