Anket

Gölcük'te olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
Gölcükte olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
  • Sinema
  • Balık Ekmek Tekneleri
  • Konserler
  • Bowling Salonu
  • Lunapark

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

‘Kudüs’te yapılan insanlık suçudur’

‘Kudüs’te yapılan insanlık suçudur’

16 Mayıs 2018 Saat: 15:45
‘Kudüs’te yapılan insanlık suçudur’
‘Kudüs’te yapılan insanlık suçudur’

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Gölcük Şubesi, bugün Anıtpark’ta, Filistin’de Müslümanlara yönelik olarak yapılan saldırıları kınamak amacıyla bir basın açıklaması yaptı. Açıklamayı yapan ADD Gölcük Şubesi Başkanı İsmet Bucak, “Kudüs’te yapılan insanlık suçudur” dedi. Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Gölcük Şubesi, Filistin’de Müslümanlara yönelik olarak yapılan saldırıları kınamak amacıyla bugün Anıtpark’ta bir basın açıklaması yaptı. Açıklamaya CHP İlçe Başkanı İsmet İşeri ve yönetimi, İYİ Parti İlçe Başkanı İsmail Aynacı ve yönetimi, CHP İlçe Kadın Kolları Başkanı Türkan Çimen ve yönetimi, Türkiye Muhtarlar Derneği Gölcük Şubesi Başkanı Bilge Saral, Tüm Emekli Sen Gölcük Şubesi Başkanı Ahmet Kasımoğlu, ADD Gölcük Şubesi Başkanı İsmet Bucak ve yönetimi katılım gösterdi. Açıklama öncesinde bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

 ‘TAM ANLAMIYLA BİR PROVOKASYON’

ADD Gölcük Şubesi Başkanı İsmet Bucak, konu hakkında yaptığı açıklamasında “Kudüs’te yapılan insanlık suçudur. ABD, kan gölüne çevirdiği Ortadoğu’dan kovulmalıdır. Filistin, 3 büyük din tarafından kutsal sayılan, kültürlerin kaynaştığı, insanlığın yükseldiği  topraklardır. Mazlum milletlerin, ABD emperyalizmine ve siyonizme karşı mücadelesinin kalesidir. Ortadoğu’da politikaları yenilgiye uğrayan ABD, yeni bir kışkırtma ile Tel Aviv’deki büyükelçiliğini Kudüs’e taşıdı. ABD, hiçbir hukukla bağdaşmayan bu adımıyla tüm ilgili BM kararlarını, hatta kendi müktesebatını ihlal ederek uluslararası toplum nezdindeki inandırıcılığını ve ihtilafın çözümünde arabulucu rolünü kaybetmiştir. Esasen ABD Başkanı’nın, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasının altında, ABD’nin Ortadoğu’da yaptığı açık işgallerden ılımlı İslam’a, Arap Baharı’ndan terörle mücadeleye, Suriye’ye kadar kaybettiği inisiyatifi yeniden kazanma ve ortamı kızıştırarak ABD egemen güçlerinin baskısından kendini kurtarma çabası yatmaktadır. Kudüs’ü başkent yapma girişimi tam anlamıyla bir provokasyondur” dedi.

 ‘İSRAİL, GAZZE’DE ALENEN İNSANLIK SUÇU İŞLEMİŞTİR’

Başkan Bucak, açıklamasının devamında “Bu çok tehlikeli provokasyona karşı, başta Birleşmiş Milletler olmak üzere uluslararası kamuoyunu ve tüm sorumlu hükümetleri acilen göreve çağırıyoruz. Gazze sınırında meşru tepkisini koyan göstericilere acımasızca saldıran İsrail askerleri, sayıları 60’ı bulan Filistinliyi şehit edip 2 bin 500’ü aşkın Filistinliyi de yaralayarak insanlık dışı kanlı terör eylemlerine bir yenisini daha eklemiştir. İsrail, Gazze’de alenen insanlık suçu işlemiştir. Siyonist emeller, hepimizin yüreğini yakan cinayetlerin bedelini elbette ağır biçimde ödemelidir. Gazze’de akan kanların asıl sorumlusu terörist İsrail devleti olduğu kadar aynı zamanda ABD emperyalizmidir. İsrail ne yaparsa yapsın Kudüs’ü başkenti yapamayacaktır. Filistin sorunu adaletli ve hakkaniyetli biçimde çözülmeden ne Ortadoğu’ya ne de dünyaya huzur gelmeyecektir. Birleşmiş Milletler’in kararları ihlal edilerek Kudüs'ün statüsü değiştirilemez. Kudüs uluslararası anlaşmaların ve Birleşmiş Milletler belgelerinin belirlediği bir statüye sahiptir” dedi.

 ‘ABD YALNIZLIĞA İTİLDİ, KUDÜS KARARI REDDEDİLDİ’

Sözlerini sürdüren Başkan Bucak, “Filistin-İsrail sorunu için öngörülen ‘iki devletli çözüm’, Doğu Kudüs’ü bağımsız Filistin devletinin başkenti olarak tanımlamaktadır. 1947’den bu yana tüm Birleşmiş Milletler kararlarında Kudüs’te İsrail hakimiyeti kabul edilmemiştir. 1967’de İsrail'in Doğu Kudüs'ü işgal etmesinden sonra Birleşmiş Milletler, İsrail'i Kudüs'ün statüsünü değiştirecek girişimlerden kaçınmaya çağırmıştır. 1980’de İsrail’in ilhak kararı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nce kınanmış, bu konuda İsrail hükümetinin almış olduğu tüm kararların hükümsüzlüğü kayıt altına alınmıştır. Bu kararda ayrıca, İsrail’deki diplomatik misyonların Kudüs'te bulunamayacağı açıkça ifade edilmiştir. 21 Aralık 2017’de BM Genel Kurulu’nda 128 ülkenin iradesiyle alınan kararlar ile ABD yalnızlığa itilirken Kudüs kararı da reddedilmiştir. ABD’nin ve İsrail devletinin bu gayrimeşru çizgisi ve politikaları, bütün insanlığın yoğun tepkisiyle ve nefretiyle karşılaşacaktır. Ortadoğu’da zafer, ABD saldırganlığının hedefinde olan ülkelerin birliği ile gerçekleşecektir. Emperyalizmi Çanakkale’de ve Anadolu’nun kurtuluş mücadelesinde yenen ilk lider olan Atatürk diyor ki ‘Düşmanların düşmanı, dünyaya hakim olan kapitalizm ve onun çocuğu olan emperyalizmdir’. Bu gün emperyalizme karşı mücadele bayrağını en yukarda tutmanın zamanıdır” dedi.

 ‘DİRENEN FİLİSTİN HALKININ YANINDAYIZ’

Başkan Bucak, açıklamalarının sonunda ise “Emperyalizmle mücadele etmek ABD’nin beslemesi bölücü terör örgütlerine dur demektir. Emperyalizm ile mücadele, vatanı savunmaktır. Emperyalizm ile mücadele, 1917’de yıldırım orduları komutanı Mustafa Kemal, 1968’de Deniz Gezmiş ve arkadaşları demektir. Emperyalizm ile mücadele etmek, mazlum milletlerin yanında yer almaktır. Emperyalizme karşı mücadele etmek, bölge ülkelerinin birliği ve barışı demektir. Bugün emperyalizm ile mücadele, Kudüs Filistin’indir diyebilmektir. Bu vesileyle Filistin topraklarındaki işgale son verilmesini, 1967 sınırları içinde başkenti Doğu Kudüs olmak üzere bağımsız ve egemen bir Filistin devletinin kurulmasını, Filistin devletinin Birleşmiş Milletlere tam üye olarak kabul edilmesini, İsrail ordusunun Suriye ve Lübnan topraklarındaki işgale son vermesini, Gazze ablukasının koşulsuz ve derhal kaldırılmasını, Filistin topraklarındaki yasadışı İsrail yerleşimlerinin kaldırılmasını, Filistin topraklarını parçalayan utanç duvarının yıkılmasını, Filistinli mültecilerin terk etmek zorunda kaldıkları yerlere geri dönebilmelerini, İsrail hapishanelerinde bütün siyasi tutsakların serbest bırakılmasını talep ediyoruz. Bu insanlık dışı saldırıda hayatını kaybeden şehitlere Allah’tan rahmet ve yaralılara acil şifalar dilerken bu vahşete sebep olan ABD ve İsrail hükümetlerini en sert şekilde kınıyor ve protesto ediyoruz. Direnen Filistin halkının yanındayız” dedi.

‘RAMAZAN AYINA BURUK GİRİYORUZ’

Başkan Bucak’ın ardından sözü alan İYİ Parti İlçe Başkanı İsmail Aynacı, “Müslümanlar katlediliyor. Ramazan ayına buruk giriyoruz. Rabbimizden duamızı esirgemeyeceğiz. Bu şekilde kendimizce yapabileceğimiz mücadeleyi vereceğiz. Bu zulmün karşısında olduğumuzu, insanlık adına göstereceğiz. Atatürkçü Düşünce Derneği’ne teşekkür ediyorum” dedi.

 ‘İSLAM COĞRAFYASI AÇISINDAN ÇOK ACI BİR GÜN’

CHP İlçe Başkanı İsmet İşeri, “Aslında gelinen bu nokta, ülkeyi yönetenlerin dış siyasetteki zafiyetlerinin bir tezahürüdür. Ülkeyi yönetenler, 2005 yılında Kudüs’te karşılandı. ‘Büyük İsrail başkentine hoş geldiniz’ dendi. İsrail’in ne olduğunu herkes biliyor. 2012 yılında Abdüllatif Şener, Büyük Ortadoğu Projesi kapsamında, gelecek 3 – 5 yıl sonunda Kudüs işgal edilecek, ülkeyi yönetenler de bundan ötürü bas bas bağıracak’ demişti. Gün, İslam coğrafyası açısından çok acı bir gün. Ülkeyi yönetenlerin gerçekten bu konuda çok duyarlı olması gerekiyor. Hiçbir Müslüman ülkesinden kınama gelmiyor. Türkiye Cumhuriyeti İsrail’in her zaman yanında olmuştur. Deniz Gezmiş, 1968 – 69’da Filistin Kurtuluş Örgütü’nün mücadelesinde yanında olmuşlar. Filistin, gelinen noktada yalnızlaşmış, emperyalist güçlerin, İsrail’in ki onun en büyük destekçisi Amerika tarafından Kudüs’ü başkent ilan etmişler. Türkiye Cumhuriyeti’nin bundan sonra yapılacak hamlelerde, dış siyasette daha atak olması lazım. Genel Başkanımız, İsrail ile yapılan tüm anlaşmaların iptaline yönelik önerge veriyor, reddediliyor. Bu olacak iş değil. İsrail ile tüm ticari ve siyasi ilişkileri keselim diyoruz, öbür taraftan bağırıyorsunuz. Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu. İnşallah 25 Haziran sabahı ülkenin gerçekten demokrasi ve hukuk devleti ile akıllı bir siyasi kulvarın oluşacağı yeni bir dönemde karşılaşırız. Kaybettiğimiz tüm Müslümanlara rahmet diliyorum, bizlere sabırlar diliyorum. Bundan sonraki süreç, ülkeyi yönetecek dinamik, dirayetli, ülkesini ve vatanını seven, dış siyasette itibarı olan bir yönetim anlayışı tesis edilir. Herkese saygılar sunuyorum” dedi.  Erdem ŞENGÜL

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Gölcük Postası Gazetesi ile doğru, tarafsız ve son dakika heberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑