Anket

Gölcük'te olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
Gölcükte olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
  • Sinema
  • Balık Ekmek Tekneleri
  • Konserler
  • Bowling Salonu
  • Lunapark

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

Necati Çelik’in Anne Dostu Hastane ünvanı tescillendi

Sağlık Bakanlığı Ulusal Anne Dostu Değerlendirme ekibi tarafından gerçekleştirilen yerinde değerlendirme sonucunda Gölcük Necati Çelik Devlet Hastanesi ve SBÜ Derince Eğitim Araştırma Hastanesi’nin ve ‘Anne Dostu Hastane’ olduğu te

16 Nisan 2018 Saat: 14:10
Necati Çelik’in Anne Dostu Hastane ünvanı tescillendi
Necati Çelik’in Anne Dostu Hastane ünvanı tescillendi

Geçtiğimiz yıl ülkemizde ilk eğitim araştırma hastanesi olarak ‘Anne Dostu’ ünvanı alan Derince EAH ve Gölcük Necati Çelik Devlet Hastanesi unvanlarını koruyarak anne dostu çalışmalarına devam ediyor. Sağlık Bakanlığı Ulusal Anne Dostu Değerlendirme ekibi tarafından 3-4 Nisan 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilen yerinde değerlendirme sonucunda SBÜ Derince Eğitim Araştırma Hastanesi ve Gölcük Necati Çelik Devlet Hastanelerinin ‘Anne Dostu Hastane’ olduğu tekrar tescillendi. İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Şenol Ergüney, ‘Anne Dostu Hastane’ çalışmalarında emeği geçen hastane yönetimi, doğumhane sorumlu hekimi ve ebelerine İl Sağlık Müdürlüğü Alikahya Yerleşkesi’nde düzenlenen programda teşekkürlerini iletti.

‘BU BELGEYİ ALMAK ÇOK ZOR’

Programda konuşan Ergüney, “Bildiğiniz gibi anne dostu hastane aslında dünyada da çok yeni bir kavram. Son 10 yıldır dünyadaki literatüre girmiş. Daha önceden de  ‘Bebek Dostu’ kavramı vardı. İlimizdeki bütün devlet hastanelerimizin ‘Bebek Dostu’ ünvanı bulunuyor. Ancak ‘Anne Dostu Hastane’ olmak hem ‘Bebek Dostu’ ünvanını içeriyor hem de birçok anne gebelik ve doğum öncesi sonrasını kapsayan içerisinde hem kaliteyi hem tıbbi seviyeyi hem otelcilik hizmetlerini barındıran çok içerikli bir durum. Tabi ki bu belgeyi almak çok zor. Çünkü bakanlığımızın uluslararası kriterlere göre belirlenmiş oldukça ağır şartları var. Bu şartların her aşamasında titizlikle denetlenip değerlendirilmesi gerekiyor. Sağlık Bakanlığımızın da profesyonel bir ekip 2 gün boyunca en ince ayrıntısına kadar hastaneleri denetliyorlar. Denetlemelerde en ufak bir esneklik ya da torpil söz konusu değil çünkü uluslararası geçerliliği var ve Bakanlığımız için önem arz ediyor” ifadelerini kullandı.

‘HASTANELERİMİZİN İLK 13’E GİRMELERİ GURUR VESİLESİ’

Sözlerine devam eden Ergüney, “İlimizde ilk defa bu belgeyi alan Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Gölcük Necati Çelik Hastanesi bu belgeyi aldıkları için kendilerini tebrik ediyorum. Çünkü gerçekten çok ciddi ve emek isteyen bir süreç.  Türkiye de 800’ün üzerinde bakanlığımızın  hastaneleri olduğu düşünülürse hastanelerimizin ilk 13’e girmeleri bizim için gurur vesilesidir. Ben başta hastanelerimizin başhekimlerine, idari mali hizmetler ve sağlık bakım hizmetleri müdürlerimize, kadın doğum uzmanı arkadaşlarımıza, ebelerimize ve bu işin önünde ve arkasında çalışan emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyor, tebrik ediyor ve hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum” diye konuştu.

ANNE DOSTU HASTANE NEDİR?

Anne, bebek ve aile dostu modelde, mahremiyete dayalı tek kişilik ‘Modern Doğum Üniteleri’nin oluşturulması esas alınıyor.  Bu amaçla hastanelerde anne adaylarının doğum ve lohusalıklarını aynı odada yapmalarına olanak sağlayan, tek kişilik, yanına refakatçi almaya olanak sağlayan yeni doğum odaları oluşturularak kendilerini ev ortamında hissetmeleri sağlanıyor. Ülkemizde anne ve bebek ölümlerini azaltmak, normal doğumu özendirmek, sezaryen oranlarını düşürmek ve sağlıklı nesiller yetiştirmek amacıyla anne ve bebek sağlığına yönelik çalışmalar başlatan Sağlık Bakanlığı, yapılan yeni düzenlemeler ile hastanelerin anne dostu unvanı alarak daha nitelikli sağlık hizmeti vermelerini amaçlıyor.Anne dostu hastanelerde doğum öncesi ve sırasında gebeyi rahatsız edebilecek tüm uygulamalardan kaçınılıyor. Aynı zamanda hastanelerin web sitelerinde doğumlara ilişkin istatistiksel veriler yayınlanarak, bu rakamlar vatandaşların erişimine açık tutuluyor. Anne dostu hastanelerde görev yapan ebelere ise düzenli aralıklarla eğitim verilerek ebeliğin güçlendirilmesi ve hizmet kalitesinde artış sağlanıyor.Primer sezaryen oranı yüzde 25’in altında olan hastanelerin başvuru yapabildiği anne dostu hastane modelinde ilimizde SBÜ Derince Eğitim Araştırma Hastanesi ( yüzde 17,4) ve Gölcük Necati Çelik Devlet Hastanesi ( yüzde 15.6) 2017 yılında Sağlık Bakanlığı tarafından ‘Anne Dostu Hastane’ ünvanı bulunmaktadır. Diğer hastanelerimizde anne dostu hastanesi olma yolunda çalışmalarını tamamlamıştır.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Gölcük Postası Gazetesi ile doğru, tarafsız ve son dakika heberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑